پشت پرده کلاس چوب و رزین! فریب سودجویان را نخورید

مقایسه دوره های وودگلس

راهنمای کامل انتخاب کلاس چوب و رزین (وودگلس)

چک لیست بررسی و انتخاب کلاس آموزش چوب و رزین

 

 

کدام کلاس چوب و رزین را انتخاب کنم؟! چه معیارهایی را باید بسنجیم؟

امروزه تعداد زیادی دوره آموزش وودگلس یا کلاس چوب و رزین در کشور برگزار میشود، تعدد این دوره ها، تفاوت در سرفصل‌ها و قیمتهای مختلف باعث ایجاد سردگرمی برای هنرجویان شده است.

تعداد شکایاتی که از آموزشهای ضعیف و اشتباه مدرسان به ما میرسد به طور سرسام آور زیاد شده! آنقدر که وقت زیادی از کارشناسان ما برای رفع اشکالات دوستانی اختصاص داده میشود که در کلاسهای بی کیفیت و بدون پشتیبانی صرفاً به دلیل ارزان بودن و یا مدارک ارائه شده شرکت کرده‌اند و حالا که میخواهند کار را شروع کنند میبینند هیچ چیز یاد نگرفته‌اند!

وقتی به این دوستان میگوییم از کلاسی که شرکت کرده‌اید پشتیبانی بخواهید این جواب را میشنویم که شخص مدرس دوره هم اطلاعات کافی ندارد!

لطفاً قبل از ثبت نام در هر دوره‌ای ابتدا سوالات زیر را از برگزار کننده و شرکت کنندگان قبلی آن دوره بپرسید و موارد را به طور کامل تحلیل و بررسی کنید تا از هدر رفتن وقت و پول شما جلوگیری شود.

 

شما باید چند نکته را قبل از ثبت‌نام

درنظر داشته باشید:

 

1- گروهی که برگزارکننده دوره هستند چه سوابقی داشته‌اند؛ چند دوره برگزار کرده‌اند و بازخورد شرکت کنندگان چگونه بوده؟

2- مدرس دوره چه کسی است؟ آیا سابقه حرفه‌ای در این زمینه دارد؟ آیا میتوان این هنر را از هرکسی یاد گرفت؟!

3- ورکشاپ با چه تعداد نفراتی برگزار میشود؟ گاهاً شده 30 نفر در یک کلاس نظاره‌گر دست استاد هستند!

4- آیا فقط استاد میز میسازد و بقیه نظاره‌گر هستند یا همه هنرجویان از نزدیک کار را لمس میکنند؟

5- و مهمتر از همه آیا این دوره با اینهمه سروصدا، خروجی “قابل ارائه به بازار” داشته است؟!

6- آیا خدماتی پس از دوره ارائه میشود و پشتیبانی به چه صورت است؟

7- مدرک چه نقشی دارد و کدامیک از مدارک ارائه شده دارای اعتبار است؟

8- تعداد سرفصلهای غیر مرتبط زیاد است، آیا بازدهی دارد؟

 

 

اینها ابتدایی ترین سوالاتی است که باید از برگزارکننده بپرسید و همچنین از کسانی که قبلاً در آن دوره شرکت کرده اند.

 

سوالات متداول درباره کلاس چوب و رزین
سوالات درمورد کلاس چوب و رزین

 

و اما شرایط استاندارد چیست؟ دوره چگونه باشد تا بتوانیم به آن اعتماد کنیم؟

 

1- بررسی برگزار کنندگان کلاس رزینکاری

برگزارکننده باید سابقه خوبی در برگزاری دوره داشته باشد، ملاک تشخیص از نمونه کار هنرجویان و یا سوابق درج شده در کانال و سایت برگزار کننده است.

مثلاً اگر برگزار کننده ای میگوید 50 دوره آموزشی چوب و رزین برگزار کرده‌ایم و هر دوره 30 نفر را آموزش داده‌ایم، با یک ضرب ساده میتوان فهمید که تعداد شرکت کنندگان حدود 1500 نفر بوده، از این تعداد در بدترین حالت باید حداقل 10 درصد به خروجی رسیده باشند یعنی 150 نفر.. شما 150 خروجی نمونه کار از افراد مختلف باید در سایت و پیج این برگزار کننده ببینید که در اکثر موارد 15 خروجی هم به سختی خواهید یافت!

این حق شماست که بتوانید با هنرجویان قبلی همان دوره به راحتی درتماس باشید و از آنها نظرخواهی کنید، اگر برگزارکننده حاضر نیست اطلاعات تماس آنها را در اختیارتان قرار دهد اینجاست که جایی برای اعتماد باقی نخواهد ماند!

 

2- چگونه مدرس دوره چوب و رزین را بررسی کنیم؟

سابقه کاری مدرس در این حوزه و تسلط او به مباحث جزو ضروری ترین موارد است. مدرس نمیتواند صرفاً از تجربیات صحیح یا اشتباه خودش اقدام به تدریس نماید و باید پشتوانه علمی برای اینکار داشته باشد. کار با رزین اپوکسی یعنی کار با یک ماده شیمیایی، کاری که یک اپوکسی کار انجام میدهد ترکیب یک ماده شیمیایی به چوب، سنگ و … است پس تسلط به آن ماده حرف اول را میزند.

ساخت میز رزینی فقط مخلوط کردن اپوکسی و هاردنر و ریختن داخل قالب نیست که اگر این بود با مراجعه به بازار مبل هیچ مغازه‌ای را پیدا نمیکردید که یک میز رزینی نداشته باشد!

مقالات مدرس را بخوانید، سایت او را بررسی کنید، آموزش های رایگانش را گوش دهید و او را محک بزنید سپس وارد مرحله بعد شوید.

 

3- تعداد هنرجویان حاضر چه اهمیتی دارد؟

دوره چوب و رزین یک دوره حرفه‌ای و عملی است. اگر قرار باشد 20 تا 30 نفر در این دوره شرکت کنند و مشابه کلاسهای دانشگاه همه بنشینند تا استاد مشغول به کار شود این بازدهی نخواهد داشت و هنرجو را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد.

هرچقدر هم که استاد خوب تدریس کند باز به دلیل عملی بودن کار، تمام مراحل باید توسط هنرجو لمس شود و عملیاتی شود تا در خاطرش باقی بماند و اشکالاتش حین کار توسط استاد برطرف شود.

اگر کلاس اینگونه برگزار میشود مطمئن باشید طبق تجربه، یک استاد نمیتواند همزمان به بیش از 10 نفر رسیدگی و اشکالاتشان را برطرف کند مگر اینکه تعداد اساتید افزایش پیدا کند که آن خود یعنی بازگشت به مرحله شماره (2)!

4- آیا همه هنرجویان دست به چوب و رزین میشوند؟

اینهم یکی از نقاط تمایز این کلاسها است، اگر همه شرکت کنندگان به صروت گروهی یا انفرادی شروع به کار میکنند این یعنی صرف هزینه اضافی برای برگزارکننده، درست است این باعث گران شدن مبلغ شرکت در دوره میشود ولی مطمئن باشید اگر مدرس اصولی آموزش دهد، این صرف هزینه ارزش زیادی در آینده کاری شما خواهد داشت.

پس کلاسی را انتخاب کنید که خودتان در آن شروع به کار میکنید. به این نکته هم دقت داشته باشید که اگر قصد شما یادگیری ساخت میز رزینی است، این مرحله باید توسط خودتان انجام شود. اگر کلاس آموزش چوب و رزین که در آن ثبت نام کرده‌اید دارای سرفصلهای متعدد مثل ساخت انگشتر، آبستره و … است معمولاً ساخت میز را به دلیل هزینه بر بودن و سختی کار، خود استاد انجام میدهد و در این مرحله شما نظاره‌گر هستید ولی ساخت قطعات کوچک را به شما میسپارند ولی این به معنی تسلط شما در ساخت میز نخواهد بود.

بازهم میگویم ساخت میز رزینی و کلاً قطعات رزینی صرفاً مخلوط کردن اپوکسی و هاردنر و ریختن داخل قالب نیست پس روی این موارد به شدت حساس باشید!

 

5- و اما خروجی قابل ارائه به بازار!

مهمترین قسمت کار همین است، شما برای همین مورد در کلاس ثبتنام کرده اید و باید توقع خروجی داشته باشید!

اگر صرفاً به صورت تفننی شرکت کرده‌اید یا به دلیل ارزان بودن یا مدرک، توقع خروجی هم نباید داشته باشید ولی اگر قصد دارید کسب و کارتان را راه بیاندازید نیاز به کلاسی دارید که فوت و فن کار برای خروجی گرفتن را به شما یاد دهد.

همه ما دوران مدرسه و بعضی دانشگاه را پشت سر گذاشته‎‌ایم ولی همه میدانیم که خروجی موردنظرمان به طور کامل از مدرسه و دانشگاه بدست نیامده. در آموزشهای دیگر هم به همین شکل است. اگر شما تمام مطالب آموزش داده شده را به درستی رعایت میکنید ولی به خروجی نمیرسید این یعنی جایی از کار مشکل اساسی دارد و این به روش تدریس این مطالب برمیگردد.

مطمئناً هیچکس حاضر نیست میلیون ها تومان هزینه کند تا صرفاً یک مدرک بگیرد، مدرکی که هیچ دانش عملی درپس آن نباشد یک ریال هم ارزش ندارد. این صحبت را کسانی میفهمند که درحال حاضر شغلی ندارند و میخواهند کسب و کار راه بیاندازند و یا کسانی که در پیشرفت کارشان به مشکل برخورده و میخواهند کار را گسترش دهند.

به پارامترهایی که در مورد (1) به آنها اشاره کردم بازگردید و خروجی هنرجویان آن دوره را به درستی بررسی کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

این حق شماست!

 

6- خدمات پس از دوره و پشتیبانی

این قسمت هم اهمیت بسیار بالایی دارد و اهمیت آن به اندازه پرداخت مبلغ شرکت در کلاس مهم است. این که چه کسانی شما را پشتیبانی میکنند و چه تعهدی در قبال شما دارند..

چه مدت حاضر به پشتیبانی هستند و چه خدماتی را تا رسیدن به نتیجه نهایی به شما ارائه میکنند.

این واضح است که یک هنر را نمیتوان طی یک تا دورورز به صورت کامل آموخت، وقتی شما در کارگاهتان شروع به کار میکنید مشکلات جدیدی برایتان ایجاد میشود که فقط یک گروه زبده و کارآزموده میتوانند مشکلات شمارا بررسی و دلسوزانه برطرف کنند.

فرض کنید کار را شروع کرده‌اید و به مشکلی برمیخورید که در کلاس به آن اشاره نشده. به گروه پشتیبانی مراجعه میکنید و سوالتان را مطرح میکنید اینجاست که مدرس خوب میتواند راهنمایی کامل انجام دهد و اگر مدرس هم تسلط نداشته باشد دیگر هیچ امیدی برایتان باقی نخواهد ماند!

شناخت و تهیه ابزار و وسایل مناسب کار هم یکی از مشکلات اپوکسی کاران است که باید در این قسمت به طور کامل پوشش داده شود.

 

7- مدرک کلاس چوب و رزین

اگر قصد مهاجرت دارید مدارک قابل ترجمه مثل مدرک وزارت علوم برای شما مناسب است ولی این مدرک برای داخل کشور امکان وام گرفتن ندارد.

مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای امکان اخذ وام اشتغال را دارد که برای این دوره هنوز تدوین نشده. به این نکته دقت کنید که در هر کشوری که قصد مهاجرت و ارائه این مدرک را داشته باشید ابتدا از شما میپرسند کار را بلد هستید یا خیر، داشتن مدرک دلیل بر مسلط بودن به کار نیست و آخرین پارامتر شما برای اشتغال به کار است.

پس فریب موسساتی که صرفاً مدرک را به شما میفروشند را نخورید! دوره مدرک گرایی سپری شده و الان باید کار بلد باشید تا بتوانید کسب درآمد کنید.

مدارکی هم که از موسسات غیر معتبر خارجی صادر میشود فقط پول دور ریختن است و در هیچ کجای دنیا برایتان قابل استفاده نیست و برای کارتان اعتباری کسب نخواهد کرد.

متاسفانه کم نیستند سودجویانی که با ساخت سایت مثلاً به زبان ایتالیایی و تعریف تعدادی کد در دیتابیس آن، برای شما مدرک صادر میکنند و برای استعلام آن شما را به سایتی که خودشان طراحی کرده اند ارجاع میدهند و این در همه رشته ها بسیار فراگیر شده!

 

8- تعدد سرفصلهای غیر مرتبط کلاس چوب و رزین – انتخابتان را متمرکز کنید

مورد دیگری که باعث تعجب ما شده تعدد سرفصلهای غیر مرتبط در کلاس آموزش رزین است.

بعضاً دوره هایی در حال برگزاری هستند که بیش از 10 سرفصل غیر مرتبط را عنوان میکنند که بعضی از آنها فقط تکنیک اعمال رزین و بعضی دیگر خود نیاز به حداقل یک روز کامل تدریس دارند.

لذا با با وجود این همه مطالب مهم، تعدد سرفصل ها نشان از سطحی بودن مطالب ندریس شده دارد که حداقل به 5 روز تدریس مداوم و کار هنرجو نیاز دارد. این دوره هایی که اسماً 2 روزه و در عمل دو نیم روز است، شامل آموزش میز رزینی، زیورآلات، انواع  ابستره، ژئود و .. را آموزش میدهند که میشود دریایی از اطلاعات به عمق 1 سانتیمتر! شما به هیچیک از این موارد به طور کامل مسلط نخواهید شد و فقط با آنها آشنا میشوید و مراحلی از کار را یاد میگیرید.

بعضی از آموزشگاهها پا را فراتر گذاشته و در 2 تا 3 روز همه این موارد به اضافه کفپوش، سقف کشسان، کاغذ دیواری و .. را هم آموزش میدهند که آنهم بسیار فشرده خواهد بود و خروجی مطلوب نخواهد داشت مگر اینکه موارد 1 تا 7 را به خوبی بررسی کرده باشید و سپس آن برگزارکننده را انتخاب کنید.

پس تصمیمتان را بگیرید! اگر میخواهید ساخت میز را یاد بگیرید به سراغ کلاسی بروید که فقط ساخت میز را آموزش بدهند و تخصصی یاد بگیرید.

اگر قصدتان زیورآلات است کلاسی را انتخاب کنید که صرفاً روی انواع زیورآلات تمرکز دارد. این کار یک هنر تخصصی است که زیرشاخه های زیادی دارد، اگر موارد 1 تا 7 را در مورد برگزار کننده بررسی کرده و نسبت به مدرس دوره مطمئن هستید و خروجی کار هنرجویان را دیده‌اید میتوانید اعتماد کنید ولی به صرف تعدد سرفصلها اقدام به انتخاب نکنید چون دانشی نخواهید آموخت!

 

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی – نویسنده کتاب تکه چوب های پولساز

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 71

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

53 دیدگاه برای “پشت پرده کلاس چوب و رزین! فریب سودجویان را نخورید

 1. شیما گفته:

  ممنونم از راهنمایی شما استاد عزیز بسیار عالی بود بزرگوار

 2. علی گفته:

  سلام استاد
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم آیا شما کلاس برگزار میکنید به صورت حضوری؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   بله دوست گرامی در منوی سایت قسمت آموزشهای حضوری میتونید ملاحظه کنید همینطور همکاران ما در مجموعه صمیمانه شما را در مورد دوره ها و تاریخ برگزاری راهنمایی خواهند کرد: 02125917630

   موفق باشید

 3. بنیامین گفته:

  سلام خسته نباشید. ببخشید هزینه دوره ی آموزشی حضوری چقدر هستش؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بنیامین عزیز
   لطفاً برای اطلاع از زمان دقیق برگزاری دوره ها و مبلغ با دفتر تماس بگیرید: 02125917630

   با آرزوی موفقیت

 4. یاس گفته:

  سلام روزتون بخیر
  برای آزمون فنی حرفه ای از کجا میتونیم منابع مناسبی پیدا کنیم؟ آموزشگاهی که من بهشون زنگ زدم میگن که باید برم گوگل سرچ کنم مطالب را بخونم و آزمون بدم ولی این یعنی دنیایی از اطلاعات … حالا نمیدونم چکارکنم

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   طبق استاندارد شماره 731720190300001 سازمان فنی و حرفه ای، منبع اصلی رشته کارور رزین اپوکسی چوب، کتاب تکه چوب های پولساز هست که بنده تالیف کردم و سوالات امتحانی هم باید از همین کتاب طرح شود.
   میتوانید کتاب را از لینک زیر تهیه کنید:
   تکه چوب های پول‌ساز | کتاب آموزش رزین اپوکسی

   با آرزوی موفقیت

 5. مجتبی قنواتیان گفته:

  سلام بر جناب شاهسوندی و همه دوستان در مجموعه اپوکسی کار . قنواتیان هستم از ماهشهر . اقای شاهسوندی اگر امکانش هست با من تماس بگیرید.

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام جناب قنواتیان روز بخیر
   لطفاً در تلگرام برای ایشان پیام ارسال کنید یا با دفتر 02125917630 تماس بگیرید اگر موردی هست درکنارتان هستیم.

 6. رضا گفته:

  سلام استاد شماهم مثه همونا اول داری کتاب خودتو معرفی میکنی هم دارن‌سود میکشن از این مردم

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز
   این صحبت شما انصاف نیست.. این سایت بیش از 100 مقاله و 30 ویدیویی رایگان داره که از محتوای خیلی از ورکشاپ ها کامل تره! اگر بحث سودجویی بود این مطالب هم رایگان نبودند..
   از طرف دیگر کتاب که من به آن اصرار دارم به دلیل مطالب کامل، الان اکثر ورکشاپ های چوب و رزین با سرفصلهای همین کتاب درحال تدریس هستند.. خیلی راحت خودتون میتونید استعلام و مقایسه کنید
   کتاب هیچ سودی برای من و این مجموعه نداشته و نخواهد داشت و به لطف خدا اصلاً نیازی به این سود ندارم.. پس خریدن یا نخریدن شما سودی برای ما حاصل نمیکنه که من بخوام به خاطر چند هزار تومن اینقدر انرژی بذارم و مقاله بنویسم.
   شما هم مختار هستید که چند میلیون هزینه کنید برای ورکشاپ هایی که هیچ خروجی ای ندارند و یا از مطالب رایگان سایت استفاده کنید. انتخاب با شماست

   با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد