پشت پرده کلاس چوب و رزین! فریب سودجویان را نخورید

مقایسه دوره های وودگلس

راهنمای کامل انتخاب کلاس آموزش چوب و رزین (وودگلس)

چک لیست بررسی و انتخاب کلاس آموزش چوب و رزین

 

کدام کلاس آموزش اپوکسی را انتخاب کنم؟! چه معیارهایی را باید بسنجیم؟

امروزه تعداد زیادی دوره آموزش وودگلس یا ساخت میزهای ترکیبی چوب و رزین در کشور برگزار میشود، تعدد این دوره ها، تفاوت در سرفصل‌ها و قیمتهای مختلف باعث ایجاد سردگرمی برای هنرجویان شده است.

تعداد شکایاتی که از آموزشهای ضعیف و اشتباه مدرسان به ما میرسد به طور سرسام آور زیاد شده! آنقدر که وقت زیادی از کارشناسان ما برای رفع اشکالات دوستانی اختصاص داده میشود که در کلاسهای بی کیفیت و بدون پشتیبانی صرفاً به دلیل ارزان بودن و یا مدارک ارائه شده شرکت کرده‌اند و حالا که میخواهند کار را شروع کنند میبینند هیچ چیز یاد نگرفته‌اند!

وقتی به این دوستان میگوییم از کلاسی که شرکت کرده‌اید پشتیبانی بخواهید این جواب را میشنویم که شخص مدرس دوره هم اطلاعات کافی ندارد!

لطفاً قبل از ثبت نام در هر دوره‌ای ابتدا سوالات زیر را از برگزار کننده و شرکت کنندگان قبلی آن دوره بپرسید و موارد را به طور کامل تحلیل و بررسی کنید تا از هدر رفتن وقت و پول شما جلوگیری شود.

 

شما باید چند نکته را قبل از ثبت‌نام درنظر داشته باشید:

 

1- گروهی که برگزارکننده دوره هستند چه سوابقی داشته‌اند؛ چند دوره برگزار کرده‌اند و بازخورد شرکت کنندگان چگونه بوده؟

2- مدرس دوره چه کسی است؟ آیا سابقه حرفه‌ای در این زمینه دارد؟ آیا میتوان این هنر را از هرکسی یاد گرفت؟!

3- ورکشاپ با چه تعداد نفراتی برگزار میشود؟ گاهاً شده 30 نفر در یک کلاس نظاره‌گر دست استاد هستند!

4- آیا فقط استاد میز میسازد و بقیه نظاره‌گر هستند یا همه هنرجویان از نزدیک کار را لمس میکنند؟

5- و مهمتر از همه آیا این دوره با اینهمه سروصدا، خروجی “قابل ارائه به بازار” داشته است؟!

6- آیا خدماتی پس از دوره ارائه میشود و پشتیبانی به چه صورت است؟

7- مدرک چه نقشی دارد و کدامیک از مدارک ارائه شده دارای اعتبار است؟

8- تعداد سرفصلهای غیر مرتبط زیاد است، آیا بازدهی دارد؟

 

 

اینها ابتدایی ترین سوالاتی است که باید از برگزارکننده بپرسید و همچنین از کسانی که قبلاً در آن دوره شرکت کرده اند.

 

سوالات متداول درباره کلاس چوب و رزین
سوالات درمورد کلاس چوب و رزین

 

و اما شرایط استاندارد چیست؟ دوره چگونه باشد تا بتوانیم به آن اعتماد کنیم؟

 

1- بررسی برگزار کنندگان

برگزارکننده باید سابقه خوبی در برگزاری دوره داشته باشد، ملاک تشخیص از نمونه کار هنرجویان و یا سوابق درج شده در کانال و سایت برگزار کننده است.

مثلاً اگر برگزار کننده ای میگوید 50 دوره آموزشی چوب و رزین برگزار کرده‌ایم و هر دوره 30 نفر را آموزش داده‌ایم، با یک ضرب ساده میتوان فهمید که تعداد شرکت کنندگان حدود 1500 نفر بوده، از این تعداد در بدترین حالت باید حداقل 10 درصد به خروجی رسیده باشند یعنی 150 نفر.. شما 150 خروجی نمونه کار از افراد مختلف باید در سایت و پیج این برگزار کننده ببینید که در اکثر موارد 15 خروجی هم به سختی خواهید یافت!

این حق شماست که بتوانید با هنرجویان قبلی همان دوره به راحتی درتماس باشید و از آنها نظرخواهی کنید، اگر برگزارکننده حاضر نیست اطلاعات تماس آنها را در اختیارتان قرار دهد اینجاست که جایی برای اعتماد باقی نخواهد ماند!

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
12 دلیل اصلی "خشک نشدن رزین" اپوکسی

2- چگونه مدرس دوره چوب و رزین را بررسی کنیم؟

سابقه کاری مدرس در این حوزه و تسلط او به مباحث جزو ضروری ترین موارد است. مدرس نمیتواند صرفاً از تجربیات صحیح یا اشتباه خودش اقدام به تدریس نماید و باید پشتوانه علمی برای اینکار داشته باشد. کار با رزین اپوکسی یعنی کار با یک ماده شیمیایی، کاری که یک اپوکسی کار انجام میدهد ترکیب یک ماده شیمیایی به چوب، سنگ و … است پس تسلط به آن ماده حرف اول را میزند.

ساخت میز رزینی فقط مخلوط کردن اپوکسی و هاردنر و ریختن داخل قالب نیست که اگر این بود با مراجعه به بازار مبل هیچ مغازه‌ای را پیدا نمیکردید که یک میز رزینی نداشته باشد!

مقالات مدرس را بخوانید، سایت او را بررسی کنید، آموزش های رایگانش را گوش دهید و او را محک بزنید سپس وارد مرحله بعد شوید.

 

3- تعداد هنرجویان حاضر چه اهمیتی دارد؟

دوره چوب و رزین یک دوره حرفه‌ای و عملی است. اگر قرار باشد 20 تا 30 نفر در این دوره شرکت کنند و مشابه کلاسهای دانشگاه همه بنشینند تا استاد مشغول به کار شود این بازدهی نخواهد داشت و هنرجو را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد.

هرچقدر هم که استاد خوب تدریس کند باز به دلیل عملی بودن کار، تمام مراحل باید توسط هنرجو لمس شود و عملیاتی شود تا در خاطرش باقی بماند و اشکالاتش حین کار توسط استاد برطرف شود.

اگر کلاس اینگونه برگزار میشود مطمئن باشید طبق تجربه، یک استاد نمیتواند همزمان به بیش از 10 نفر رسیدگی و اشکالاتشان را برطرف کند مگر اینکه تعداد اساتید افزایش پیدا کند که آن خود یعنی بازگشت به مرحله شماره (2)!

4- آیا همه هنرجویان دست به چوب و رزین میشوند؟

اینهم یکی از نقاط تمایز این کلاسها است، اگر همه شرکت کنندگان به صروت گروهی یا انفرادی شروع به کار میکنند این یعنی صرف هزینه اضافی برای برگزارکننده، درست است این باعث گران شدن مبلغ شرکت در دوره میشود ولی مطمئن باشید اگر مدرس اصولی آموزش دهد، این صرف هزینه ارزش زیادی در آینده کاری شما خواهد داشت.

پس کلاسی را انتخاب کنید که خودتان در آن شروع به کار میکنید. به این نکته هم دقت داشته باشید که اگر قصد شما یادگیری ساخت میز رزینی است، این مرحله باید توسط خودتان انجام شود. اگر کلاس آموزش چوب و رزین که در آن ثبت نام کرده‌اید دارای سرفصلهای متعدد مثل ساخت انگشتر، آبستره و … است معمولاً ساخت میز را به دلیل هزینه بر بودن و سختی کار، خود استاد انجام میدهد و در این مرحله شما نظاره‌گر هستید ولی ساخت قطعات کوچک را به شما میسپارند ولی این به معنی تسلط شما در ساخت میز نخواهد بود.

بازهم میگویم ساخت میز رزینی و کلاً قطعات رزینی صرفاً مخلوط کردن اپوکسی و هاردنر و ریختن داخل قالب نیست پس روی این موارد به شدت حساس باشید!

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
3 ماده جداکننده اپوکسی از قالب و روش کار با آن‌ها

5- و اما خروجی قابل ارائه به بازار!

مهمترین قسمت کار همین است، شما برای همین مورد در کلاس ثبتنام کرده اید و باید توقع خروجی داشته باشید!

اگر صرفاً به صورت تفننی شرکت کرده‌اید یا به دلیل ارزان بودن یا مدرک، توقع خروجی هم نباید داشته باشید ولی اگر قصد دارید کسب و کارتان را راه بیاندازید نیاز به کلاسی دارید که فوت و فن کار برای خروجی گرفتن را به شما یاد دهد.

همه ما دوران مدرسه و بعضی دانشگاه را پشت سر گذاشته‎‌ایم ولی همه میدانیم که خروجی موردنظرمان به طور کامل از مدرسه و دانشگاه بدست نیامده. در آموزشهای دیگر هم به همین شکل است. اگر شما تمام مطالب آموزش داده شده را به درستی رعایت میکنید ولی به خروجی نمیرسید این یعنی جایی از کار مشکل اساسی دارد و این به روش تدریس این مطالب برمیگردد.

مطمئناً هیچکس حاضر نیست میلیون ها تومان هزینه کند تا صرفاً یک مدرک بگیرد، مدرکی که هیچ دانش عملی درپس آن نباشد یک ریال هم ارزش ندارد. این صحبت را کسانی میفهمند که درحال حاضر شغلی ندارند و میخواهند کسب و کار راه بیاندازند و یا کسانی که در پیشرفت کارشان به مشکل برخورده و میخواهند کار را گسترش دهند.

به پارامترهایی که در مورد (1) به آنها اشاره کردم بازگردید و خروجی هنرجویان آن دوره را به درستی بررسی کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

این حق شماست!

 

6- خدمات پس از دوره و پشتیبانی

این قسمت هم اهمیت بسیار بالایی دارد و اهمیت آن به اندازه پرداخت مبلغ شرکت در کلاس مهم است. این که چه کسانی شما را پشتیبانی میکنند و چه تعهدی در قبال شما دارند..

چه مدت حاضر به پشتیبانی هستند و چه خدماتی را تا رسیدن به نتیجه نهایی به شما ارائه میکنند.

این واضح است که یک هنر را نمیتوان طی یک تا دورورز به صورت کامل آموخت، وقتی شما در کارگاهتان شروع به کار میکنید مشکلات جدیدی برایتان ایجاد میشود که فقط یک گروه زبده و کارآزموده میتوانند مشکلات شمارا بررسی و دلسوزانه برطرف کنند.

فرض کنید کار را شروع کرده‌اید و به مشکلی برمیخورید که در کلاس به آن اشاره نشده. به گروه پشتیبانی مراجعه میکنید و سوالتان را مطرح میکنید اینجاست که مدرس خوب میتواند راهنمایی کامل انجام دهد و اگر مدرس هم تسلط نداشته باشد دیگر هیچ امیدی برایتان باقی نخواهد ماند!

شناخت و تهیه ابزار و وسایل مناسب کار هم یکی از مشکلات اپوکسی کاران است که باید در این قسمت به طور کامل پوشش داده شود.

 

7- مدرک کلاس چوب و رزین

اگر قصد مهاجرت دارید مدارک قابل ترجمه مثل مدرک وزارت علوم برای شما مناسب است ولی این مدرک برای داخل کشور امکان وام گرفتن ندارد.

مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای امکان اخذ وام اشتغال را دارد که برای این دوره هنوز تدوین نشده. به این نکته دقت کنید که در هر کشوری که قصد مهاجرت و ارائه این مدرک را داشته باشید ابتدا از شما میپرسند کار را بلد هستید یا خیر، داشتن مدرک دلیل بر مسلط بودن به کار نیست و آخرین پارامتر شما برای اشتغال به کار است.

پس فریب موسساتی که صرفاً مدرک را به شما میفروشند را نخورید! دوره مدرک گرایی سپری شده و الان باید کار بلد باشید تا بتوانید کسب درآمد کنید.

مدارکی هم که از موسسات غیر معتبر خارجی صادر میشود فقط پول دور ریختن است و در هیچ کجای دنیا برایتان قابل استفاده نیست و برای کارتان اعتباری کسب نخواهد کرد.

متاسفانه کم نیستند سودجویانی که با ساخت سایت مثلاً به زبان ایتالیایی و تعریف تعدادی کد در دیتابیس آن، برای شما مدرک صادر میکنند و برای استعلام آن شما را به سایتی که خودشان طراحی کرده اند ارجاع میدهند و این در همه رشته ها بسیار فراگیر شده!

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
3 اشتباه که باعث میشود رزین اپوکسی را کنار بگذارید!

8- تعدد سرفصلهای غیر مرتبط – انتخابتان را متمرکز کنید

مورد دیگری که باعث تعجب ما شده تعدد سرفصلهای غیر مرتبط در کلاس آموزش رزین است.

بعضاً دوره هایی در حال برگزاری هستند که بیش از 10 سرفصل غیر مرتبط را عنوان میکنند که بعضی از آنها فقط تکنیک اعمال رزین و بعضی دیگر خود نیاز به حداقل یک روز کامل تدریس دارند.

لذا با با وجود این همه مطالب مهم، تعدد سرفصل ها نشان از سطحی بودن مطالب ندریس شده دارد که حداقل به 5 روز تدریس مداوم و کار هنرجو نیاز دارد. این دوره هایی که اسماً 2 روزه و در عمل دو نیم روز است، شامل آموزش میز رزینی، زیورآلات، انواع  ابستره، ژئود و .. را آموزش میدهند که میشود دریایی از اطلاعات به عمق 1 سانتیمتر! شما به هیچیک از این موارد به طور کامل مسلط نخواهید شد و فقط با آنها آشنا میشوید و مراحلی از کار را یاد میگیرید.

بعضی از آموزشگاهها پا را فراتر گذاشته و در 2 تا 3 روز همه این موارد به اضافه کفپوش، سقف کشسان، کاغذ دیواری و .. را هم آموزش میدهند که آنهم بسیار فشرده خواهد بود و خروجی مطلوب نخواهد داشت مگر اینکه موارد 1 تا 7 را به خوبی بررسی کرده باشید و سپس آن برگزارکننده را انتخاب کنید.

پس تصمیمتان را بگیرید! اگر میخواهید ساخت میز را یاد بگیرید به سراغ کلاسی بروید که فقط ساخت میز را آموزش بدهند و تخصصی یاد بگیرید.

اگر قصدتان زیورآلات است کلاسی را انتخاب کنید که صرفاً روی انواع زیورآلات تمرکز دارد. این کار یک هنر تخصصی است که زیرشاخه های زیادی دارد، اگر موارد 1 تا 7 را در مورد برگزار کننده بررسی کرده و نسبت به مدرس دوره مطمئن هستید و خروجی کار هنرجویان را دیده‌اید میتوانید اعتماد کنید ولی به صرف تعدد سرفصلها اقدام به انتخاب نکنید چون دانشی نخواهید آموخت!

 

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی – نویسنده کتاب تکه چوب های پولساز

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 112 امتیاز: 4.2]

44 دیدگاه برای “پشت پرده کلاس چوب و رزین! فریب سودجویان را نخورید

 1. محمودپیوندی گفته:

  باسلام دقیقا من باهمین مشکل روبرو شدم سال نودشش در دوره کفپوش وسقف کشسان وپوسترشرکت کردم وبعدمتوجه شدم چقدر این کارفوت وفن داره وچقدهزینه می‌بره حتی چندتاکارپوسترگرفتم اما چون آموزشی ندیده بودم خراب کردم حالا انشاالله برای آموزش میزهاقصددا رم اقدام کنم ولی یک آموزش درست وحسابی چون میخواهم تواین کارحرفه آیی ادامه بدم باتشکر

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام و سپاس از اینکه تجربه خودتون رو با ما در میان گذاشتید..

 2. جواد خرم گفته:

  سلام راستش دلم نیومد نگم من یک ماهی هست دارم در مورد این حرفه تحقیق میکنم و سوالات زیادی از خیلی ها که استاد من هستن پرسیدم و به این نتیجه رسیدم که از تجربیات کتاب و آموزشتون شروع کنم خیلیم ممنون از اینکه هستین.

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما جناب خرم
   احسنت به شما که تحقیق میکنید.. ناکامی اکثر دوستان به همین دلیل است.
   نوشتن این مقاله یک روز وقت از من گرفت ولی تک تک این نکات حاصل گردآوری نتیجه صدها تماس تلفنی و آنلاین با مخاطبینی مثل شما درکنار تجربیات بنده است.

   با آرزوی موفقیت برای همه عزیزانی که در این راه شروع به فعالیت کرده‌اند

 3. محمد طاهری گفته:

  سلام آقای شاهسوند من کتاب تکه چوب های پولساز شمارو که خواندم تازه متوجه شدم که بعضی موسسه ها که طی دوروز ۵ تا شغل رو آموزش میدن از چه سطحی برخوردار هستن متاسفانه من هم سال ۹۷ با هزینه ایی که کردم و رفتم تهران چیزی یاد نگرفتم اما تجربه خوبی شد که بدون تحقیق اقدام نکنم

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما جناب آقای طاهری

   از اینکه تجربه تلخی در آموزش داشتید متاسف هستم،امیدوارم با استفاده از کتاب و مقالات آموزشی سایت اپوکسی کار به موفقیت برسید.

   با احترام

 4. سیدابوطالب هاشمی گفته:

  باسلام،من به شدت به این کار علاقه مندم ،البته کارمندم و نگاهم به این کار،بیشتر یادگیری یک هنرهستش،امامتاسفانه بخاطرشاغل بودنم نمیتونم تهران باشم،درمشهدهرچی تحقیق کردم کلاس یااستادی نیست که بتونم روی کمکش برای یادگیری حساب کنم،من چیکاربایدبکنم؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز

   پیشنهاد میکنم مقالات و ویدیو های آموزشی روی سایت اپوکسی کار را با دقت مطالعه کنید و کتاب تکه چوبهای پولساز هم بسیار به شما کمک خواهد کرد.
   درصورت تمایل میتوانید از آموزش های مجازی ما استفاده کنید.
   02126806282

   با احترام

  • علیرضا گفته:

   سلام،وقتتون بخیر ،من چطور میتونم این حرفه رودرست یاد بگیریم،ممنون،مبسم راهنمایی کنین،،

   • کارشناس اپوکسی کار گفته:

    سلام بر شما

    پیشنهاد میکنم با دفتر تماس بگیرید تا بر اساس شرایط و علاقه مندی های شما، راهنمایی شوید .
    شماره تماس دفتر 02126806282

    با احترام

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز

   سرفصل های تدریس شده در کتاب را میتوانید از روی صفحه محصول بر روی سایت اپوکسی کار مطالعه کنید.
   در این کتاب روش اصولی کار با رزین اپوکسی و سپس ساخت سه نوع میز رزینی تدریس شده است.
   دوستان هنرمند زیادی با مطالعه این کتاب و تلاش و پشتکار و کسب تجربه توانسته اند به نتیجه های عالی برسند.

   با احترام

 5. نازنین طاهری گفته:

  باسلام خدمت استادبزرگوار.راستش من خیلی به این کارعلاقه دارم و میخام شروع کنم با چن جاهم صحبت کردم برای تهیه پکیج منتها تفاوت قیمت هاخیلی زیاده . میخام بدونم تا این حداختلاف قیمت واسه چی هست واینکه واقعا نمیدونم توچه زمینه ای اگه کارکنم درامدخوبی داره من تقریبا به همش علاقه دارم

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم با دفتر تماس بگیرید همکاران من توضیحات کامل خواهند داد: 02126806282

 6. حیدر نعمتی گفته:

  با سلام و ارادت از مطالب مفید جناب آقای شاهسوند و سایر عزیزان بهره مند شدم و صمیمانه سپاسگزاری می نمایم البته کتاب رو تازه سفارش دادم انشاء الله بعد از مطالعه خدمت دوستان هستم. وقت تان بخیر

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما

   تشکر از همراهی جنابعالی

   آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

   با احترام

 7. nasirzade12 گفته:

  من در مورد سنباده زدن و رساندن کار به نهایت درجه شفافیت کمک و راهنمایی میخواستم.میتونید راهنماییم کنید؟؟؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر میز رزینی کار میکنید برای شفافیت کار میتوانید از سنباده های 400 تا 3000 به صورت پوستاب استفاده کنید. اگر میخواهید در نهایت روی کار را روغن بزنید از روغنهای گیاهی ازمو و مونوکوت استفاده کنید.
   روش سنباده زنی در آموزش زیر توضیح داده شده است:
   دانلود:آموزش ساب و پولیش حرفه‌ای میز رزینی

 8. مجتبی گفته:

  سلام.وقت بخیر
  من درمورد سنباده زدن مشکل دارم
  تا ۳۰۰۰میزنم اما باز به شفافیتی که مدنظرم هست و داخل کیلیپ ها میبینم نمیرسه.برای زیور

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام دوست عزیز

   نوع جنس ورق سنباده مهم هست و باید پوساب بزنید.به آموزش های مربوطه بر روی سایت و کتاب مراجعه کنید دوست عزیز

   با احترام

 9. سمیرا گفته:

  سلام ببخشید من تازه یک هفته میشه آموزش رزین رفته تو فکرم و تو این یک هفته یه عالم راجع بهش سرچ کردم و اطلاعات جمع آوری کردم و برا کسب درآمد میخوام شروع کنم اما متاسفانه نمیدونم از کجا و چی . زیور آلات ، دکوراسیون یا میز و کار با چوبش اصلا نمیدونم .میتونید راهنماییم کنید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   بستگی به شرایط شما متفاوت هست دوست عزیز،پیشنهاد میکنم با دفتر تماس بگیرید تا راهنمایی شوید 02126806282

   با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

34 هزار تومن تخفیف کتاب رسمی آموزش رزین
تهیه کتاب نصف قیمت
close-image
عضویت | ورود
سلام! لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید

اگر عضو نیستید کافیست شماره موبایلتان را وارد کنید.

اگر از اعضاء قدیم هستید شماره موبایل یا ایمیلتان را وارد کنید.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد