استفاده از سیلر برای پرایمر میز رزینی

میز رزین

آیا می توان از سیلر برای پرایمر زدن میز رزینی به جای اپوکسی استفاده کرد؟

 

متاسفانه بعضی از افراد به دلیل پایین آوردن هزینه ها، برای پرایمر میز رزینی به جای اپوکسی از سیلر و یا خانواده پلی استرها استفاده می کنند و سپس اپوکسی را بر روی سیلر اعمال میکنند. این کار از نظر علمی بسیار اشتباه است و مطمئن باشید بعد از 1 تا 2 سال اپوکسی از روی چوب جدا خواهد شد.

 

دلیل این حرف چیست؟

طبق مطالب علمی که در سرتاسر اینترنت هم موجود می باشد، چسبندگی سیلر و یا پلی استرها  به سطوح مختلف باچسبندگی تفاوت چشمگیری دارد.

اپوکسی ها از نظر مقاومت فیزیکی مواد فوق‌العاده قوی‎‌ای هستند و چسبندگی بسیار بالایی به سطح دارند و برای پرایمر زدن مناسبند ولی چسبندگی سیلر به سطح چوب بسیار ضعیف‌تر از اپوکسی است. در این حالت ممکن است در اثر سنگینی و فشاری که به سطح وارد می شود، سیلر از سطح چوب جدا شده و باعث فاصله افتادن بین چوب و اپوکسی شده و آن را از سطح کار جدا کند.

 

 

وجود حلال، بله یا خیر؟

نکته دیگر اینکه سیلرها و پلی استرها حلال‌پذیر هستند و برای استفاده حتما باید آن را با حلال مخصوص که معمولاً تینر است مخلوط کنید. ولی اپوکسی‌های دکوراتیو حلال‌پذیر نمی باشد و به همین دلیل با هم سازگاری ندارند. پس وقتی پرایمر میز رزینی را از سیلر استفاده میکنید و روی آن را اپوکسی اعمال کنید میتواند ایجاد ناسازگاری کند.

 

چرا اپوکسی دکوراتیو حلال پذیر نیست؟

هاردنرهایی که برای کارهای دکوراتیو استفاده میشوند از نوع پلی آمین هستند و پلی آمین ها حلال پذیر نیستند. در عوض هاردنرهای پلی‌آمید که در صنعت رنگ و کفپوش استفاده زیادی دارند، حلال پذیرند و رنگ تیره‌ای هم دارند.

حتما بخوانید!  علت خشک نشدن رزین اپوکسی چیست؟

 

حلال باقیمانده از سیلر

وقتی سیلری که به عنوان پرایمر روی چوب استفاده کرده‌اید درست خشک نشده باشد و روی آن را با اپوکسی بپوشانید، تینر موجود در سیلر وارد اپوکسی شده و با آن واکنش داده خواهد داد. در نتیجه این واکنش، روی سطح اپوکسی آتشفشانی(سوراخ سوراخ) شده و اپوکسی از روی سطح ورقه می شود.

پس لطفا اعتبار کاری خود را فدای پایین آوردن هزینه ها نکنید!

امتیاز شما برای این مقاله!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

۴ دیدگاه برای “استفاده از سیلر برای پرایمر میز رزینی

  1. مهدی بهرامی
    مهدی بهرامی گفته:

    سلام، میشه کمکم کنید، من وقتی مخلوط رزینو درست میکنم سطح روش لوآب میندازه .فقط سطح روشه ، باید اونو بردارم بعد داخل قالب بریزم. داخل قالبم میریزم دوباره بعد ۵ دقیقه سطح روش لوآب میندازه .حباب نمیده. از نظر حباب مشکلی ندارم. سفتم میشه سطحش خوبه و مشکلی نداره. فقط میخوام این مشکلو برطرف کنم. همه چیم رعایت میکنم(دمای کار. روش هم زدن، ظرف مخلوط. حجم مخلوط. چربم نیست. هم زن شیشه ای.بعد هم زدن ظرفم عوض میکنم. استراحتم میدم. زمان هم زدن و زمان استراحتم رعایت میکنم. دی اکسید کربنم ندارم. از رزین U1010هم استفاده میکنم.) ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالری ویژه هنرجویان راه‌اندازی شدگالری نمونه کارها
+