2 روش حرفه ای برای پاک کردن کفپوش اپوکسی

2 روش پاک کردن کفپوش اپوکسی

روش پاک کردن کفپوش اپوکسی

پاک کردن کفپوش اپوکسی بسیار ساده است! کفپوش اپوکسی از جمله کفپوش‌های صنعتی است که کاربردهای متعددی دارد، از جمله کفپوش اپوکسی انبارها، نقاط پرتردد، کفپوش اپوکسی پارکینگی، کفپوش اپوکسی بهداشتی و آزمایشگاهی.

اپوکسی به قدری مقاوم است که وزن و حرکت ماشین آلات سنگین را تحمل کند. یکی از مهم‌ترین مزایای این کفپوش صنعتی مراقبت و نگهداری از آن است چرا که تمیز کردن کفپوش اپوکسی بسیار ساده است و نیاز به ابزار یا مواد خاصی ندارد. در این مقاله شما را با روش‌هایی برای تمیز کردن کفپوش اپوکسی آشنا خواهیم کرد.

اگر به صورت مرتب کفپوش اپوکسی را تمیز کنیم، برای مدتی طولانی سالم میماند. برای تمیز کردن به صورت مرتب، به چیزی جز یک تی و مقداری آب گرم نیازی نیست. اگر کف فضا شیار وجود دارد، باید حتما جاروبرقی هم بکشید. لکه ها، خرده ریزها و نقطه‌ های کثیف باید با پاک کننده های سبک تمیز شوند. حواستان باشد که پیش از اینکه لکه‌ ها به خورد کفپوش بروند، زود تمیزشان کنید.

 

کفپوش پارکینگی اپوکسی
کفپوش پارکینگی اپوکسی – اپوکسی کار

 

یک. تمیز کردن کفپوش اپوکسی به صورت مرتب

یک-یک. هفته ای یکبار از تی استفاده کنید

با توجه به اینکه کفپوش اپوکسی شما در چه فضایی اجرا شده است، مراقبت و پاک کردن کفپوش اپوکسی با مراحل مختلفی انجام می‌شود. اما در هر شرایطی ممکن است لکه‌های چربی، روغن، یا هرنوع مواد شیمیایی دیگر روی سطح کفپوش اپوکسی باقی بماند. این لکه‌ها را روزانه با یک حوله یا دستمال خشک پاک کنید. بسیار مهم است که هر نوع آلودگی مواد شیمیایی و قوی خیلی سریع از روی سطح پاک شود. با وجود اینکه کفپوش اپوکسی مقاومت بالایی در برابر لکه‌ها دارد اما ماندن لکه‌های شیمیایی به مدت طولانی می‌تواند به کفپوش آسیب بزند.

 

پاک کردن کفپوش اپوکسی - روش اول
پاک کردن کفپوش اپوکسی – روش اول
همچنین اگر این لکه سریع پاک نشود، تمیز کردن آن از کفپوش اپوکسی دشوارتر خواهد بود.  ابتدا لکه را با دستمال خشک پاک کنید و سپس کفپوش را با آب و صابون بشویید یا تی بکشید. مهم است که خیسی کف را نیز بعد از این مرحله خشک کنید و نگذارید کفپوش خیس بماند.

میتوانید از بیشتر فروشگاه های لوازم منزل و ابزار فروشی ها تی بخرید. هفته ای یکبار، برای پاک کردن کفپوش اپوکسی تی را به تمام سطح کفپوش بکشید. این کار فقط چند دقیقه طول میکشد اما تمامی گرد و خاک و کثیفی را از سطح کفپوش پاک میکند.

 • بهتر است از یک تی با عرض 60 تا 80 سانتی متری استفاده کنید.

 

یک-دو. سطح را با یک دستمال و یا حوله ی نمدار تمیز کنید

بیشتر گرد و غبار و کثیفی کفپوش اپوکسی پارکینگ باید با تی تمیز شوند. با این حال، اگر چیزی با این تمیز کردن هفتگی تمیز نشد، از یک حوله یا دستمال نمدار برای پاک کردن کفپوش اپوکسی استفاده کنید. از آنجا که کفپوش اپوکسی صنعتی به سادگی کثیف نمیشود، میتوان آن را با آب خالی پاک کرد. در اغلب اوقات به مواد شوینده، پاک کننده ها و صابون نیازی نیست، مگر اینکه لکه و کثیفی به عمق سطح کفپوش نفوذ کرده باشد.

 

پاک کردن کفپوش اپوکسی - 2
پاک کردن کفپوش اپوکسی – 2

 

اگر دائما برای پاک کردن کفپوش اپوکسی از مواد شوینده، پاک کننده یا صابون استفاده کنید، ممکن است بقایای صابون روی کفپوش اپوکسی باقی بماند. برای خلاص شدن از شر این بقایا، 120-150 میلی لیتر آمونیاک را با 4 لیتر آب داغ مخلوط کنید و کفپوش اپوکسی را با آن پاک کنید.

 

یک-سه. بین شیارها را جاروبرقی بکشید

اگر کف پارکینگ، مانند گوشه‌ های دیوار، شیار وجود دارد، حتما با جاروبرقی گرد و خاک و کثیفی آنها را پاک کنید. ماهی یکبار، با استفاده از جاروبرقی تمامی شیارها و شکستگی های کفپوش اپوکسی را جارو بزنید.

 • با اینکه جارو کشیدن با جاروبرقی ساده تر است، اما اگر جاروبرقی در دسترستان نیست، از جاروی دستی استفاده کنید.

 

آموزش تمیز کردن کفپوش پارکینگی
آموزش تمیز کردن کفپوش پارکینگی

 

یک-چهار. لکه های باقیمانده را تک به تک تمیز کنید

اگر هر لکه ای کف سطح دیدید، مانند گریس ماشین، بعد از پاک کردن کفپوش اپوکسی ، آن لکه را به صورت تکی پاک کنید. معمولا، تمامی آنها با یک دستمال نرم به راحتی پاک میشوند. اما اگر لکه ای به جا ماند، مقداری پاک کننده ی سطوح، و یا آمونیاک روی لکه بریزید و با یک دستمال حوله ای پاکش کنید.

 

آموزش تمیز کردن کفپوش اپوکسی صنعتی
آموزش تمیز کردن کفپوش اپوکسی صنعتی

 

یک-پنج. کفپوش اپوکسی را همانند روز اول براق کنید

کفپوش اپوکسی که تازه اجرا شده است براق است و جلوه زیبایی دارد، اما به مرور زمان با تردد وسایل مختلف به روی آن ممکن است این زیبایی و جلوه براق از بین برود. بخصوص در فضاهایی نظیر پارکینگ که تردد ماشین و چرخ‌های آلوده آن زیاد است.

 

کفپوش اپوکسی ابر و باد
کفپوش اپوکسی ابر و باد

 

بهتر است حداقل سالی یکبار در مناطق کم تردد و هر شش ماه یکبار در نقاط پرتردد، تمیز کردن کفپوش اپوکسی را به افراد متخصص بسپارید تا با مواد شوینده مخصوص این کفپوش، آن را همانند روز اول برق بیندازند. اگر خودتان می‌خواهید با دقت بالاتری کفپوش را برق بیندازید از تمیزکننده سطوح چند منظوره و یک دستمال خشک یا تی تمیز استفاده کنید. اسپری چند منظوره را روی نقاطی که آلوده هستند اسپری کنید و بعد از چند دقیقه آن را تی بکشید تا کاملا برق بیفتد.

 

دو. مواجهه با لکه ها و آلودگی ها

دو-یک. اول سطح را جارو بکشید

پیش از پاک کردن هر گونه لکه و آلودگی، کفپوش را با یک جاروی معمولی یا تی تمیز کنید. باید پیش از به کار گرفتن دستمال مرطوب، هر گونه گرد و خاک و زباله را از روی کفپوش اپوکسی پاک کنید. مرطوب کردن سطح کثیف باعث میشود آلودگی به اطراف پراکنده شود.

 

تمیز کردن کفپوش اپوکسی
تمیز کردن کفپوش اپوکسی

 

دو-دو. به طور منظم سطح کفپوش اپوکسی را تمیز کنید

هر سه یا چهار ماه یکبار، برای پاک کردن کفپوش اپوکسی وقت بگذارید. از یک تی فومی به جای تی رشته ای و یک شوینده ی تجاری مخصوص کفپوش اپوکسی استفاده کنید. اغلب شوینده ها باید ابتدا در آب رقیق شوند. دستورالعمل های شوینده خود را با نسبت های دقیق استفاده کنید. شوینده را در ظروف اسپری قرار دهید و روی زمین اسپری کنید.

 

پاک کردن کفپوش رزینی
پاک کردن کفپوش رزینی – روش دوم

 

سپس روی نقاطی که شوینده رویشان اسپری شده را با تی تمیز کنید. برای تمیز کردن نقاطی که لکه و آلودگی دارند، دقت بیشتری به خرج دهید. زمانی که کارتان تمام شد، تی را داخل یک ظرف آب گرم قرار دهید و دوباره از آن برای پاک کردن لکه های باقیمانده استفاده کنید.

 • وقتی کارتان تمام شد، بهتر است اجازه دهید سطح به خودی خود خشک شود. اما اگر نیاز بود، میتوانید آن را با دستمال حوله ای خشک کنید.
 • اگر نمیخواهید از شوینده های تجاری استفاده کنید، میتوانید نیم فنجان آمونیاک را به یک گالن آب داغ اضافه کرده و از این محلول استفاده کنید.

 

دو-سه. آثار به جا مانده از لاستیک را خیس کرده و پاک کنید

با استفاده از یک شوینده چند منظوره و یا یک چربی گیر بتن آثار به جا مانده از لاستیک را پاک کنید. برای پاک کردن کفپوش اپوکسی، شوینده و یا چربی گیر بزنید و برای چند دقیقه صبر کنید. سپس، با استفاده از فرچه پلاستیکی سفت، آثار را از بین ببرید.

 • برای لکه های مقاوم تر، ممکن است لازم باشد دوباره شوینده و چربی گیر بزنید و کمی دیگر صبر کنید. اگر به نظر خودتان خیلی محکم فرچه میکشید اما لکه محو نمیشود، از فرچه کشیدن دست کشیده و دوباره شوینده بزنید. فرچه کشیدن خیلی محکم ممکن است به کفپوش اپوکسی آسیب وارد کند.

 

 

پاک کردن کفپوش پارکینگی - روش دوم
پاک کردن کفپوش پارکینگی – روش دوم

 

دو-چهار. پوسیدگی و زنگار را با دستمال آشپزخانه تمیز کنید

یک دستمال آشپزخانه انتخاب کنید. با کمک این دستمال، به آرامی تمامی پوسیدگی و زنگار را از بین ببرید. از شوینده ها و تمیز کننده های آشپزخانه روی کفپوش اپوکسی استفاده نکنید. دستمال آشپزخانه تنها وسیله ای است که به آن نیاز دارید.

 • اگر نمیتوانید با دستمال تنها زنگار را پاک کنید، از شوینده ی تجاری ترکیبی کلسیم، آهک و ضد زنگ استفاده کنید. مقدار مساوی از این محلول را با آب گرم ترکیب کرده، و به کمک دستمال روی زنگار بمالید.

 

 

اپوکسی گرانیتی
اپوکسی مقاوم در برابر خط و خش

 

هشدار

هنگام پاک کردن کفپوش اپوکسی با مواد شوینده دقت کنید چون ممکن است پس از تمیز شدن با مواد شوینده، سطح اپوکسی لغزنده شود، پس حرکت بر روی آن زمانی که خیس است می تواند خطرناک باشد. صبر کنید تا کفپوش کاملا خشک شود.

 

با آرزوی موفقیت

نویسنده: حامد شاهسوندی و تیم تحریریه اپوکسی کار

منبع: wikihow.com, wikipedia.com

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

2 دیدگاه برای “2 روش حرفه ای برای پاک کردن کفپوش اپوکسی

 1. رضا رحمانفر گفته:

  خیلی نکات جالبی بود اتفاقا کفپوش پارکینگ ماهم اپوکسی هست سپاس

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام و سپاس از همراهی شما
   خوشحالم که مطالب برای شما مفید بوده.. با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد