4 روش جلوگیری از ترک خوردن رزین اپوکسی

4 دلیل ترک خوردن رزین اپوکسی - اپوکسی کار

بهترین روش رفع ترک خوردگی رزین اپوکسی چیست؟

یادمه یکبار،آخرین مرحله رزین کاری را انجام دادم و گذاشتمش کنار. یه چایی ریختم و نشستم به نوشیدنش تا خستگی از تنم در بره. در این حین داشتم تو ذهنم دکور مناسب برای عکاسی ازش و می چیدم. اینکه کپشن چی بنویسم و استوری اش چی باشه. ولی نه ، این یکی انقدر خوب شده اصلا شاید برای خودم نگه اش دارم. یهو دلم براش تنگ شد، رفتم بهش سر بزنم که واویلا! وا مصیبتا! کار رزینی نازنینم شبیه شیشه جلوی ماشینی شده که انگار ضربه خورده و پر از ترک شده!

 

چه خبر شده؟ چرا رزین ترک خورده؟

رزین اپوکسی شما در حال ترک خوردن است. چرا ترک خوردن رزین اتفاق می افتد؟

ترک خوردن زمانی اتفاق می افتد که رزین اپوکسی خیلی داغ شده و به سرعت سرد می شود.

 

داغ شدن بیش از حد رزین اپوکسی و ترک خوردن رزین
داغ شدن بیش از حد رزین اپوکسی و ترک خوردن رزین

 

چرا رزین اپوکسی داغ می شود؟

رزین های دو جزیی شامل یک قسمت A (رزین اپوکسی) و قسمت B (سخت کننده یا هاردنر) است. هنگامی که این دو قسم را با هم ترکیب می کنید، مخلوط رزین اپوکسی گرم می شود و به یک جرم جامد تبدیل می شود. اگر چه که کمی گرما لازم است، اما گرمای بیش از حد می تواند باعث ترک خوردن رزین اپوکسی شود. 

 

چگونه ترک خوردگی رزین اپوکسی را رفع کنیم؟

در جواب این سوال که چگونه از ترک خوردن رزین اپوکسی جلوگیری کنیم باید بدانیم که واکنش شیمیایی بین رزین و هاردنر به‌عنوان پخت اپوکسی باعث تولید گرما می‌شود. ایجاد انبوه گرما درنتیجه می‌تواند باعث ترک خوردن رزین اپوکسی پخت شده به دلیل اختلاف دما بین بالا و پایین ظرف شود. این تجمع گرمای کنترل نشده گرمازا کنترل نشده نامیده می‌شود.

مرحله 1: صبر کنید تا رزین اپوکسی خشک شود و کاملا” خنک شود.

مرحله 2: سطح کار رزین اپوکسی را تا از بین رفتن ترک سنباده بزنید.

مرحله 3: آن را با یک لایه رزین اپوکسی جدید بپوشانید یا سطح رزین اپوکسی را جلا دهید.

همچنین می توانید محل آسیب را بریده و دوباره آن را با رزین اپوکسی پر کنید، اما یک خط درز خواهید دید.

 

آیا رزین اپوکسی به‌راحتی می‌شکند؟

اپوکسی در برابر سایش، ترک‌ خوردگی، پوسته‌ شدن، خوردگی و آسیب ناشی از تخریب شیمیایی و محیطی بسیار مقاوم است. هرگونه آلودگی روی زیر لایه، کشش سطحی را مختل کرده و باعث جدا شدن یا گودال شدن اپوکسی می‌شود.

 

چین و چروک رزین اپوکسی و روش برطرف کردن آن - اپوکسی کار
چین و چروک رزین اپوکسی و روش برطرف کردن آن – اپوکسی کار

 

اگر ترک های رزین اپوکسی را تعمیر نکنید چه؟

اگر فقط یک یا دو ترک وجود دارد و ظاهر آن برای شما مهم نیست، می توانید ترک ها را به همان شکلی که هست رها کنید. البته توصیه من این است که برای میزهای رزینی که مرتب درحال استفاده هستند حتما ترمیم شود.

اگر ترک های زیادی وجود دارد، یا اگر نگران هستید که یکپارچگی ساختاری قطعه به خطر بیافتد، از نو شروع کنید.

 

چرا رزین ترک میخورد و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

کنترل ترک خوردگی رزین اپوکسی به معنای کنترل گرمای واکنش رزین اپوکسی است. برای انجام این کار، سه نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

1. مقدار زیادی رزین و هاردنر را یکباره مخلوط نکنید

حداکثر مقدار اختلاط بسته به نوع رزین اپوکسی و ژلتایم آن متفاوت است. اینکه نهایتاً چه وزنی را میتوانید یکجا درست کنید را از فروشنده محصول بپرسید. اگر بیش از این مخلوط کنید، رزین اپوکسی بیش از حد گرم می شود، میجوشد و ترک می خورد.

 

نکته: راهنما و اطلاعات مربوط به حداکثر مقدار مخلوط برای کدهای مختلف رزین های اپوکسی را پس از خرید از وبسایت و فروشگاه اپوکسی کار دریافت خواهید کرد.

 

2. لایه ریزی رزین را نازک انجام دهید

هرچه لایه های رزین اپوکسی را ضخیم تر بریزید، گرمای بیشتری در جرم رزین اپوکسی ایجاد می شود. اگر نیاز به ریختن در لایه های ضخیم دارید، از رزینی که برای این منظور طراحی شده است استفاده کنید. رزین اپوکسی چوب U1030 که برای کارهای عمیق است تا ضخامت ۱.۵ سانتیمتر به آرامی عمل می کند و اجازه می دهد حرارت به تدریج ایجاد شود. می توانید با رعایت شرایط محیطی در هوای خنک بعد از حرفه ای شدن ضخامت ۲ سانت به طور یکباره بریزید که برای میزهای رودخانه ای اپوکسی ایده آل است.

 

3. رزین را خنک کنید

عجیبه، اما کار می کند. خنک کردن رزین ممکن است در مرحله پخت ضروری باشد. این کار را با ایجاد چرخش هوای خنک در زیر قالب ایجاد کنید. همچنین می توانید دمای اتاق خود را کاهش دهید. همیشه باید برای ترک خوردگی رزین اپوکسی آماده باشید.

فاجعه می دونی چیه؟ ممکنه رزین اپوکسی شما آنقدر داغ شود که دود کند یا ظرف شما ذوب شود. باور کن که میشه. سرم اومده که دارم بهت می گم.

 

4. از چوب کاملا خشک استفاده کنید

برای کسانی که میز رزینی میسازند باید به این نکته کاملا دقت کنند، رطوبت چوب در دراز مدت باعث ایجاد قوس (تاب برداشتن میز رزینی) شده و همین باعث ترک خوردن رزین اپوکسی خواهد شد. رطوبت چوب برای رزین کاری باید کمتر از 10 درصد باشد.

 

میز رزینی بعد از 1 سال ترک خورده! دلیل چیست؟

اگر میز رزینی ساخته اید و تحویل مشتری داده اید و الان بعد از چندین ماه ترک هایی در قسمت رزین دیده میشود یا حتی ممکن است رزین از چوب جدا شده باشد مطمئن باشید چوب شما مرطوب بوده و به دلیل از دست دادن رطوبت به مرور زمان، میز تاب برداشته و رزین ترک خورده است.

 

دلیل ترک خوردن میز رزینی - اپوکسی کار
4 دلیل ترک میز رزینی و روش برطرف کردن آن

 

دلیل ترک خوردن کفپوش اپوکسی چیست؟

وجود آب یا رطوبت می تواند باعث حباب زدن کفپوش رزین و جدا شدن پیوند از بستر شود. هنگامی که بار سنگینی روی سطح آسیب دیده کشیده شود یا قرار گیرد، حباب ایجاد شده می ترکد و ترک می خورد. وجود لرزش نیز می تواند باعث جدا شدن پوشش اپوکسی از بستر شود.

ضربه ناشی از سقوط اجسام و وارد آمدن فشار در یک نقطه می تواند باعث فرورفتگی یا کنده شدن سطح کفپوش شود.

ترک خوردن رزین اپوکسی گاهی اوقات از لایه زیرین (لایه بتنی) منشاء می گیرد. ترک های انقباضی در زیر لایه بتنی در طول فرآیند عمل آوری باعث کاهش حجم توده بتن به دلیل تبخیر آب موجود شده و منجر به ایجاد ترک در قسمت های ضعیف تر بتن می شود. این ترک ها به سطح بالایی (سطح اپوکسی) منتقل شده و سبب مشاهده ترک خوردگی روی سطح اپوکسی می گردند.

 

ترک خوردن کفپوش اپوکسی - اپوکسی کار
ترک خوردن کفپوش اپوکسی – اپوکسی کار

 

روش ترمیم شکاف و ترک در کفپوش اپوکسی

در تمام مراحل آماده سازی مکانیکی سطح، باید نسبت به مرتفع نمودن هرگونه شکستگی، ترک خوردگی و … و هر نقصی که در سطح مشاهده می گردد، اقدام نمود. اولین قدم این است که هر گونه فضای توخالی اطراف ترک را شناسایی کرده و با قرار دادن یک نوار، آن ناحیه را جدا کنید. وجود گودی روی سطح را می توان با استفاده از ضربه زدن یک پتک یا هر ابزار دیگری مانند یک جسم فلزی یا فولادی به زمین تشخیص داد. صدای تولید شده از یک فضای توخالی با بستری که به طور کامل به سطح زمین چسبیده متفاوت است. در صورت وجود فضای خالی، نواحی آسیب دیده باید سابیده شده و به صورت موضعی ترمیم شوند.

 

ترمیم کفپوش اپوکسی
ترمیم و بازسازی کفپوش اپوکسی

نمیخواهید حین رزین کاری مرتکب اشتباه شوید؟

من هم همینطور. به همین دلیل است که من کتاب “تکه چوبهای پولساز” را نوشتم و تجربه 8 ساله خودم را و نکاتی که مبتدیان برای موفقیت از روز اول باید بدانند، درآن گنجانده ام. برای تهیه کتاب “تکه چوب های پولساز لطفا” روی لینک زیر کلیک کنید.

کتاب آموزش رزین - اپوکسی کار

 

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 16

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد