10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

حباب گیری اپوکسی

10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

 

اگر از حباب درون رزین اپوکسی متنفرید و میخواهید به درستی حباب گیری اپوکسی را انجام دهید این مقاله را تا انتها بخوانید!

هیچ چیزی بیشتر از دیده شدن حباب در رزین اپوکسی باعث ناراحتی اپوکسی کاران نمیشود.

در ادامه ده روش برای خلاص شدن از حباب های رزین اپوکسی بیان شده است:

 

1.مناسب‌ترین رزین اپوکسی را برای کار خود انتخاب کنید

اگر میخواهید رزین را داخل قالب سیلیکون رزین بریزید، از رزین مخصوص زیورآلات استفاده کنید. این رزینها برای اینکار طراحی شده اند پس احتمال وجود حباب در آنها کمتر است. اعمال آنها نیز ساده تر و سریعتر است زیرا ترکیب هاردنر و رزین اپوکسی نیمه رقیق است. رزین های غلیظ تر، مخصوص ساخت ظروف رزینی میتوانند ایجاد حباب کنند ولی اگر اصول کار با اپوکسی را بدانید مشکلی نخواهد بود.

اگر میخواهید با رزین چوب کار کنید و میز رزینی بسازید، رزین مناسب این کار را تهیه کنید. رزین چوب از رزین زیورآلات و رزین اپوکسی دکوراتیو رقیق تر است برای همین حباب خیلی کمتری در طول کار ایجاد خواهد شد.

 

2. رزین را در اتاقی گرم قالب گیری کنید

در برخی فصول سخت و هزینه بر است که تمامی مدت بخاری روشن باشد، اما به طور کلی باید بدانید که رزین برای سفت شدن به دمایی بین 20 تا 25 درجه ی سانتیگراد نیاز دارد. اگر گرم کردن کل خانه و یا کارگاه برای ساخت میز رزینی و دیگر وسایل سخت است، فقط قسمتی از اتاق کار را گرم کنید. از یک هیتر برای گرم نگه داشتن دائمی آن منطقه استفاده کنید. همچنین میتوانید یک “هات باکس (جعبه گرم)” برای پروژه ی خود بسازید. این حرکت برای ریختن رزین اپوکسی در قالب‌های کوچک مانند قالب سیلیکونی بسیار مناسب است.

حتماً بخوانید: 0 تا 100 ساخت کارگاه اپوکسی

 

3. رزین اپوکسی را پیش گرم کنید

مقداری آب گرم کنید، گرم باشد اما در حال جوشیدن نباشد(حدود 50 درجه سانتیگراد). رزین اپوکسی و هاردنر را به صورت جداگانه در کیسه پلاستیکی بگذارید و پلاستیک ها را بین 5 تا 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید.

مراقب باشید که آب به درون رزین اپوکسی و هاردنر نفوذ نکند. اگر آب درون رزین اپوکسی نفوذ کند، رزین خشک نخواهد شد و نباید از آن استفاده کنید.

 

نکته:

ممکن است حین نگهداری رزین اپوکسی و هاردنر در آب گرم، برچسب برند و اطلاعات محصول از بین بروند. گرم کردن رزین قبل از شروع در حباب گیری اپوکسی موثر است. اما مراقب باشید که زیاد گرم نشود. درست است، کار خوب زحمت زیادی دارد. اما اگر رزین اپوکسی را گرم کنید، مدت زمان مورد نیاز برای سفت شدنش کمتر خواهد شد یعنی ژلتایم رزین کاهش میابد و رزین سریعتر گرم میشود.

حتماً بخوانید: چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

 

4. حباب گیری اپوکسی حین ترکیب کردن

شما که تخم مرغ هم نمیزنید! به هنگام هم زدن باید مراقب باشید و دقت کنید که رزین اپوکسی قرار گرفته در تمامی گوشه و کنارهای ظرف را نیز مخلوط کنید.

گاهی به هنگام ترکیب مقدار زیادی رزین اپوکسی، دیدن حباب هایی که در مرحله ی ترکیب وجود خارجی نداشتند، عجیب نیست. اما آگاه باشید که باید هرچه سریعتر تمامی این حباب های موجود در رزین اپوکسی را از بین ببرید.

برای اینکار میتوانید مخلوط را همزده و آماده کنید سپس بسته به ژلتایم رزینی که در اختیار دارید و حجم مخلوط، بین 3 تا 5 دقیقه استراحت دهید تا حباب اپوکسی به روی سطح بیاید.(اگر رزین شما Fastcure است مثل رزین زیورآلات و رزین دکوراتیو، این زمان باید کوتاهتر شود) سپس با یک فندک اتمی شعله‌ای روی سطح بگیرید تا حباب گیری انجام شود و بعد مخلوط را به آرامی داخل قالب بریزید.

حتماً اصول کنترل ژلتایم رزین اپوکسی در فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز را با دقت بخوانید

 

5. دمای رزین با دمای سطح نزدیک به هم باشند

تفاوت دمایی سطح و رزین اپوکسی باعث ایجاد حباب میشود. گرم کردن سطحی که قرار است رزین روی آن ریخته شود، راهی ساده برای جلوگیری از تولید این حباب هاست. در حقیقت اصول کار این است که مواد شما با سطح دمایشان نزدیک به هم باشد. با این روش مواد به راحتی در سطح جاری میشوند و ایجاد حباب بسیار کمتر خواهد بود.

 

حباب گیری اپوکسی
رفع حباب اپوکسی

 

6. قبل از پر کردن تمامی قسمت ها با رزین، مقداری رزین را در تمامی سطح بچرخانید

در حقیقت با اینکار سطح قالب خیس میشود و مابقی رزین به سادگی داخل قالب جریان میابد. اینکار را مخصوصاً برای قالب سیلیکون توصیه میکنیم.

قالب سیلیکون رزین به دلیل جنس آن، دارای الکتریسیته ساکن است. همین الکتریسیته ساکن باعث حبس حبابها شده و نمیگذارد حباب از کف به سطح قالب بیاید.

اینگونه از تنش سطح کاسته شده و احتمال تشکیل حباب کم میشود. اگر هم حبابی ایجاد شود، از بین بردن آن ساده تر خواهد شد.

میتوانید بگویید با این روش حباب ها را گیر انداخته اید!

 

7. وسایلی که قصد دارید داخل قالب قرار دهید را ابتدا به رزین اپوکسی آغشته کنید

پس از اینکه وسایل را در رزین اپوکسی فرو بردید، آنها را به صورت مورب قرار دهید و پس از مدتی در محل دلخواه بگذارید. این کار اصطلاحاً پرایمر زدن گفته میشود که احتمال تشکیل حباب را بسیار کم و حباب گیری اپوکسی را ساده خواهد کرد.

منظورم چه وسایلی است؟

 • گل خشک
 • انواع سنگ تزئینی
 • گیاهان مصنوعی و خشک شده
 • صدف، شن، گوش ماهی
 • سنگ، چوب
 • انواع خرج کارهای تزئیناتی

 

8. هنگامی که تمامی رزین اپوکسی خود را ریختید، برای حباب گیری از شعله استفاده کنید

من از تورچ اتمی استفاده میکنم اما برخی افراد از سشوار صنعتی و یا فندک استفاده میکنند. به هنگام گرما دادن به رزین مراقب باشید. یک دستگاه اطفا حریق کنار دست خود داشته باشید. و بدانید که گرمای بیش از حد قالب های پلاستیکی را آب میکند.

اگر روش استفاده از تورچ را نمیدانید حتماً این مقاله را بخوانید: چگونه از تورچ برای شعله گیری و حباب گیری اپوکسی استفاده کنم؟

 

رفع حباب رزین اپوکسی
حباب اپوکسی

 

9. رطوبت بستر را کنترل کنید

گاهی اوقات ممکن است روی سطح بر اثر رطوبت موجود در بستر (بتن، چوب ، سنگ و …) و خشک نبودن کامل آن شروع به حباب زدن کند که این نوع حباب اپوکسی معمولاً اندازه بزرگتری نسبت به حبابهای دیگر دارد. مخصوصاً اگر با چوب کار میکنید دقت کنید که رطوبت آن باید کمتر از 10 درصد بوده و به خوبی پرایمر شود تا حباب گیری آن راحتتر باشد.

منظور از پرایمر، لایه آستری است که روی چوب یا سطوح دیگر اعمال میکنیم تا چشمه های تنفس هوا بسته شود و حباب ایجاد نشود.

 

10. از دستگاه وکیوم برای حباب گیری اپوکسی استفاده کنید

اگر تمامی این روش ها با شکست مواجه شدند و شما در سطح رزین اپوکسی حباب دیدید میتوانید از دستگاه وکیوم استفاده کنید.

در این روش، قالب و رزین اپوکسی درون آن را در محفظه وکیوم قرار داده و شروع به وکیوم کنید. وکیوم باعث میشود حباب ها به روی سطح آمده و سپس ناپدید شوند. زمان وکیوم بسته به ژل‌تایم رزین شما متفاوت است پس برای جلوگیری از جوشیدن رزین اپوکسی باید ژل‌تایم را به درستی کنترل نمایید.

دستگاه وکیوم رزین اپوکسی
حباب گیری اپوکسی با دستگاه وکیوم

 

با آرزوی موفقیت

تیم تحریریه اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 204 امتیاز: 4.2]

44 دیدگاه برای “10 روش قطعی برای حباب گیری اپوکسی

 1. سید محمدرضا شمس الدین گفته:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم میشه از رزین به عنوان رنگ پوششی روی سطوح فلز و پلاستیک استفاده کرد و قابلیت پاشش با پیسولهای بسیار کوچک براش که مخصوص ظریف کاریه داره واز چه محلولی برای تمیز کردن براش استفاده کنم نوع رزین قابل مصرف ورنگشو بفرماید🙏🙏

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   هاردنرهایی که برای کارهای دکوراتیو استفاده میشه پلی آمین هستند. شما برای اینکار باید از “رنگ اپوکسی” استفاده کنید که در رنگ فروشی ها فروخته میشه و هاردنر آن پلی آمید هست و قابل پاشش.
   در طیف رنگهای مختلف هم موجود هست.

   موفق باشید

 2. mahbanoo گفته:

  سلام خسته نباشید . من تمام محصولات مورد نیازم رو از شما خریدم . همه نکات رو هم مطالعه کردم و برای ساخت زیور آلات رزینی شروع به کار کردم همه نکات از جمله رعایت نسبت اختلاط هم زدن صحیح دما رطوبت تمیز کردن قالب خشک کردن قالب همه چیو رعایت کردم از قالب سیلیکونی سایت خودتون هم خریدم بعد قالب گیری هم مشکلی نبود و کاملا شفاف و عالی بود ولی بعد چهار پنج ساعت حباب های خیلی ریز ایجاد شد فندک هم میگیرم روش درست نمیشه . نمیدونم مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   حبابهای ریز حاصل از هم زدن شماست. اگر سرعت همزدن زیاد باشد و یا مواد را جایی نگهداری کرده باشید که سرد بوده و مواد غلیظ شده باشند ایجاد حباب میکند.
   سرعت همزدن را به 50 دور در دقیقه کاهش دهید و مواد را در دمای 25 درجه نگهداری کنید مشکل برطرف خواهد شد.

   موفق باشید

 3. زری گفته:

  سلام … من تو یسری از کلیپای رزینکارای خارجی چیزی شبیه اسپری دیدم ک برای حباب گیری استفادا میکنن …. شما اسمش رو میدونین ؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   ایزوپروپیل الکل هست که استفاده بیش از حد آن استحکام رزین رو شدیداً تحت تاثیر قرار میدهد!

   با احترام

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   از این بابت بسیار خوشحالم.

   موفق باشید

 4. 9388880315 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  اول میخواستم تشکر کنم بابت رزین زیور آلاتتون خیلیییییییی خوب بود و کار من اصلا حباب نگرفت که من بخوام حبابگیری کنم واقعا ممنونم وقتی میگید رزینتون مرغوبه یعنی واقعا مرغوبه
  و یه سوال هم داشتم اگر لطف کنید پاسخ بدید متشکرم ازتون
  برای قالب هایی مثل قالب های بوکمارک و گوی و پرنده و تخته شاسی و اینجور کارها رزین نیمه رقیق که رزین دکوراتیو هست بهتره یا رزین فوق رقیق که رزین چوبتون هست؟

 5. نیلوفر گفته:

  خیلی عالی.ممنون.خداقوت.
  کاش در مورد آبستره هم آموزش بزارید.

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما

   آبستره رزین مد نظر شما هست یا آبستره اکریلیک دوست عزیز؟

   با احترام

 6. فاطمه گفته:

  سلام، من رزین ک روی قالب می ریزم باید تا سطحش پر شه? مثلا زیر لیوانی، آخه اینجوری خیلی مواد ميبره. بعد اینکه رنگهای پر پودری داخل رزين بعد ی مدت رنگشون عوض میشه علتش چیه

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   خیر نیاز نیست تا بالا پر شود. اگر تا آخر پر نکنید کار لبه دار میشود و باید در انتها سنباده بزنید.
   رنگ پودری نباید تغییر رنگ دهد ولی رنگ جوهری اگر پایه الکل نباشد و یا جلوی آفتاب مستقیم باشد این مورد به وجود خواهد آمد.

   موفق باشید

 7. مرتضی منصوری گفته:

  سلام‌وقت بخیر من رزین رو برای قالب سیلیکونی دستساز خودم استفاده میکنم.
  رزینم رقیقه و موقع هم زدن هم‌حباب ایجاد نمیشه. بعد از ریختن تو قالب هم‌با ترچ حباب گیری میکنم و اوکیه. ولی ده دقیقه بعد از زیختن توی قالب کفش حباب‌های ریز میزنه که برطرف هم نمیشه. اسپری سیلیکون هم امتحان کردم حجم حباب کمتر میشه ولی سایزشون بزرگتر و به نوعی تبدیل به حفره میشن. ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. حسین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من حباب رزین رو میگیرم بعد وقتی روی چوب میریزم جذب چوب میشه و دوباره حباب ایجاد میشه
  چند مرحله هم رزین رو ریختم ولی بازم حباب بوجود میاد
  لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما

   بله این مسئله طبیعی هست و باید پرایمر زدن را مجدد ادامه دهید. پیشنهاد میکنم کتاب تکه چوب های پولساز را مطالعه کنید دوست عزیز

   با احترام

 9. علیمحمد گفته:

  سلام کارگاه تولید سنگ مصنوعی بر پایه رزین پلی استر دارم بعد از تولید محصول وخشک شدن سطح کار را سمباده زده با تینر ۱۰یا۲۰ هزار سطح را تمیز میکنم سپس رزین اپوکسی میزنم ولی هر کاری کردم باز حفره ایجاد میشه چطوری این مشکل را حل کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز
   سنگ مصنوعی بر پایه رزین پلی استر تولید میشود برای همین با اپوکسی سازگار نیست.
   مشکل دیگر کار شما استفاده از تینر هست. رزینهای اپوکسی به هیچ عنوان با تینر سازگاری ندارند مگر اینکه از خانواده پلی آمیدها باشند.
   نیاز نیست سطح را با تینر تمیز کنید فقط سنباده بزنید و گرد گیری کنید سپس با رزین اپوکسی یک لایه نازک پرایمر بزنید. بعد از خشک شدن رزین اپوکسی نهایی را اجرا کنید حباب نخواهد زد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت | ورود
سلام! لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید

اگر عضو نیستید کافیست شماره موبایلتان را وارد کنید.

اگر از اعضاء قدیم هستید شماره موبایل یا ایمیلتان را وارد کنید.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
رزین کاری رو فقط با این کتاب شروع کن (30% تخفیف!)30% تخفیف اینجا
+