بهترین روش سنباده زدن زیورآلات رزینی و صیقلی کردن آن چیست؟

روش سنباده زدن زیورآلات رزینی چیست

بهترین روش سنباده زدن زیورآلات رزینی

آیا میتوان رزین اپوکسی را سنباده کشید و صاف کرد؟

 

در این مقاله، میخواهم به سنباده زدن زیورآلات رزینی، صاف و صیقلی کردن رزین اپوکسی بپردازم. اپوکسی یک ماده ی پرکاربرد است که گاهی – مثلا اگر پس از گذر زمان قرار است لایه ی دومی به لایه ی اول اضافه شود – سنباده کشیدن آن کاملا ضروری است.
همچنین در این مقاله ما در مورد خشک یا تر بودن سنباده روی رزین اپوکسی، مشکلاتی که ممکن است رخ بدهند و البته نکاتی که باعث ساده سازی فرایند سنباده کشیدن میشوند، صحبت میکنیم. پس با ما همراه شوید تا سوالات شما را پاسخ دهیم.

 

آموزش دستبند دریایی سه بعدی – اپوکسی کار

آیا میتوان رزین اپوکسی را سنباده کشید و صاف کرد؟

بله، پیش از سنباده کشیدن رزین اپوکسی باید چندین نکته را مد نظر داشته باشید. در ادامه ما روش این کار را به شما توضیح میدهیم اما پیش آن باید در مورد کارهای اولیه صحبت کنیم.
برای این کار باید چندین گام را طی کرد. نکات زیر برای آثار هنری کوچک اجرایی هستند اما دستورالعمل های مرتبط با موارد بزرگتر (مانند میز رزینی) از نظر ابزار و نوع سنباده ها کاملاً متفاوت است.

زیورآلات رزینی

 

شما برای سنباده زدن زیورآلات رزینی به موارد زیر نیاز دارید:

• یک ماسک تنفسی. ذرات رزین میتوانند سرطان زا باشند بنابراین باید از سیستم تنفسی خود محافظت کنید.
• چندین ورقه سنباده ی متفاوت، از 220 تا 5000. اگر قرار است روی رزین سنباده ی تر بکشید، به کاغذ ضد آب نیاز دارید که در بازار به آن پوستاب میگویند. تمامی ورقه های مورد نیاز را تهیه کنید.
• یک میز با روکش ضد آب انتخاب کنید. حتی سنباده ی تر هم باعث ایجاد ذرات رزین و سایر زباله ها میشود. مطمئن شوید که ورود حیوانات خانگی و بچه ها به این منطقه ممنوع باشد.
• سنباده گیر دستی لاستیکی. اگر قرار است سنباده ی تر بزنید باید نکات استفاده از سنباده تر با دستگاه را بدانید در غیر اینصورت خطرناک خواهد بود.
• محافظت از چشم برای ذرات معلق در هوا. حتی اگر با یک سنباده ی برقی کار نمیکنید، ذرات و گرد رزین باز هم ممکن است به چشم شما آسیب برسانند.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
استفاده از اپوکسی کفپوش به جای رزین چوب
پوستاب برای سنباده زنی رزین
پوستاب برای سنباده زنی زیورآلات رزین

 

 

سنباده ی تر در مقایسه با سنباده ی خشک

پیشنهاد ما برای سنباده زدن زیورآلات رزینی، سنباده ی تر است. با اینکه نمیتوان سنباده ی خشک را به طور کلی کنار گذاشت اما به دلایل زیر سنباده ی تر بهتر است:
• کاغذ سنباده در صورت استفاده ی تر بیشتر از زمانی که خشک استفاده میشود، دوام می آورد. سنباده ی خشک هنگام استفاده روی اپوکسی خیلی سریع ساییده میشود و شما در مدت کوتاه تری باید آن را تعویض کنید.
• به هنگام استفاده از سنباده ی تر، گرد و خاک کمتری تولید میشود و امکان آسیب رسیدن به ریه های شما نیز کمتر میشود.
• به خاطر چسبیدن گرد و خاک به سطح، نامنظم بودن سطح واضح تر نمایان میشود، و میتوان سطح را راحت تر سنباده کشید.
• اگر با سنباده ی لرزان کار میکنید، بهتر است خشک کار کنید. البته نکته مهمی وجود دارد برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سنباده لرزان که حامد شاهسوندی نویسنده کتاب تکه چوبهای پولساز در کلیپ آموزشی در پیج اینستاگرام اپوکسی کار این نکته را آموزش داده است. حتماٌ این کلیپ را ببینید.

 

بهترین کاغذ سنباده به هنگام کار با رزین اپوکسی کدام است؟

هنگام سنباده زدن زیورآلات رزینی، اگر سطح را از قبل تراشیده باشید مثل زیورآلات چوب و رزین، سنباده ی پوستاب 220 تا 3000 بهترین سنباده است. مراقب باشید که چه عددی از سنباده را استفاده میکنید زیرا کاغذ سنباده با درجه ی سختی بالا (عدد کمتر) میتواند روی لایه فعلی خط های عمقی بیندازد. اگر میخواهید لایه ی جدیدی از رزین اپوکسی را روی سطح بریزید و از زمان ریختن لایه قبلی بیش از یک هفته گذشته است، حتما روی آن را با سنباده ی 1000 یا بیشتر سنباده بزنید.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
روش کنترل دمای اپوکسی (کلید اصلی کیفیت)
سنباده زدن زیورآلات رزینی
سنباده زدن زیورآلات رزینی

سنباده کشیدن رزین اپوکسی

چگونگی سنباده زدن زیورآلات رزینی

زمانی که مواد لازم و محیط کار را آماده کردید، گام های زیر را طی کنید:
1. از یک سنباده گیر دستی لاستیکی یا چوبی استفاده کنید.
2. از یک محفظه ی آب گرم بهره بگیرید. هر دو سطل و یا اسپری آب کاربردی هستند.
3. همانطور که سنباده میکشید، با استفاده از دستمال کاغذی و یا پارچه، پیوسته گرد و خاک را بگیرید و سطح کار را از ذرات رزین تمیز کنید. مراقب باشید، همانطور که از سنباده ی زبر به سمت سنباده ی نرم میروید، ممکن است ذرات گرد و غبار روی سطح کار باقی بمانند و به هنگام ریختن لایه ی بعدی، هنوز روی لایه ی قبلی باشند. به هنگام سنباده زدن بین لایه ها، مراقب این مورد باشید.
4. همانطور که ادامه میدهید، کاغذ سنباده ریزتر و ریزتر را انتخاب کنید تا سطح اپوکسی شما به سطح صافی مورد نظر برسد.
5. سنباده زدن فقط به سطح خاصی از درخشندگی و براقی میرسد. ممکن است سطح رزین شما پس از رسیدن به لایه نهایی نیاز به پولیش داشته باشد. برای پولیش زدن از واکس پولیش های خودرویی و یا از خمیر پولیش فلزات جلاسنج استفاده کنید که در فروشگاه اپوکسی کار موجود است.

اگر این دستورالعمل ها در مورد نحوه ی سنباده زدن رزین را دنبال کنید، پروژه ی شما بی نقص و در کمترین زمان ممکن انجام میشود.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
فوت و فن "خرید قالب سیلیکونی رزین" که باید بدانید (راهنمای گام به گام خرید)

با آرزوی موفقیت

حامد شاهسوندی – نویسنده کتاب تکه چوب های پولساز

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 5 امتیاز: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50% تخفیف کتاب رزین کاری به مناسبت نمایشگاه کتابخرید با نصف قیمت
+