3 روش 100% عملی برای پاک کردن رزین اپوکسی از روی سطح

3 روش کاربردی برای پاک کردن رزین اپوکسی از روی سطح

پاک کردن رزین اپوکسی از روی سطوح مختلف یکی از دغدغه های اپوکسی کاران است. اپوکسی یک نوع چسبنده دائمی است که روی بسیاری از سطوح از جمله پلاستیک تا آهن کاربرد دارد. پاک کردن رزین بسیار دشوار است مخصوصاً زمانی که به طور کامل سخت شده باشد. اپوکسی در حالت عادی مایع است، هنگامی که رزین اپوکسی با هاردنر یا سخت کننده مخلوط می گردد، دمای مخلوط بالا می رود تا زمانی که سرد شده و سخت گردد.
برای پاک کردن اپوکسی، شما باید آن را به حالت مایع یا حداقل ژل مانند برگردانید تا بتوانید رزین را از روی سطح پاک کنید. پاک کردن اپوکسی زمانی می تواند موفقیت آمیز باشد که شما همراه با رعایت موارد ایمنی و با اختصاص زمان کافی اقدام به انجام این کار نمایید. در این مقاله از سایت اپوکسی کار میخواهیم 3 روش پرکاربرد برای پاک کردن رزین اپوکسی را به شما معرفی کنیم.

 

سه روش تمیز کردن رزین اپوکسی از روی سطوح مختلف:

 1. استفاده از حرارت
 2. روش انجماد اپوکسی
 3. استفاده از حلال پاک کننده مخصوص رزین

هر سه روش پاک کردن رزین اپوکسی با دستورالعمل کامل در ادامه توضیح داده میشود.

 

روش اول: استفاده از حرارت برای تمیز کردن اپوکسی

مرحله اول:

دستکش را دست کنید، عینک ایمنی را بر روی چشم خود قرار دهید و یک ماسک فیلتردار مخصوص بخارات شیمیایی بر روی دهان خود قرار دهید.
وقتی رزین اپوکسی را گرم می‌کنید، نوعی بخار تولید می‌شود که می‌تواند چشم‌ها، ریه‌ها و غشاء مخاطی را تحریک کند. برای محفاظت از خود از عینک ایمنی موم دار و یک ماسک تنفسی که می‌تواند گازها و بخار را فیلتر کند استفاده کنید.
همچنین باید از دستکش‌های پلاستیکی استفاده کنید که حداقل 7 سانتی متر از مچ شما بالاتر را بپوشاند و دارای باند کشسان باشد تا به طور کامل از پوست شما محافظت کند. همیشه کیپ بودن ماسک را روی صورت تست کنید. اگر برای درزبندی ماسک مشکل دارید، ممکن است نیاز باشد که موهای صورت خود را اصلاح کنید و یا یک ماسک بهتر استفاده کنید.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

مرحله دوم:

لباسی بپوشید که به طور کامل پوست شما را بپوشاند. یک شلوار چسبان و پیراهن آستین بلند چسبان استفاده کنید. اگر پیراهنتان دکمه ای است از بسته شدن همه آن ها اطمینان حاصل کنید. این بدان معناست که پوست شما در مقابل هر گونه بخار ناشی از حرارت دادن اپوکسی ایمن باشد.

 

مرحله سوم:

سطحی که رزین اپوکسی روی آن ریخته را به استون با خلوص بالا آغشته کنید. اگر اپوکسی به چوب چسبیده بود، محل را قبل از حرارت دادن، به مدت یک ساعت یا بیشتر با استون خیس کنید. در ضمن شما می توانید شیء مورد نظر را در استون قرار داده یا سطح را کاملا آغشته به استون کنید به طوریکه از آن چکه کند.
وقتی شما اپوکسی را روی سطوحی مانند پلاستیک، سنگ مرمر، سیمان، پلاستیک های وینیلی یا فلز اعمال میکنید، رزین اپوکسی با سطح واکنش می دهد و معمولاً به درون لایه ها نفوذ نخواهد داشت از این جهت با چوب متفاوت است چون چوب جذب بالایی دارد و پاک کردن رزین اپوکسی از روی آن سخت تر خواهد بود.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

برای خرید استون صنعتی (حلال رزین اپوکسی) اینجا کلیک کنید

مرحله چهارم:

محل را با سشوار صنعتی به مدت چند دقیقه داغ کنید. اگر دما به بالاتر از 200 درجه برسد اپوکسی نرم می شود. سشوار صنعتی را روی سطح حردکت دهید و روی یک نقطه ثابت نمانید. روی سطوح پلاستیکی و چوبی دقت بسیاری داشته باشید تا سطح مورد نظر از حرارت زیاد نسوزد.
علاوه بر سشوار صنعتی می توانید از هویه برقی نیز می توانید استفاده کنید. بعد از آنکه هویه داغ شد، مستقیما روی اپوکسی قرار داده و آن را نرم کنید.(این کار بخارات زیادی ساطع خواهد کرد و توصیه نمیشود). اگر اپوکسی روی شیء دیگری قرار داشت می توانید آن شیء را روی یک صفحه داغ قرار دهید. این روش همانند روش سشوار صنعتی عمل می کند و معمولاً در دسترس است.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

مرحله پنجم:

کل محل مورد نظر را یک مرتبه حرارت ندهید زیرا حرارت به اندازه کافی بالا نمی رود. به جای این کار بر روی قسمت هایی به قطر 5 سانتیمتر کار کنید. بعد از آنکه یک بخش تمام شد، روی قسمت بعدی کار کنید. پاک کردن رزین اپوکسی با این روش بسیار راحت تر از قبل خواهد بود.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

مرحله ششم:

اپوکسی حرارت دیده را بردارید . از یک کاردک پلاستیکی قوی برای برداشتن اپوکسی از روی سطح استفاده کنید. شاید در حین انجام این کار متوجه شوید که حرارت در بعضی از قسمت های زیرین نفوذ نکرده در این صورت دوباره قسمت را حرارت دهید و اپوکسی را بردارید تا کامل از روی سطح پاک شود. از کاردک فلزی استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب آسیب دیدن سطح گردد.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

روش دوم: پاک کردن رزین اپوکسی به روش انجماد

قدم اول: پوشیدن دستکش، زدن عینک، و ماسک بر روی صورت

شما به یک عینک مناسب و چسبیده به صورت تان نیاز دارید به طوری که هیچگونه هوایی از آن داخل نشود. همچنین یک جفت دستکش نیاز دارید که 3 از مچ دست شما بالاتر باشد.
یک ماسک مناسب هم نیاز است که بخارات متساعد شده را استنشاق نکنید. این کار برای امنیت خود شماست که منجمد کننده به پوست و چشم های شما آسیب وارد نکند . این یک ماده شیمیایی خطرناک است که ممکن است موجب صدمه جسمانی گردد.

 

قدم دوم: پنجره و درب ها را باز کنید

این کار به هوا اجازه حرکت آزادانه می دهد و بخار های متساعد شده به بیرون از محیط هدایت می شوند. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است بخار متساعد شده در محل باقی مانده و هوا را برای تنفس نامناسب کند. بعد از باز کردن پنجره ها و درب ها کودکان را از محل دور کرده تا هوای ناسالم تنفس نکنند .
تذکر: از خاموش بودن سیستم گرمایشی و سرمایشی خود اطمینان حاصل کنید تا به وسیله آن وارد محیط نگردند.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

قدم سوم : قوطی ماده منجمد کننده را تکان دهید

اسپری منجمد کننده در نام های تجاری مختلف و در بیشتر ابزارفروشی ها وجود دارد . هنگامی که شما یک قوطی منجمد کننده می خرید ، باید به خوبی آن را تکان داده و سپس با فاصله (30 سانتیمتر عقب تر ) از سطح اپوکسی اسپری کنید . از درست گرفتن قوطی اسپری اطمینان حاصل کنیدکه به صورت چکه ای و مایع خارج نگردد.

 

قدم چهارم  : منجمد کننده را بر روی اپوکسی اسپری کنید

اسپری به هر سطحی پاشش شود سریعاً دمای آن را پائین می آورد. بعد از اسپری کردن، رزین اپوکسی منجمد شده و شکننده می شود. دست های خود را دور از محل اسپری شده نگهدارید و دوباره از سالم بودن عینک و دستکش قبل از انجام کار اطمینان حاصل کنید.
تذکر : به کودکان اجازه نزدیک شدن به محل را ندهید.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

قدم پنجم : خرده های اپوکسی شکسته را دور بریزید

از یک کاردک پلاستیکی یا با ضربه به کمک چکش برای خرد کردن استفاده کنید. اپوکسی باید به اندازه کافی سرد باشد تا کریستالی گردد و بشکند. کریستال ها را با خاک انداز جمع کرده و دور بریزید.
تذکر : مراقب باشید هنگام ضربه زدن به اپوکسی خسارتی به سطح وارد نگردد، اگر اپوکسی درهم نشکست مواد منجمد کننده بیشتری اسپری کنید.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

روش سوم : استفاده از مواد شیمیایی حلال رزین برای پاک کردن اپوکسی

قدم اول : پوشیدن دستکش ، زدن عینک ، و ماسک بر روی صورت

استفاده از مواد شیمیایی برای چشم ، دهان وپوست شما می تواند بسیار مضر باشد . شما به یک جفت عینک نیاز دارید که صورت شما را کامل پوشش دهد بدون هیچگونه خللی که هوا از آن داخل گردد .در ضمن شما به یک دستکش ضخیم چسبان نیاز دارید که 3 اینچ از مچ شما بالاتر باشد . همچنین یک ماسک ساده که بخار خطرناکی از آن وارد نگردد ، مورد نیاز شماست.

 

تخفیف: 2%
369,700 تومان2,164,200 تومان
تخفیف: 8%
253,500 تومان699,000 تومان
تخفیف: 4%
374,400 تومان5,399,700 تومان

 

قدم دوم :درب و پنجره ها را باز کنید

این عمل بسیار برای جریان یافت هوا ضروری است . جریان هوا بخار و هوای سمی خطرناک را به بیرون از محیط هدایت می کند . اگر درب و پنجره ها بسته باشند ، شما هوای آلوده را تنفس خواهید کرد که بسیار برای سلامتی شما مضر است .
تذکر: از خاموش بودن سیستم تهویه سرد و گرم اطمینان حاصل کنید که موجب چرخش بخار سمی در هوا نگردد.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

قدم سوم : ماده شیمیایی را انتخاب کنید که اپوکسی را نرم کند

این نکته بسیار ضروری است که ماده شیمیایی انتخاب شده صدمه ای به سطح کار شده وارد نکند . مواد شیمیایی سطوحی مانند پارچه ، پلاستیک یا وینیل را مخدوش می کنند . مواد شیمیایی قوی ممکن است قبل از نرم کردن اپوکسی، سطح مورد نظر را اصطلاحا بخورند و آن را از بین ببرند .
 •  از اکسیدان های کلاس 3 و 4 استفاده نکنید .استفاده از این مواد ممکن است به سریعاً مشتعل شوند.
 • از تینر نقاشی استفاده کنید. استون موجود در تینر نفاشی می تواند اپوکسی را نرم کند، اما محیط را طوری آماده کنید که حداقل یک ساعت با اپوکسی در تماس باشند.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

قدم چهارم : ماده پاک کننده را استفاده کنید

برای پاک کردن رزین اپوکسی می توانید به صورت مستقیم ماده پاک کننده را روی اپوکسی بریزید یا با یک پارچه آن را خیس کنید. در هرکدام از این دو راه ، مطمئن شوید که ماده شیمیایی به اندازه کافی اعمال شده باشد. بعد از استفاده از ماده حداقل یک ساعت صبر کنید.
 • روی نقاط 5 تا 7 سانتیمتری در هر مرحله کار کنید. اگر محل آلودگی بسیار وسیع باشد ماده به صورت موثر کارایی ندارد.
 • از نبودن بچه ها و حیوانات در محط کار اطمینان حاصل کنید.

 

قدم پنجم : مخلوط پاک کننده رزین را آماده کنید

بعد از یک ساعت صبر کردن شما نیاز به یک خنثی کننده برای برداشتن اپوکسی دارید . در یک تشت متوسط ، 2 تا 3 قاشق غذاخوری از تری سدیم فسفات (با رعایت شرایط ایمنی برای تنظیم اسیدیته) را در داخل یک گالن آب گرم بریزید و مخلوط کنید. حال می توانید این مخلوط را روی محل ریخته یا با یک اسفنج پخش کنید. حداقل 5 دقیقه اجازه دهید روی سطح بماند تا ماده پاک کننده را خنثی کند.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح

 

قدم ششم : رزین اپوکسی را بتراشید

رزین را با یک کاردک پلاستیکی قوی و تیز بتراشید. اپوکسی را سریعاً با دستمال کاغذی برداشته و در سطل زباله بیاندازید. اگر مقداری اپوکسی هنوز روی سطح باقی ماند، ماده پاک کننده را روی آن ریخته و مدت زمان بیشتری صبر کنید و سپس آن را از روی سطح بردارید. پس از پاک کردن اپوکسی، با یک کهنه و آب گرم محل را بشویید. مراقب باقیمانده ماده شیمیایی باشید.

 

پاک کردن رزین اپوکسی
مراحل تمیز کردن اپوکسی از روی سطح
امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

منابع استفاده شده در این مقاله:

تهیه شده توسط: حامد شاهسوندی و تیم اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 101

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

71 دیدگاه برای “3 روش 100% عملی برای پاک کردن رزین اپوکسی از روی سطح

 1. جواد گفته:

  اقا ناموسا یکی منو راهنمایی کنه،سر ساختمان بودم که یه از خدا بیخبری چسب اپوکسی اندازه یک گلوله انداخته رو سقف ماشینم الان عین سنگ شده چطوری بکنمش

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام روز بخیر
   کمی با سشوار صنعتی گرم کنید و به آرامی جدا کنید. هیچ ضمانتی نیست که قسمتی از رنگ هم همراهش کنده نشه پس با احتیاط انجام بدید.
   موفق باشید

 2. حسین گفته:

  سلام دوستان هیچی مثل گرما فندک واسه کارای کوچیک و شعله بزرگتر واسه کارهای بزرگ جواب نمیده،،البته ک باید با یک شی نوک تیز با مراقبت کامل ب جون اپوکسی بیفتید و راحتید جدا میشه.

 3. کاوه گفته:

  سلام
  یه میز که با رزین کار شده و پر از حباب روی سطح هست رو چطور میشه مرتب کرد؟
  کف تراشی هم شده تا جایی که ضخامت کار اجازه میداد ولی همچنان حباب روی سطح هست

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر با کفتراشی هم برطرف نشده کار سخت خواهد شد. پیشنهاد میکنم تک به تک مشکلات کار را جراحی کنید. با یک وسیله نوک تیز یا دریل دستی قسمتهای مشکل دار را سوراخ کنید مجدد همرنگ آن رزین بریزید. یک ویدیوی آموزشی برای اینکار در پیج اینستاگرام اپوکسی کار گذاشته ام حتما ببینید:
   https://instagram.com/epoxykar1

 4. سمیه گفته:

  سلام ببخشید اگر یه دیوار سنگی تو راهروی آپارتمان یه لایه رزین روش زده شده باشه، چه طور میشه پاک کرد؟ الان هرجابه دیوار تکیه داده شده یا پا خورده سیاه شده؟ میتونید کسی رو معرفی کنید که بیاد ببینه چطور میشه پاک و تمیزش کرد؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   سیاه شدن رزین منطقی نیست اگر رزین به درستی کار شده باشد شما میتونید با دستمال و مواد شوینده غیر اسیدی به راحتی سطح را تمیز کنید.
   برای پاک کردن کامل رزین باید آنرا تا 200 درجه به مرور گرم کنید و سپس با کاردک رزین را جمع کنید.

   موفق باشید

  • علیرضا گفته:

   سلام
   از این روش هم میتونید استفاده کنید.
   یکی از قابلیتهای کم نظیر اپوکسی، قابلت پولیش شدنه.

   با یه ماشین پلیش، عین روز اول میشه. هیچ سیاهی روی سطح نمیمونه و سطح کاملا شفاف و براق میشه. ففط این کار، دست کنندش انجام بشه، خیلی بهتره.
   روز خوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد