چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

روش خشک کردن سریع اپوکسی

روش‌های خشک کردن رزین اپوکسی در سریعترین زمان!

رزین اپوکسی و هاردنر بسته به فرمولاسیونی که دارد معمولا بیست و چهار ساعته 95 درصد خشک میشود اما برای خشک شدن کامل و سفت شدن تقریبا به هفت روز زمان نیاز دارد.

شما میتوانید در صورت نیاز رزین را پس از 24 ساعت از محل خشک شدنش جدا کرده و در حالتی دیگر قرار دهید تا دوباره روی آن را با رزین پوشش دهید. گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که مجبور میشوید به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی سرعت ببخشید.

 

آیا سرعت خشک شدن(کیورینگ) رزینهای مختلف باهم برابر است؟

سرعت خشک کردن رزین های مختلف با هم متفاوت است. نسبت اختلاط هیچ ارتباطی با سرعت خشک شدن رزین ندارد مثلاً نمیتوان گفت رزین 1 به 2 از رزین 1 به 4 سریعتر است. رزینهایی داریم که با وجود 1 به 8 بودن سرعت بسیار بالایی در کیورینگ دارند پس ملاک فقط مواد به کار رفته در فرمولاسیون آن اپوکسی و هاردنر است.

 

قبل از شروع توجه کنید:

گرم کردن رزین و تغییرات دمایی ممکن است باعث جوشیدن، دود کردن و ترک خوردن رزین اپوکسی بشود و همچنین به بافت و استحکام اپوکسی آسیب خواهد رساند پس اگر در ابتدای راه هستید و نمیتوانید ژل‌تایم رزین را کنترل کنید انجام این کار را اصلاً توصیه نمیکنم.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی باعث جوشیدن میشود

 

در ادامه چند روش در مورد سریعترین راه خشک کردن رزین اپوکسی را خواهید آموخت:

ترکیب کردن رزین اپوکسی و هاردنر

قبل از اینکه به سراغ مطلب مورد بحث برویم، بهتر است کمی با جذابیت های رزین اپوکسی که با آن کار میکنیم بیشتر آشنا شویم. وقتی شما رزین اپوکسی وهاردنر خریداری میکنید پکیجی به شما تحویل داده میشود که شامل یک ظرف رزین اپوکسی و یک ظرف هاردنر است.

این دو ظرف برای استفاده ی با هم طراحی شده اند و در یک پکیج به فروش میرسند. میتوانید آن دو را چیزی شبیه به قفل و کلید در نظر بگیرید.

هنگامی که هاردنر به رزین اپوکسی اضافه شد، یک واکنش شیمیایی بین آنها انجام گرفته و باعث میشود که محلول گرم شده و تبدیل به جسمی جامد شود. بدون تولید گرما، محلول هیچوقت به جامد تبدیل نخواهد شد.

البته اگر محیط اطراف هم به اندازه ی کافی گرم نباشد، محلول سفت نخواهد شد زیرا دمای کافی یکی از ضروریات این واکنش شیمیایی میان رزین اپوکسی و هاردنر است.
پس با تغییر یک یا دو عامل میتوانیم پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی را سرعت ببخشیم: کار کردن روی دمای واکنش و بالا بردن آن و یا گرم کردن دمای محیط قالبگیری.

 

تغییر دمای واکنش و بالا بردن آن (گرم کردن واکنش رزین اپوکسی)

1. بطری های رزین اپوکسی و هاردنر خود را به صورت جداگانه قبل از مخلوط کردن در ظرفی حاوی آب گرم به مدت پنج تا ده دقیقه گرم کنید. با گرم کردن ظرف ها، شما میتوانید به پروسه ی واکنش شیمیایی سرعت ببخشید. اینگونه به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی هم کمک زیادی خواهید کرد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد گرم کردن رزین اپوکسی و این پروسه ی شیمیایی به دست بیاورید، مقاله ی “آیا گرم کردن رزین اپوکسی کار درستی است؟” را مطالعه کنید.

2. هنگامی که رزین را در قالب ریختید، آن را گرما بدهید.گرما میتواند روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد. میتوانید این کار را با سشوار صنعتی (هیت گان) و یا تورچ انجام دهید. اما باید مراقب رزین اپوکسی باشید. ممکن است که زیادی گرما بدهید و با گرما دادن بیش از حد به یک نقطه ممکن است آن را کاملا خشک کنید و پس از مدتی آن ناحیه ترک بخورد و یا درونش حباب ایجاد شود.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی با افزایش دمای محیط

افزایش دمای محیط برای خشک کردن رزین

دمای مورد نیاز رزین در پایین ترین حالت 20 درجه ی سانتی گراد است. پس میتوانیم با گرم کردن محیط، رزین را مجبور کنیم تا سریع تر از حالت معمول خشک شود. حالا به نظر شما بهترین روش ها برای بالا بردن دما کدام است؟

1. ساختن یک “جعبه ی گرم (هات باکس)” برای رزین اپوکسی. با بالا بردن دمای محیط اطراف رزین میتوانید به پروسه ی خشک شدن رزین سرعت ببخشید. یک منبع گرما مانند یک لامپ برای گرم کردن رزین تا حد موردنیاز ما، گزینه ی مناسبی است.
2. اگر دمای بیرون از منزل و یا کارگاه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد است، میتوانید رزین اپوکسی را در فضای بیرونی قالبگیری کنید. (مراقب UV خورشید باشید!)
3. میتوانید رزین را در فر گرم هم خشک کنید. یک فر 75 درجه سانتیگراد برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین و کمک به بهبود شرایط بسیار مناسب است.

 

نکته ی مهم – شماره یک:

“به هنگامی که از یک فر برای گرم کردن رزین اپوکسی استفاده کردید، دیگر نباید از آن برای پخت و پز غذا استفاده کنید.”

نکته ی مهم – شماره دو:

“دمای محیط باید برای حداقل 24 ساعت ثابت بماند. اگر دما کاهش پیدا کند، ممکن است در رزین اپوکسی حباب ایجاد شده و روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد.”

 

کارهایی که نباید برای خشک کردن رزین انجام دهید:

• بعضی از همکاران توصیه اشتباه به اضافه کردن هاردنر بیشتر برای خشک کردن رزین دارند. توصیه میکنیم به هیچ عنوان مقدار بیشتری هاردنر از میزان تعیین شده به رزین اپوکسی اضافه نکنید. اینگونه محلول بسیار سریع سفت شده و ممکن است حتی شما نتوانید به طور کامل سطح مورد نظر خود را پوشش دهید.
• از هاردنری به جز همان که همراه با رزین به شما تحویل شده استفاده نکنید. ممکن است هاردنر دیگر با رزین اپوکسی شما همخوانی نداشته باشد و رزین خوب خشک نشود؛ اینگونه تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت.
• دقت کنید نه از رزین و نه از هاردنر بیش از مقدار پیشنهادی کارخانه ی تولید کننده برای خشک کردن رزین در محلول خود نریزید. اینگونه ممکن است که هاردنر و رزین به سرعت گرم شوند و شما حتی فرصت پوشش دهی تمامی سطح را پیدا نکنید.
• هیچ ماده دیگری برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین اضافه نکنید؛ مگر اینکه کارخانه ی سازنده آن را پیشنهاد داده باشد.

 

اگر سوالی در این رابطه داشتید مطرح نمایید

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی و تیم تحریریه اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد آرا: 56

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

67 دیدگاه برای “چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

 1. فائزه گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من یک شیرینی خوری رزینی درست کردم همه چی هم دقیق درست کردم فقط ی مشکلی داره اونم اینه بعد ۲ روز ک رزینم کاملا خشک شد ی مدت زیاد ک دستم میزارم روش رد دستم میمونه بعد با دستمال نم دار خواستم تمیزش کنم بد شد
  آیا چیزی هست ک بزنم بهش رد دستم نمونه؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   رزین شما هنوز به استحکام نرسیده.. رزین های اپوکسی حداقل به 7 روز زمان نیاز دارند تا به سختی برسند بعد از آن قابل استفاده خواهند بود زودتر از این زمان ضعف دارند. البته این استحکام به شرط صحیح بودن نسبت اختلاط و همزدن و شرایط محیط و … حاصل خواهد شد زمان به تنهایی کافی نیست.
   حتما مطالب کتاب تکه چوبهای پولساز را بخوانید و به اصول کار با رزین مسلط شوید سپس شروع کنید.
   موفق باشید

 2. زهرا گفته:

  سلام برای خشک کردن رزین در زیور آلات میشه از دستگاه UV مخصوص ناخن استفاده کرد؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   برای رزین هایی که UV CURE هستند میتونید استفاده کنید ولی چون قیمت این رزینها بسیار بالاست برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.
   عمده رزینهای موجود در بازار را نمیتوان با نور یو وی خشک کرد و نیاز به زمان و دمای مناسب برای کیورینگ دارند.

   موفق باشید

 3. فائزه منصوری گفته:

  من رزینمو داخل قالبام ریختم رزین اضافه اوردم نمی‌خوام بریزم دور
  چیکارش کنم خشک نشه برای دفعه بعد؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   اگر هاردنر و اپوکسی ترکیب شده هیچ راهکاری نیست که خشک نشه، حتما خشک خواهد شد. ولی برای این مواقع پیشنهاد میکنم قالب یدک داشته باشید اضافه رزینها را داخل آن قالب بریزید برای کارهای دکوراتیو میتونید از تکه کردن آن رزینها طرح های متفاوت ایجاد کنید.
   موفق باشید

 4. سمیه رشیدی گفته:

  سلام ممنون از مقاله و پاسخهای عالیتون
  نوشته بودید رزین در ضخامت کم خیلی دیرتر کیور میشه من میخوام روی سنگ جواهرات نقاشی شده رو فقط با رزین پوشش بدم بعد از یک روز یا کمتر هم میشه از جواهر استفاده کرد؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   بسته به نوع رزین و زمان کیورینگ آن متفاوت خواهد بود. مثلا رزین زیورآلات بعد از 2 تا 3 روز قابل استفاده هست ولی رزین چوب در ضخامت کم بسته به دمای محیط حتی تا 10 روز هم به استحکام نخواهد رسید.
   نکته دوم اینکه اگر روی سنگ نقاشی شده، بهتر هست ابتدا روی قسمتی از سنگ رزین بریزید اگر با رنگ شما واکنش نداد روی کل کار رزین اعمال کنید.
   قبل از اینکه دست به رزین شوید حتما کتاب تکه چوبهای پولساز را بخوانید کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
   تکه چوب های پول‌ساز | کتاب آموزش رزین کاری

   موفق باشید

 5. راضیه گفته:

  سلام من اولین باره که رزین اپوکسی و هاردنر خریدم برای ساخت زیور الات باید چجوری سریع خشک کنم یا دستگاهی هست که خشکش کنه؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   هر رزینی فرمولاسیون خاص خودش را داره و زمان خشک شدن اون مشخص هست. شما نباید رزین را سریعتر خشک کنید مگر با کمی گرم کردن که در همین مقاله به آن اشاره شده است.
   موفق باشید

 6. محمدزاده گفته:

  سلام ما برای نفوذ زرین اپوکسی به منافذ باز سنگ که به منظور یک تست انجام می گیرد که در نهایت بتوان سایز و میزان منافذ را در زیر میکروسکوپ مشخص کرد از رزین اپوکسی و هاردنر آن استفاده کردیم ولی الان مدت ۴۸ ساعت هست که هنوز خشک نشده می خواستم بپرسم راهی برای سرعت بخشیدن به کیورینگ با توجه به شرایط موجود هست ؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   مبحث گسترده ای هست، اگر کارخانه سنگبری هستید روش متفاوت خواهد بود ولی اگر به صورت تکی اینکار را انجام میدید دقت کنید سنگ رطوبت پنهان نداشته باشد و کاملا خشک باشد. چون حجم مواد بسیار کم است مدت زمان زیادی طول میکشد تا رزین کیور شود. برای همین باید از رزینهای Fast Cure که مناسب صنعت سنگ هستند استفاده کنید.
   برای سرعت بخشیدن میتوانید از گرمخانه هم استفاده کنید تا سرعت بالاتر برود.

   موفق باشید

 7. Raha گفته:

  سلام وقت بخیر. آیا واقعا رزین حجمی در ایران وجود دارد؟ از کجا میتوانم تهیه کنم استاد لطفا راهنمایی بفرمایید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   رزین دکوراتیو حجمی که بتوانید با آن چند ده کیلو را همزمان اعمال کنید در ایران موجود نیست. قیمت جهانی این رزینها از 20 یورو شروع میشود و توجیه واردات ندارد برای همین فریب سودجویان را نخورید.
   رزینهای موجود در ایران نهایتا تا 1.5 سانت قابل اعمال هستند ولی اگر روش کار را بلد باشید میتونید در یک روز 4 سانت هم اعمال کنید.

   موفق باشید

 8. Mohammad گفته:

  سلام
  ما یه میز رزینی ده نفر ساختیم ک یکی دولایه مونده ب سطح خشک نشده بود و باعث شد کمی کنده شده و بعد ما روش یکم آب ریختیم ک باعث شد سریع خشک بشه و از حالت ژل تایم بیاد بیرون
  سوالم اینه آیا آب باعث تسریع در خشک شدن داره؟؟؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   آب قاتل رزین اپوکسی خشک نشده است مگر اینکه رزین شما پایه آب باشد که در ایران مرسوم نیست.
   به هیچ وجه روی رزینی که خشک نشده آب نریزید تمام باندینگ را تخریب خواهد کرد. باید محیط را گرم کنید اگر بعد از 2 تا 3 روز سخت شد که هیچ اگر نشد نسبت اختلاط یا همزدن مشکل داشته. باید توسط سشوار صنعتی گرم کنید و لایه را جمع کنید مجدد اعمال کنید.

   موفق باشید

 9. محمدرضا گفته:

  با عرض سلام
  من کف اشپز خانه رو رزین ریختم چون کف راه اب داشته قطر رزین همه قسمتها یک اندازه نبوده .بعضی قسمتها ۲۴ ساعته خشک شد ولی بعضی قسمتها بهد از ۳ هفته هنوز رد ناخن روش میمونه .میخواستم بدونم الان بعد از ۳ هفته حرارت دادن میتونه تاثیری داشته باشه یا خرابتر میشه
  ممنون میشم .سپاس

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   اگر بعد از 3 هفته قسمتهایی هنوز خشک نشده اند دلیل عدم اختلاط صحیح یا مشکل در توزین و رعایت نسبت اختلاط است. این یعنی شما هاردنر کمتری وارد سیستم کردید یا اپوکسی و هاردنر به اندازه بوده ولی درست ترکیب نشده اند. به همین دلیل احتمال سخت شدن آن کم است.
   اگر همه موارد درست بوده میتواند از ضخامت کم در بعضی نقاط باشد. رزین در ضخامت کم خیلی دیرتر کیور میشود تا ضخامت بالا. کمی محیط را گرم کنید ولی گرمای مستقیم ندهید. یک هفته گرم نگه دارید و نتیجه را بررسی کنید.

   موفق باشید

 10. وحید گفته:

  سلام بنده از چه نوع رزین برای روی دمپایی پی وی سی استفاده کنم که بهش بچسبه
  مواد رویه دمپایی پودر پی وی سی گرید۶۵
  پودر Eپی وی سی
  روغن دی او پی هست

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   رزینهای اپوکسی چسبندگی خوبی به پی وی سی ندارند. اگر جنبه دکوری دارد شاید مشکلی نباشد ولی برای استفاده نمیتوان چسبندگی خوبی انتظار داشت.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید شماره موبایل
لطفا "شماره موبایل" خود را همراه با صفر ابتدا وارد کنید

لطفا شماره موبایل همراه با “صفر” در ابتدا وارد شود

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد