روش ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر (+نکته کلیدی)

ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر چگونه باید باشد؟

از کجا بفهمم ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر به خوبی انجام شده؟

 

ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر یکی از اصلی ترین چالش های اپوکسی کاران تازه کار است. پیش از استفاده از رزین اپوکسی و ریختن آن در قالب، از ترکیب شدن کامل رزین و هاردنر اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، ممکن است رزین خشک نشود و حالت چسبنده پیدا کند. حالا ممکن است سوالات زیر برایتان پیش بیاید:

 

از کجا بفهمم رزین به خوبی ترکیب شده است؟

پیش از صحبت در مورد روش ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر بیایید به رزین و هاردنر نگاهی بیندازیم. زمانی که شما این دو را برای اولین بار با هم ترکیب میکنید، در شروع کار ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر شما ابری و یا موج دار خواهد بود. این اتفاق عادی است. باید توجه داشت که این مشکل با هم زدن صحیح و به مدت کافی رفع شده و ترکیب به دست آمده براق خواهد شد.

 

چقدر طول میکشد تا ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر به طور کامل انجام شوند؟

این موضوع به چندین فاکتور مانند وزن رزین ترکیبی، دمای رزین و هاردنر، دمای محیط کار و سرعت همزدن شما بستگی دارد. حداقل زمان لازم برای همزدن ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر در دمای 25 درجه سانتیگراد 5 دقیقه است. اگر رزین شما ژلتایم طولانی دارد (مشابه رزین چوب U1030) میتوانید تا 8 دقیقه هم همزدن را ادامه دهید. این زمان برای همزدن با دست و همزدن سردریلی تقریباً نزدیک بهم است.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
اگر این 2 اصطلاح کار با اپوکسی را ندانید حرفه ای نخواهید شد
روش ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر
روش ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر

وسیله همزدن اپوکسی و هاردنر چه باشد؟

اگر همزن شما دستی است مثل همزن شیشه ای و اسپاتول، سرعت همزدن بهتر است حدود 60 دور در دقیقه باشد تا کمترین میزان حباب وارد مخلوط شود. همچنین زمان همزدن با این روش 5 تا 8 دقیقه باشد.

اگر از همزن سردریلی استفاده میکنید بهتر است دور همزدن حداکثر 100 دور در دقیقه باشد و زمان همزدن حداقل 5 دقیقه برای وزنهای 300 گرم تا 1 کیلوگرم باشد. اگر وزن مخلوط بیشتر از این است باید زمان همزدن را افزایش دهید البته به ژلتایم رزین هم دقت کنید. مبحث ژلتایم اپوکسی را به صورت کامل در فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز توضیح داده‌ام.

 

اگر من در انتهای زمان هم زدن باشم و رزین هنوز شفاف نشده باشد چه؟

ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر ممکن است به دلایل مختلفی ابری شود. دلایل زیر را بررسی کنید:

1- وجود آلودگی و چربی در وسایل کار با رزین (همزن، ظرف اختلاط)

2- وجود رطوبت در محیط کار (بالای 50 درصد)

3- وجود آب در قالب و یا رزین

نکته کلیدی: من تصور میکردم رزین و هاردنر به خوبی ترکیب شده، اما رزین پس از چند روز چسبناک است! چه اتفاقی افتاده؟ 

این مشکل معمولا زمانی رخ میدهد که ما ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر موجود در وسط ظرف را خوب هم میزنیم اما از رزین موجود در دور تا دور ظرف غافل میشویم و رزین و هاردنر موجود در این ناحیه ترکیب نشده باقی میمانند. این ترکیب نشدن باعث ایجاد چسبندگی در رزین خشک شده میشود. البته که دلایل دیگر نیز وجود دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی 12 دلیل خشک نشدن اپوکسی مراجعه کنید.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی
خشک نشدن رزین اپوکسی
خشک نشدن رزین اپوکسی

 

برای اطمینان از ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر چه کارهای دیگری میتوان انجام داد؟

تلفن همراه خود را برداشته و تایمر آن را تنظیم کنید. همیشه بهتر است دقت زیادی به خرج دهید تا از نتیجه ی کار اطمینان حاصل کنید. تایمر، هم زمان مورد نیاز برای هم زدن و هم مدت زمان خشک شدن را اندازه گیری میکند. باید پیش از شروع به گرم شدن رزین، آن را درون قالب مورد نظر بریزید. (حتماً قواعد کنتزل ژلتایم را در فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز بخوانید)

2- ترکیب رزین و هاردنر را تا جایی هم بزنید که دیگر رد حرکت همزن را داخل ظرف نبینید. رزین و هاردنر باید به طور کامل باهم ترکیب شوند و نشانه آن عدم وجود رد هنگان همزدن است (البته وقتی کاملاً بیرنگ باشد)

 

بهترین ظرف برای ترکیب رزین اپوکسی کدام است؟

بهترین ظرف برای ترکیب کردن رزین اپوکسی و هاردنر، ظرفی است که دیواره های آن صاف باشند. بهتر است هیچ زاویه ای نداشته باشد تا رزین در آن تجمع نکند. اینگونه میتوانید تمامی ترکیب موجود در ظرف را به خوبی هم بزنید. بِشِر پلی اتیلنی بهترین گزینه است.

اگر مقدار رزین مورد استفاده ی شما کم است، بهتر است برای ترکیب کردن تمامی آن از یک همزن شیشه ای و یا همزن استیل اسپاتول کمک بگیرید.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
رزین اپوکسی سمی | صحیح یا غلط؟!

 

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 19 امتیاز: 4]

4 دیدگاه برای “روش ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر (+نکته کلیدی)

  1. زهرا هاشمی گفته:

    از تیم حرفه ای شرکت اپوکسی کار بابت آموزش عالی و جامع ، تشکر می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست لوازم شروع کار با اپوکسی چیست؟لوازم ضروری
+