6 روش جداسازی “رزین اپوکسی خشک نشده” از قالب سیلیکونی

جداسازی رزین خشک نشده از قالب سیلیکون

رزین اپوکسی و هاردنر را درون قالب ریخته اید، بعد از چند ساعت و یا حتی چند روز میخواهید قطعه را از قالب سیلیکون بیرون بیاورید اما با حالت چسبناک و رزین اپوکسی خشک نشده روبرو میشوید. حالا باید چه کنید؟ چطور باید رزین اپوکسی خشک نشده را از قالب بیرون آورد؟

 

6 نکته برای جداسازی رزین اپوکسی خشک نشده از قالب

بهترین حالت این است که رزین اپوکسی به قالب نچسبد. فقط ممکن است که رزین کمی سفت شده باشد و بیرون آوردنش از قالب به کمک نیاز داشته باشد.

 

جداکردن رزین اپوکسی از قالب سیلیکون
روش جداکردن رزین اپوکسی از قالب سیلیکون

 

1. آب و مایع ظرفشویی، به همین سادگی!

در این موارد میتوانید آب و مایع ظرفشویی به قالب اضافه کنید، سپس آن را دور تا دور قالب بچرخانید. اینگونه رزین اپوکسی خشک نشده لیز میخورد و به راحتی از قالب سیلیکونی رزین جدا میشود.

 

2. قالب سیلیکون را درون فریزر بگذارید

اگر رزین اپوکسی تقریبا خشک شده باشد، میتوانید قالب را برای حداقل ده دقیقه تا حداکثر یک ساعت داخل فریزر بگذارید. سپس آن را بیرون آورده و سعی کنید رزین اپوکسی را از قالب جدا کنید. همچنین میتوانید قالب را روی یک سطح صاف بکوبید تا پیوند میان قالب و رزین شکسته بشود. اگر خوش شانس باشید، رزین اپوکسی خشک نشده بیرون می آید.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
روش کنترل دمای اپوکسی (کلید اصلی کیفیت)

3. قالب را در ظرف آب داغ بگذارید

یک ظرف آب داغ حدود 50 درجه تهیه کنید و قالب سیلیکون رزین را برای پنج تا ده دقیقه داخل آن بگذارید. گرما سیلیکون را منبسط میکند و اینگونه ممکن است رزین از قالب جدا شود.

 

اگر گزینه های بالا جواب ندادند، متاسفانه خبرهای خوبی برایتان ندارم. اگر روش های بالا جواب نداد ممکن است به هنگام بیرون آوردن رزین اپوکسی خشک نشده از قالب، قالب شما از بین برود و دیگر قابل استفاده نباشد.

 

قالب سیلیکونی رزین را به راحتی جدا کنید
قالب سیلیکونی رزین را به راحتی جدا کنید

 

4. رزین اپوکسی بیشتری اضافه کنید

اگر قالب فضای خالی دارد، میتوانید یک لایه ی دیگر از رزینی که دقیق ترکیب شده را به قالب اضافه کنید. رزین جدید به رزین قبلی میچسبد و وقتی که شما رزین را از قالب خارج میکنید، بخش های خشک نشده پوشش داده شده اند. شاید برای بیرون آوردن رزین از قالب سیلیکون به طور کامل لازم باشد چندین بار این روش را انجام دهید.

 

نکته مهم

در این مرحله باید متوجه علت خشک نشدن رزین بشوید؛ در غیر این صورت ممکن است حتی با اضافه کردن رزین بیشتر هم رزین حالت چسبندگی خودش را حفظ کند. حتماً راهنمای 12 دلیل خشک نشدن رزین اپوکسی را بخوانید.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
فیلم: آموزش ساخت زیورآلات رزینی-مدال رنگی جذاب (بخش آخر)
12 دلیل خشک نشدن رزین اپوکسی
چرا رزین اپوکسی خشک نمیشود؟

 

5. جداسازی رزین از قالب سیلیکون با گرما

همچنین میتوانید روی قالب سیلیکونی فندک بگیرید و سپس رزین را از قالب جدا کنید. درنظر داشته باشید ممکن است با این روش رزین در برخی نواحی بیشتر به قالب بچسبد و باعث پارگی قالب شود. بعدا باید ذرات سیلیکون را از رزین جدا کنید.

 

6. قالب سیلیکونی را با استون خیس کنید

این آخرین روش جدا کردن رزین خشک نشده از قالب است. میتوانید قالب را درون استون خیس کنید، سپس بخش های خشک شده را بتراشید. اگرچه، این روش اصلا خوب نیست و قالب شما از بین خواهد رفت.

 

شما چه تجربیاتی از جدا کردن رزین خشک نشده از قالب دارید؟ حتماً در قسمت دیدگاه ها بنویسید.

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 8 امتیاز: 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست لوازم شروع کار با اپوکسی چیست؟لوازم ضروری
+