10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

حباب گیری اپوکسی

10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

 

اگر از حباب درون رزین اپوکسی متنفرید و میخواهید به درستی حباب گیری اپوکسی را انجام دهید این مقاله را تا انتها بخوانید!

هیچ چیزی بیشتر از دیده شدن حباب در رزین اپوکسی باعث ناراحتی اپوکسی کاران نمیشود.

در ادامه ده روش برای خلاص شدن از حباب های رزین اپوکسی بیان شده است:

 

1.مناسب‌ترین رزین اپوکسی را برای کار خود انتخاب کنید

اگر میخواهید رزین را داخل قالب سیلیکون رزین بریزید، از رزین مخصوص زیورآلات استفاده کنید. این رزینها برای اینکار طراحی شده اند پس احتمال وجود حباب در آنها کمتر است. اعمال آنها نیز ساده تر و سریعتر است زیرا ترکیب هاردنر و رزین اپوکسی نیمه رقیق است. رزین های غلیظ تر، مخصوص ساخت ظروف رزینی میتوانند ایجاد حباب کنند ولی اگر اصول کار با اپوکسی را بدانید مشکلی نخواهد بود.

اگر میخواهید با رزین چوب کار کنید و میز رزینی بسازید، رزین مناسب این کار را تهیه کنید. رزین چوب از رزین زیورآلات و رزین اپوکسی دکوراتیو رقیق تر است برای همین حباب خیلی کمتری در طول کار ایجاد خواهد شد.

 

2. رزین را در اتاقی گرم قالب گیری کنید

در برخی فصول سخت و هزینه بر است که تمامی مدت بخاری روشن باشد، اما به طور کلی باید بدانید که رزین برای سفت شدن به دمایی بین 20 تا 25 درجه ی سانتیگراد نیاز دارد. اگر گرم کردن کل خانه و یا کارگاه برای ساخت میز رزینی و دیگر وسایل سخت است، فقط قسمتی از اتاق کار را گرم کنید. از یک هیتر برای گرم نگه داشتن دائمی آن منطقه استفاده کنید. همچنین میتوانید یک “هات باکس (جعبه گرم)” برای پروژه ی خود بسازید. این حرکت برای ریختن رزین اپوکسی در قالب‌های کوچک مانند قالب سیلیکونی بسیار مناسب است.

حتماً بخوانید: 0 تا 100 ساخت کارگاه اپوکسی

 

3. رزین اپوکسی را پیش گرم کنید

مقداری آب گرم کنید، گرم باشد اما در حال جوشیدن نباشد(حدود 50 درجه سانتیگراد). رزین اپوکسی و هاردنر را به صورت جداگانه در کیسه پلاستیکی بگذارید و پلاستیک ها را بین 5 تا 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید.

مراقب باشید که آب به درون رزین اپوکسی و هاردنر نفوذ نکند. اگر آب درون رزین اپوکسی نفوذ کند، رزین خشک نخواهد شد و نباید از آن استفاده کنید.

 

نکته:

ممکن است حین نگهداری رزین اپوکسی و هاردنر در آب گرم، برچسب برند و اطلاعات محصول از بین بروند. گرم کردن رزین قبل از شروع در حباب گیری اپوکسی موثر است. اما مراقب باشید که زیاد گرم نشود. درست است، کار خوب زحمت زیادی دارد. اما اگر رزین اپوکسی را گرم کنید، مدت زمان مورد نیاز برای سفت شدنش کمتر خواهد شد یعنی ژلتایم رزین کاهش میابد و رزین سریعتر گرم میشود.

حتماً بخوانید: چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

 

4. حباب گیری اپوکسی حین ترکیب کردن

شما که تخم مرغ هم نمیزنید! به هنگام هم زدن باید مراقب باشید و دقت کنید که رزین اپوکسی قرار گرفته در تمامی گوشه و کنارهای ظرف را نیز مخلوط کنید.

گاهی به هنگام ترکیب مقدار زیادی رزین اپوکسی، دیدن حباب هایی که در مرحله ی ترکیب وجود خارجی نداشتند، عجیب نیست. اما آگاه باشید که باید هرچه سریعتر تمامی این حباب های موجود در رزین اپوکسی را از بین ببرید.

برای اینکار میتوانید مخلوط را همزده و آماده کنید سپس بسته به ژلتایم رزینی که در اختیار دارید و حجم مخلوط، بین 3 تا 5 دقیقه استراحت دهید تا حباب اپوکسی به روی سطح بیاید.(اگر رزین شما Fastcure است مثل رزین زیورآلات و رزین دکوراتیو، این زمان باید کوتاهتر شود) سپس با یک فندک اتمی شعله‌ای روی سطح بگیرید تا حباب گیری انجام شود و بعد مخلوط را به آرامی داخل قالب بریزید.

حتماً اصول کنترل ژلتایم رزین اپوکسی در فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز را با دقت بخوانید

 

5. دمای رزین با دمای سطح نزدیک به هم باشند

تفاوت دمایی سطح و رزین اپوکسی باعث ایجاد حباب میشود. گرم کردن سطحی که قرار است رزین روی آن ریخته شود، راهی ساده برای جلوگیری از تولید این حباب هاست. در حقیقت اصول کار این است که مواد شما با سطح دمایشان نزدیک به هم باشد. با این روش مواد به راحتی در سطح جاری میشوند و ایجاد حباب بسیار کمتر خواهد بود.

 

حباب گیری اپوکسی
رفع حباب اپوکسی

 

6. قبل از پر کردن تمامی قسمت ها با رزین، مقداری رزین را در تمامی سطح بچرخانید

در حقیقت با اینکار سطح قالب خیس میشود و مابقی رزین به سادگی داخل قالب جریان میابد. اینکار را مخصوصاً برای قالب سیلیکون توصیه میکنیم.

قالب سیلیکون رزین به دلیل جنس آن، دارای الکتریسیته ساکن است. همین الکتریسیته ساکن باعث حبس حبابها شده و نمیگذارد حباب از کف به سطح قالب بیاید.

اینگونه از تنش سطح کاسته شده و احتمال تشکیل حباب کم میشود. اگر هم حبابی ایجاد شود، از بین بردن آن ساده تر خواهد شد.

میتوانید بگویید با این روش حباب ها را گیر انداخته اید!

 

7. وسایلی که قصد دارید داخل قالب قرار دهید را ابتدا به رزین اپوکسی آغشته کنید

پس از اینکه وسایل را در رزین اپوکسی فرو بردید، آنها را به صورت مورب قرار دهید و پس از مدتی در محل دلخواه بگذارید. این کار اصطلاحاً پرایمر زدن گفته میشود که احتمال تشکیل حباب را بسیار کم و حباب گیری اپوکسی را ساده خواهد کرد.

منظورم چه وسایلی است؟

 • گل خشک
 • انواع سنگ تزئینی
 • گیاهان مصنوعی و خشک شده
 • صدف، شن، گوش ماهی
 • سنگ، چوب
 • انواع خرج کارهای تزئیناتی

 

8. هنگامی که تمامی رزین اپوکسی خود را ریختید، برای حباب گیری از شعله استفاده کنید

من از تورچ اتمی استفاده میکنم اما برخی افراد از سشوار صنعتی و یا فندک استفاده میکنند. به هنگام گرما دادن به رزین مراقب باشید. یک دستگاه اطفا حریق کنار دست خود داشته باشید. و بدانید که گرمای بیش از حد قالب های پلاستیکی را آب میکند.

اگر روش استفاده از تورچ را نمیدانید حتماً این مقاله را بخوانید: چگونه از تورچ برای شعله گیری و حباب گیری اپوکسی استفاده کنم؟

 

رفع حباب رزین اپوکسی
حباب اپوکسی

 

9. رطوبت بستر را کنترل کنید

گاهی اوقات ممکن است روی سطح بر اثر رطوبت موجود در بستر (بتن، چوب ، سنگ و …) و خشک نبودن کامل آن شروع به حباب زدن کند که این نوع حباب اپوکسی معمولاً اندازه بزرگتری نسبت به حبابهای دیگر دارد. مخصوصاً اگر با چوب کار میکنید دقت کنید که رطوبت آن باید کمتر از 10 درصد بوده و به خوبی پرایمر شود تا حباب گیری آن راحتتر باشد.

منظور از پرایمر، لایه آستری است که روی چوب یا سطوح دیگر اعمال میکنیم تا چشمه های تنفس هوا بسته شود و حباب ایجاد نشود.

 

10. از دستگاه وکیوم برای حباب گیری اپوکسی استفاده کنید

اگر تمامی این روش ها با شکست مواجه شدند و شما در سطح رزین اپوکسی حباب دیدید میتوانید از دستگاه وکیوم استفاده کنید.

در این روش، قالب و رزین اپوکسی درون آن را در محفظه وکیوم قرار داده و شروع به وکیوم کنید. وکیوم باعث میشود حباب ها به روی سطح آمده و سپس ناپدید شوند. زمان وکیوم بسته به ژل‌تایم رزین شما متفاوت است پس برای جلوگیری از جوشیدن رزین اپوکسی باید ژل‌تایم را به درستی کنترل نمایید.

دستگاه وکیوم رزین اپوکسی
حباب گیری اپوکسی با دستگاه وکیوم

 

با آرزوی موفقیت

تیم تحریریه اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 131

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

50 دیدگاه برای “10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

 1. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  خیلی ممنون برای آموزش هایی که گذاشتین
  یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  روی mdf یک لایه رزین (که باهاش رنگ خمیری سفید حل کردم) ریختم و وقتی خشک شد یه لایه دیگه رزین روش ریختم این لایه آخر هم خشک شد ولی بعد تقریبا ۲ ماه دیدم یه قسمتی از میزم زیر آخرین لایه که ریختم هوا برداشته و یه حالت تورم داره ، اول فکر کردم که شاید رطوبت چوب بوده ولی هوایی که ایجاد شده بین دوتا لایه رزین بود ، یکی از میزهایی که درست کردم اینطوری شد
  میتونید راهنماییم کنید که دلیلش چی میتونه باشه؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   اگر بین دولایه بوده دلیل اصلی آلودگی بین لایه هاست.
   مثلا با دست سطح لایه زیرین را لمس کردید و چربی دست روی رزین باقی مانده و رزین بعد از مدتی از روی آن قسمت بلند شده که به صورت آینه ای میبینید.

   موفق باشید

 2. شاهر گفته:

  من هم این مشکل رو داشتم و دستگاه وکیوم هم ندارم بطور اتفاقی راهی رو پیدا کردم و برای همیشه از شر حباب‌های سرسوزنی راحت شدم.
  میتونید پس از ریختن رزین ترکیب شده در قالب کل قالب رو نزدیک فر قرار بدید و درب فر رو باز کنید و روشن کنید ، دقت کنید که اینکار را نهایتاً در عرض 5-10 دقیقه انجام بدید و هر دو سه دقیقه یکبار قالب رو کمی بچرخونید تا تمام قالب بطور یکنواخت در معرض حرارت قرار بگیرد اینطوری از شر حباب‌های بسیار ریز رزین غلیظ راحت خواهید شد

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما دوست گرامی
   این کار ژلتایم رزین را کاهش میده و اجازه خروج حباب را نخواهد داد.
   بسته به نوع رزین و زمان ژل شدن آن باید با آن رفتار کنید اگر ژلتایم طولانی است فرصت بدهید و شعله گیری نکنید تا حبابها خارج شوند در غیر اینصورت از رزین با غلظت حدود 1000CP استفاده کنید.

   با آرزوی موفقیت

 3. فرانک طاهری گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ابتداتشکرمیکنم از مطالب فوق العاده عالی و کاربردی که منتشرکردین،من مشکلی که دارم حبابهای سرسوزنی هستش که داخل رزین غلیظ ایجاد میشه برای تحدب کار،تمام مواردی که شما در سایت فرمودین رو انجام میدم ولی بازم حبابهایی ایجادمیشه که با تورچ هم ازبین نمیره چون میشه گفت تو رزین معلق هستن وبالا نمیان،این حبابها جوری هستن که وقتی به کارنگاه میکنی زیادمشخص نیستن ،من وقتی با نور گوشی روی سطح کارمیگیرم از فاصله خیلی نزدیک ،خیلی زیادن وبسیار ریز هستن.چیکارمیتونم بکنم که اینا ایجادنشه ویه کار شفاف داشته باشم؟پیشاپیش سپاسگزارم.

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   بله برای رزینهای غلیظ این اتفاق به وفور میافته حتی برای رزینهای رقیق هم بعضاً این مشکل پیش خواهد آمد. از نظر علمی دقت کنید رقیق ترین رزینهای موجود در بازار حدود 900 سانتی پوز غلظت دارند یعنی 900 برابر آب!!این برای رقیق ترین رزین هاست برای رزین های غلیظ این عدد تا 5000 هم افزایش پیدا میکند پس ایجاد حباب طبیعی هست شما نمیتونید انتظار آب داشته باشید و تا این حد طبیعی هست.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد