رزین اپوکسی حجمی را چگونه شناسایی کنیم؟

رزین اپوکسی حجمی چیست؟ اپوکسی کار

رزین اپوکسی حجمی چیست

و معیار شناسایی آن چگونه است؟

 

هنگامی که با رزین اپوکسی آشنا میشوید اصطلاحات زیادی میشنوید که ممکن است معنی و مفهوم آنرا ندانید. در این مقاله میخواهم درمورد یکی از این اصطلاحات یعنی “رزین اپوکسی حجمی” توضیح بدهم.

همانطور که در مقالات قبلی سایت اپوکسی کار مطالعه نموده‌اید رزین اپوکسی کاربردهای متفاوتی دارد که به چند نمونه پرمصرف اشاره میکنم:

 • رزین اپوکسی برای کفپوش اپوکسی
 • رزین اپوکسی برای فرآوری سنگ
 • رزین اپوکسی برای ترکیب با چوب
 • رزین اپوکسی برای وسایل دکوراتیو و زیورآلات

 

رزین اپوکسی چوب و دکوراتیو

مدتی است استفاده از رزین اپوکسی برای کارهای دکوراتیو و ترکیب با چوب متقاضیان زیادی پیدا کرده و به دلیل زیبایی این فرآورده‌ها خیلی از دوستان مایل هستند وارد این حوزه شوند.

شرط اول ورود به این حوزه علاقه به کارهای هنری است و بعد از آن داشتن علم کار با اپوکسی

در کتاب تکه چوب های پولساز مطالب موردنیاز این دوستان را گردآوری کرده‌ایم که توصیه میکنم حتماً قبل از شروع کار کتاب را مطالعه نمایند و سپس دست به کار شوند.

 

امان از کلیپ های بدون توضیح!

در کنار همه این موارد، بسیارند دوستانی که با دیدن کلیپ های خارجی شروع به کار میکنند و به دلیل عدم توضیح شرایط کاری در این کلیپ ها و همچنین عدم دسترسی به مواد معرفی شده در این کلیپ ها، با مشکلات زیادی روبرو شده و درنتیجه کار را رها میکنند.

 

یکی از مشکلات رایج را شرح میدهم

اکثر اپوکسی کاران به دنبال خرید رزین اپوکسی حجمی هستند و این بین افراد تازه کار بسیار فراگیرتر است. اول توضیح مختصری در مورد رزین اپوکسی حجمی، معنی و مفهوم آن بیان میکنم:

 • رزین اپوکسی حجمی رزینی است که طی یک مرحله بتوانید مخلوط اپوکسی و هاردنر با وزن بیشتر از 5 کیلوگرم را یکجا مخلوط کرده و داخل قالب بریزید به طوری که ارتفاع رزین در قالب از 4 سانتیمتر بیشتر باشد.
 • دقت کنید وزن مخلوط باید 5 کیلوگرم به بالا باشد.
 • دقت کنید ارتفاع این وزن از مخلوط باید حداقل 4 سانتیمتر از قالب شما را بپوشاند.

 

چه نوع رزینی این قابلیت را دارد؟

رزین اپوکسی ای که ژل‌تایم بسیار طولانی دارد میتواند این قابلیت را داشته باشد و این نوع از رزینها (مشابه بعضی ار رزینهایی که در کلیپ های خارجی میبینید) به دلیل همین قابلیت، قیمت بسیار بالایی در دنیا دارند.

 

مزایای رزین حجمی چیست؟

 1. در ساده شدن کار تاثیر بسزایی دارد.
 2. برای افرادی که میخواهند به سرعت کار یک میز را به اتمام برسانند و در یک مرحله انجام دهند گزینه مناسبی است.

 

آیا رزین اپوکسی غیرحجمی (لایه ای) مشکلی ایجاد میکند؟

بسیاری از حرفه‌ای های این صنعت هم پیشنهاد میکنند که اگر میخواهید کار بیرنگ و شفاف انجام دهید بهتر است از رزینهای لایه‌ای استفاده شود. شاید بپرسید چرا؟

 1. اگر دقت کرده باشید رزین اپوکسی حجمی در کلیپ ها به صورت رنگی استفاده میشود در نتیجه اگر حبابی هم در ارتفاع حبس شده باشد نشان داده نخواهد شد.
 2. رزین اپوکسی اگر لایه لایه ریخته شود قابل حبابگیری بوده و ایرادات کار در هر لایه قابل کنترل و برطرف کردن است.
 3. اگر ترازوی شما خطا داشته باشد و یا اصول همزدن را به درستی رعایت نکنید ممکن است مخلوط شما خشک نشود و مقدار زیادی از رزین به یکباره از بین برود.

 

رزین اپوکسی حجمی
رزین اپوکسی حجمی چیست؟

 

قیمت رزین حجمی در دنیا چقدر است؟

قیمت رزین حجمی در دنیا بر اساس مشخصات فنی رزین از 30 دلار به ازاء هر کیلوگرم شروع میشود.

 

در ایران چگونه است؟

به دلیل عدم توجیه‌پذیری قیمت تمام شده این رزین ها در ایران، نوع دیگری از هاردنر و رزین های اپوکسی مخصوص کارهای دکوراتیو ولی با ژلتایم کوتاه وارد شده یا بعضاً هاردنرهای آن تولید میشوند که رنج قیمت مشخصی دارند.

 

و اما تله تازه کارها!

حال در این میان همیشه هستند افرادی که از اطلاعات اندک تازه کارها سوء استفاده کرده و رزین های غیر حجمی را به اسم رزین حجمی میفروشند.. این افراد چه شگردهایی دارند؟

 

رزین غیر حجمی به نام رزین حجمی

وقتی برای خرید رزین اپوکسی چوب (برای ساخت میز رزینی) به فروشگاه این افراد مراجعه میکنید و از آنها رزین حجمی میخواهید اولین چیزی که به شما نشان میدهند یک لیوان یکبار مصرف است که به ارتفاع 6 سانت در آن رزین اپوکسی ریخته و کیور شده است.

این لیوان را به شما نشان میدهند و میگویند این رزین حجمی است ببینید 6 سانتیمتر ریخته شده و نجوشیده! شما هم مشکلی در کار نمیبیند و حرف فروشنده را ملاک قرار داده و رزین را با قیمت بیشتر از سایر رزینها خریداری میکنید.

 

در محل کار چه اتفاقی می افتد؟

رزین را به محل کار میبرید و به دلیل حجمی بودن در حجم زیاد (مثلاً 10 کیلو) مخلوط کرده و داخل قالب میریزید به طوریکه 5-6 سانتیمتر ارتفاع آن میشود. مدتی منتظر میمانید و در این مرحله 2 اتفاق میتواند روی دهد:

 1. رزین اپوکسی و هاردنر بدون هیچ مشکلی مثل جوشیدن و ترک خوردن طی مدت زمان مشخص کیور شده و از استحکام خوبی برخوردار است پس فروشنده حقیقت را گفته و این رزین حجمی است.
 2. ولی مورد دوم که بیشتر دوستان با آن برخورد میکنند، جوشیدن و ترک خوردن رزین اپوکسی در این حجم است. این یعنی رزین اپوکسی شما حجمی نبوده و با اینکه شما ارتفاع کمتری از فروشنده ریخته اید به دلیل حجم زیاد مواد، ایجاد گرما کرده و جوشیده است.

 

نتیجه گیری

مجدداً مرور میکنیم:

 • رزین اپوکسی چوب در وزن کم به سختی ایجاد گرما میکند درنتیجه هرچقدر وزن مواد کمتر باشد میتوانید ارتفاع را افزایش دهید (فصل دوم کتاب تکه چوب های پولساز را با دفت بخوانید)
 • مواد داخل قالب شما ممکن است 10 کیلوگرم به ارتفاع 6 سانتیمتر باشد درحالیکه 120 گرم مواد داخل لیوان همین ارتفاع را خواهد داشت (مجدداً به نسبت وزن و ارتفاع دقت کنید)
 • در زمان خرید از فروشنده نمونه بزرگتر بخواهید یا از او بخواهید رزینی را به شما معرفی کند که در وزن های بالاتر از 5 کیلو بتوانید ارتفاع 4 سانتیمتر یا بیشتر را “یکجا” اعمال کنید این یعنی رزین حجمی
 • ملاک ما ارتفاع درون قالب است چون قالب میز رزینی به وزن زیادی از رزین اپوکسی نیاز دارد و هرچه وزن بالاتر باشد ژل تایم کوتاه شده و رزین زودتر میجوشد

 

اعداد ذکر شده در این مقاله به صورت حدودی است و بیشتر از اعدادی استفاده شده که در بازار رواج دارد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از این به بعد با دید بازتری اقدام به خرید رزین اپوکسی چوب نمایید.

 

حامد شاهسوندی

نویسنده کتاب تکه چوب های پولساز

 

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 43

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

21 دیدگاه برای “رزین اپوکسی حجمی را چگونه شناسایی کنیم؟

 1. user-1659035735 گفته:

  با عرض سلام و عرض ادب خدمت جناب شاهسوندی
  من چند نمونه از چراغ های رزین اپوکسی و تصاویر دیورامای سطح زیر آب ساختم (البته فقط بابت علاقه دیوانه واری که به این هنر دارم)
  و دقیقا طبق فرمایش شما رزین حجمی پیدا نکردم و یا متاسفانه دچار سودجویی افراد شدم
  تا اینکه با سایت شما آشنا شدم و از صداقتتون لذت بردم
  معمولا کارهایی که انجام میدم حدود 15 سانتیمتر ارتفاع دارن و تقریبا بین 1.5 تا 3 کیلوگرم مخلوط استفاده میکنم
  میخوام ازتون بپرسم با توجه به رنگی بودن کارهام و اینکه مجورم در دقعات زیاد رزین رو بریزم ( مثلا در ده نوبت 1.5 سانتی) میتونم در نوبت اول کل یک کیلو رزین رو رنگ کنم و بعد در 5 روز استفاده کنم؟
  و دوم اینکه برای این سبک از کاربا رزین پیشنهاد بهتری دارید؟
  منو ببخشید که طولانی شد
  با سپاس

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   به جمع ما خوش آمدید
   یک مثال میزنم اگر برای یک پروژه 15 کیلو مخلوط اپوکسی و هاردنر نیاز دارید و نسبت 1 به 2 هست پس شما به 5 کیلو هاردنر نیاز دارید.
   بهترین راه این هست که 5 کلیو هاردنر را یکجا رنگی کنید و نهایتاً در طول 1 هفته مصرف کنید. هاردنر باید در ظرف در بسته به دور از نور و دمای 25 درجه نگهداری کنید و سریع مصرف شود.
   رنگ را داخل هاردنر باز کنید کمی تیره تر بگیرید چون 2 برابر اپوکسی به آن اضافه میشود.
   با این روش کل کار شما یکسان خواهد شد مخصوصا با رنگ جوهری مرز بین لایه ها هم کمتر مشخص میشود.

   موفق باشید

   • user-1659035735 گفته:

    پس بنظر شما بهتره از همین کد 1030 استفاده کنم برای اینجور کارها؟

   • کارشناس اپوکسی کار گفته:

    بله رزین U1030 گزینه مناسب کار شماست.
    فقط دقت کنید حتما 24 ساعت قبل از شروع کار باید مواد و چوب و قالب همگی در اتاقی باشند که دمای 25 درجه تنظیم شده و اسپلیت روشن باشد و همگی از 24 ساعت قبل هم دما بشوند سپس رزین را اعمال کنید.
    نکات ذکر شده در کتاب را هم با دقت رعایت کنید تا از مشکلات جلوگیری شود.

    با آرزوی موفقیت

 2. علیرضا گفته:

  سلام من میخواهم یک قالب دو تکه برای ساخت شی ایی مثل درب جعبه ساعت یا همچین چیزی بسازم تا اونجایی که اطلاع یافتم از مقالات باید از رزین رقیق 1030 استفاده کنم ضخامت دیواره مورد نظر 2 میلیمتر و ارتفاع اون 10 سانتیمتره میخواستم ببینم ایا باید رزین را مرحله به مرحله بریزم یا چون ضخامت کمه میشه یکباره ریزین را داخل قالب سیلیکونی ریخت ان طور که حساب کردم وزن مورد نظر برای هر بعد دیواره میشه30 گرم که 4 بعد داره سرجمع شاید 120 تا 130 گرم بشه بنظر شما توی ضخامت 2 میلیمتر با ارتفاع 10 سانت حباب ها خارج میشوند یا اینکه از چند روش حباب گیری باید استفاده کنم برای خروج حباب
  ممنون میشوم راهنمایی ام کنید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   پیشنهاد میکنم به دلیل ارتفاع زیاد طی دو تا سه مرحله رزین را اعمال کنید تا حبابها کامل خارج شوند. به الکتریسیته ساکن موجود در قالب توجه کنید که باعث تجمع حباب نشود مثلا قالب سیلیکونی به دلیل وجود الکتریسیته ساکن، ممکن است حبابهایی در اطراف دیواره ها و کف ببینید که چسبیده اند. برای همین قبل از شروع باید کل دیواره را به رزین و هاردنر آغشته کنید سپس رزین اصلی را بریزید.

   موفق باشید

 3. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  طبق فرمایش شما برای کارهایی با وزن کم و سطح مقطع کم مثلا 4 سانتیمتر مربع با ارتفاع 10 سانت نیازی به رزین حجمی نیست و میشه با رزین های رقیق یا نیمه غلیظ به یکباره اجراش کرد؟
  حالا اگه سطح مقطع بشه 16 سانتیمتر مربع با ارتفاع 10 سانت چطور؟
  رزین های سوپر اسلو کریستال تفاوتی جز اسم با رزین رقیق شما دارن؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   برای سطح مقطع بزرگتر حتماً مرحله ای عمل کنید.
   اسامی گذاشته شده روی رزینها ملاک کار نیست، شما بید دستور مصرف و برگه مشخصات فنی رزین مربوطه را مطالعه کنید اگر ژلتایم بالای 6 ساعت در 100 گرم داشته باشد میتوانید در این حجم یکباره اعمال کنید.

 4. اسدی گفته:

  سلام . برای حجم کمتر از 5 کیلو از چه رزینی استفاده کنیم. فرق رزین حجمی با رزین چوب چیه

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام
   همانطور که در مقاله اشاره کردم رزین حجمی انواع مختلف دارد ولی مهم این هست که بهتره با رزینهای موجود در ایران لایه ای کار کنیدو
   فصل چهارم کتاب تکه چوبهای پولساز را بخوانید توضیحات کامل ارائه شده است.

 5. هستي گفته:

  سلام وقت بخير سايت خيلي خوب و قابل اعتماد اما كاش محصولات ديگ مثل گل خشك صدف و اكسسوري هاي كار رو هم اخل سايت ميزاشت كه ديگ ي دفعه از همينجا همه چي ميخريديم

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست گرامی
   از این بابت خوشحالیم محصولات به مرور در حال تکمیل هستند.

 6. farshidabbasi2000 گفته:

  من ساکن استان البرز هستم روستای عرب اباد چطوری میتونم به صورت غیر حضوری از کلاساتون استفاده کنم.

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز

   در صورت تمایل میتوانید از دی وی دی های آموزشی ما استفاده کنید و یا با دفتر تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

   شماره تماس دفتر: 02126806282

   با احترام

 7. farshidabbasi2000 گفته:

  جناب اقای شاهسون من کتابو خریدم از سایت کتابراه درونش نوشتید مراحل coating مرحله به مرحله توضیح دادین ولی هرچی دنبال فیلم میگردم پیدا نمیکنم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز

   روش کوتینگ در کتاب تکه چوبهای پولساز در فصل چهارم به طور کامل توضیح داده شده است.

   با احترام

   • حمید گفته:

    سلام وقت بخیر عذر میخوام مزاحم میشم تا جا که من اطلاع دارم اجرا رزین به صورت لایه ای به علت شیشه ای بودن سطح امکان جدا شدن لایه ها تو طول زمان زیاده درسته ؟ و فک میکنم برا جلوگیری از این مشکل یا باید سطح رو یکم زبر کنیم و یا تو حالت ژل تایم لایه بعدی رزین رو اجرا کنیم که لایه ها بهم درست بچسبن و جدا نشن

   • حامد شاهسوندی گفته:

    سلام بر شما
    در حالت ژلتایم شما امکان سنباده زدن ندارید رزین هنوز نرم هست. لایه ها در صورتی که کمتر از یک هفته اعمال شوند و کاملا تمیز باشند یعنی گرد و غبار هم نداشته باشد نیاز به ساب ندارد.
    در صورتی که فاصله بین لایه ها بیشتر شد بهتر است با سنباده نرم ساب بزنید و بعد لایه جدید را اعمال کنید.

    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد