من از سشوار حرارتی برای حبابگیری استفاده میکنم، آیا این کار صحیح است؟

درصورتی که به روش کوتینگ کار میکنید (اعمال یک لایه نازک روی سطح چوب) نباید از سشوار صنعتی استفاده کنید چون به دلیل دمندگی باعث موج افتادن روی کار میشود. استفاده از سشوار را فقط برای میزهای با قالب بندی و فقط برای لایه اول توصیه میکنم برای مابقی لایه ها از تورچ استفاده کنید.

 • علت این موجها نوسان دمای محیط بوده است.
 • دمای محیط را در محدوده ۲۵ درجه در طول روز و شب نگهدارید و نوسان نداشته باشد.
 • یک لایه نازک رزین روی کار بریزید مشکل برطرف خواهد شد. اگر باز بوجود آمد (که با رعایت نکات نباید بوجود بیاید) میتوانید با ساب و پولیش آنرا برطرف کنید.

اگر از رزین استفاده میکنید، چون شعله مستقیم گرفتن روی رزین باعث گرم شدن بیش از حد و ایجاد بخارات سمی میشود و برای سلامتی مضر هست،از باد سشوار استفاده کنید.

معمولا با قالب سیلیکون به دلیل وجود الکتریسته ساکن این اتفاق می افتد. قبل از شروع قالب را با آب و صابون بشویید و خشک کنید به احتمال زیاد برطرف خواهد شد اگر نشد قالبتان را تغییر دهید. همچنین غلظت بالای رزین باعث حبس شدن حباب در مخلوط خواهد شد، از رزین رقیق تر استفاده کنید.

بله برای لبه های چوب که با رزین اپوکسی پوشیده میشود باید از پرایمر استفاده کنید تا حباب ایجاد نشود.

۳ نوع فینیشینگ وجود دارد:
۱- اپوکسی
۲- پلی اورتان
۳- روغن مخصوص

معمولاً در کلیپهای خارجی از Oddies Oil استفاده میکنند که ما در ایران به آن دسترسی نداریم. اگر ساب و پولیش را به صورت حرفه ای و اصولی انجام دهید نیازی نخواهد بود.

آموزش اصولی ساب و پولیش میز رزینی را از اینجا تهیه کنید.

میتوانید قبل از ریختن رزین داخل قالب با شعله حبابگیری کنید. همچنین میتوانید قالب را ویبره کنید تا حباب های احتمالی به سطح کار بیایند و بعد با شعله از بین ببرید.

میزان سرمایه مورد نیاز بستگی به پیش زمینه کاری شما دارد، اینکه ابزرآلات دارید یا خیر، هزینه اصلی صرف خرید اپوکسی، لوازم کار با اپوکسی(قابل استعلام از فروشگاه اپوکسی کار) و چوب خام میشود و برای شروع کار میتوانید قسمت های نجاری را برون سپاری کنید.

اگر میخواهید لوازم نجاری تهیه کنید بسته به نوع کارتان حداقل به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • دستگاه سه کاره
 • اره دیسکی
 • اور فرز
 • فرز پولیش (ماشین پوست)
 • سنباده لرزان

برای توضیحات کاملتر فصل سوم و چهارم کتاب تکه چوب های پولساز را بخوانید.

برای وزن های کم بستگی به میزان حباب هایی که میبینید دارد و اگر بیرنگ کار میکنید پیشنهاد میکنم استراحت دهید و سپس رزین اپوکسی را داخل قالب بریزید.

ژل تایم بستگی به فرمولاسیون رزین و هاردنر مصرفی شما ،دمای اولیه مواد،دمای محیط،نوع رنگ مصرفی،میزان وزن مخلوط رزین اپوکسی و هادنر و … شرایط دیگر دارد که به طور کامل در کتاب تکه چوبهای پولساز توضیح داده شده است.

 • اگر ابعاد کا بزرگ هست که باید لایه به لایه عمل کنید تا بتوانید حبابگیری کنید.
 • اگر ابعاد کوچک و در حد زیورالات هست میتوانید خیلی آهسته و در یک جهت با استفاده از همزن شیشه ای هم بزنید تا کمترین حباب ممکن وارد مخلوط شود.همزن چوبی خود به خود به دلیل تنفس چوب،حبابا وارد مخلوط میکند.
 • دمای اولیه مواد باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد مگر در فصل پاییز یا زمستان که میتوایند رزین و هاردنر را پیش گرم کنید.

بله میتوانید با استن صنعتی و پارچه یا دستمال تمیز کنید و از بعد از چند ثانیه بعد دوباره قابل استفاده هست چون استن ماده ای فرار و سریعا تبخیر میشود.

چوب منافذ دارد و رزین اپوکسی حین همزدن جذب چوب میشود و در مقابل حباب هوا وارد مخلوط میشود. اگر قصد دارید کار بی عیب و نقص و بی رنگ کار کنید پیشنهاد میکنم از همزن های شیشه ای استفاده کنید.

قالب MDF، قالب پلی کربنات مشجر، قالب پلکسی شفاف، قالب سیلیکون از رایج ترین انواع قالب برای میزهای رزینی هستند که البته قالب MDF استفاده بیشتری دارد.

برای آشنایی کامل با قالب بندی میز اپوکسی پیشنهاد میکنم این آموزش کامل و رایگان را مشاهده نمایید:

چه قالبی برای میز رزینی انتخاب کنم؟

برای صفحات کابینت استفاده میشود و مشکلی ندارد. برای ظروف غذایی بهتر است از اپوکسی و هاردنرهای گرید غذایی(Food Grade) استفاده کنید.

همانطور که در متن این مقاله توضیح داده شده بخارات در صورت جوشیدن رزین خطرناک است نباید بگذارید بجوشد.
بهتر است هواکش روی پنجره تعبیه کنید که هوای اتاق را تهویه کند.
در صورت رعایت نکات ایمنی مشکلی نخواهد بود.

بخوانید: شرایط ایمنی برای کار با  اپوکسی

خانم های باردار وضعیت کاملاً متفاوتی دارند و بدنشان ممکن است نسبت به هر عامل بیرونی واکنش نشان دهد من کار با رزین را به شما توصیه نمیکنم.

مقاله “ 10 نکته برای انتخاب ظرف” را بخوانید. در تکمیل مقاله میتوانید فصل دوم کتاب تکه چوب های پولساز را با دقیت مطالعه کنید به صورت کامل توضیح داده شده است.

موارد ایمنی(عینک محافظ و دستکش) را رعایت کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

اگر این بخارات حاصل از جوشیدن رزین هستند حتی نباید تنفس شود و اگر مواد غذایی آلوده به این بخارات شدند نباید مصرف شوند.

تمام موارد ایمنی را باید رعایت کنید، اگر سهواً قطراتی روی دستتان ریخت میتوانید با استون صنعتی آنرا پاک کرده و سپس دستتان را با آب و صابون شستشو دهید. اگر ادامه داشته باشد میتواند باعث ایجاد حساسیت شود. برای حفظ سلامتی خود در آینده موارد ایمنی را رعایت کنید و از دستکش لاتکس استفاده کنید.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]