چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

روش خشک کردن سریع اپوکسی

روش‌های خشک کردن رزین اپوکسی در سریعترین زمان!

رزین اپوکسی و هاردنر بسته به فرمولاسیونی که دارد معمولا بیست و چهار ساعته 95 درصد خشک میشود اما برای خشک شدن کامل و سفت شدن تقریبا به هفت روز زمان نیاز دارد.

شما میتوانید در صورت نیاز رزین را پس از 24 ساعت از محل خشک شدنش جدا کرده و در حالتی دیگر قرار دهید تا دوباره روی آن را با رزین پوشش دهید. گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که مجبور میشوید به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی سرعت ببخشید.

 

آیا سرعت خشک شدن(کیورینگ) رزینهای مختلف باهم برابر است؟

سرعت خشک کردن رزین های مختلف با هم متفاوت است. نسبت اختلاط هیچ ارتباطی با سرعت خشک شدن رزین ندارد مثلاً نمیتوان گفت رزین 1 به 2 از رزین 1 به 4 سریعتر است. رزینهایی داریم که با وجود 1 به 8 بودن سرعت بسیار بالایی در کیورینگ دارند پس ملاک فقط مواد به کار رفته در فرمولاسیون آن اپوکسی و هاردنر است.

 

قبل از شروع توجه کنید:

گرم کردن رزین و تغییرات دمایی ممکن است باعث جوشیدن، دود کردن و ترک خوردن رزین اپوکسی بشود و همچنین به بافت و استحکام اپوکسی آسیب خواهد رساند پس اگر در ابتدای راه هستید و نمیتوانید ژل‌تایم رزین را کنترل کنید انجام این کار را اصلاً توصیه نمیکنم.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی باعث جوشیدن میشود

 

در ادامه چند روش در مورد سریعترین راه خشک کردن رزین اپوکسی را خواهید آموخت:

ترکیب کردن رزین اپوکسی و هاردنر

قبل از اینکه به سراغ مطلب مورد بحث برویم، بهتر است کمی با جذابیت های رزین اپوکسی که با آن کار میکنیم بیشتر آشنا شویم. وقتی شما رزین اپوکسی وهاردنر خریداری میکنید پکیجی به شما تحویل داده میشود که شامل یک ظرف رزین اپوکسی و یک ظرف هاردنر است.

این دو ظرف برای استفاده ی با هم طراحی شده اند و در یک پکیج به فروش میرسند. میتوانید آن دو را چیزی شبیه به قفل و کلید در نظر بگیرید.

هنگامی که هاردنر به رزین اپوکسی اضافه شد، یک واکنش شیمیایی بین آنها انجام گرفته و باعث میشود که محلول گرم شده و تبدیل به جسمی جامد شود. بدون تولید گرما، محلول هیچوقت به جامد تبدیل نخواهد شد.

البته اگر محیط اطراف هم به اندازه ی کافی گرم نباشد، محلول سفت نخواهد شد زیرا دمای کافی یکی از ضروریات این واکنش شیمیایی میان رزین اپوکسی و هاردنر است.
پس با تغییر یک یا دو عامل میتوانیم پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی را سرعت ببخشیم: کار کردن روی دمای واکنش و بالا بردن آن و یا گرم کردن دمای محیط قالبگیری.

 

تغییر دمای واکنش و بالا بردن آن (گرم کردن واکنش رزین اپوکسی)

1. بطری های رزین اپوکسی و هاردنر خود را به صورت جداگانه قبل از مخلوط کردن در ظرفی حاوی آب گرم به مدت پنج تا ده دقیقه گرم کنید. با گرم کردن ظرف ها، شما میتوانید به پروسه ی واکنش شیمیایی سرعت ببخشید. اینگونه به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی هم کمک زیادی خواهید کرد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد گرم کردن رزین اپوکسی و این پروسه ی شیمیایی به دست بیاورید، مقاله ی “آیا گرم کردن رزین اپوکسی کار درستی است؟” را مطالعه کنید.

2. هنگامی که رزین را در قالب ریختید، آن را گرما بدهید.گرما میتواند روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد. میتوانید این کار را با سشوار صنعتی (هیت گان) و یا تورچ انجام دهید. اما باید مراقب رزین اپوکسی باشید. ممکن است که زیادی گرما بدهید و با گرما دادن بیش از حد به یک نقطه ممکن است آن را کاملا خشک کنید و پس از مدتی آن ناحیه ترک بخورد و یا درونش حباب ایجاد شود.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی با افزایش دمای محیط

افزایش دمای محیط برای خشک کردن رزین

دمای مورد نیاز رزین در پایین ترین حالت 20 درجه ی سانتی گراد است. پس میتوانیم با گرم کردن محیط، رزین را مجبور کنیم تا سریع تر از حالت معمول خشک شود. حالا به نظر شما بهترین روش ها برای بالا بردن دما کدام است؟

1. ساختن یک “جعبه ی گرم (هات باکس)” برای رزین اپوکسی. با بالا بردن دمای محیط اطراف رزین میتوانید به پروسه ی خشک شدن رزین سرعت ببخشید. یک منبع گرما مانند یک لامپ برای گرم کردن رزین تا حد موردنیاز ما، گزینه ی مناسبی است.
2. اگر دمای بیرون از منزل و یا کارگاه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد است، میتوانید رزین اپوکسی را در فضای بیرونی قالبگیری کنید. (مراقب UV خورشید باشید!)
3. میتوانید رزین را در فر گرم هم خشک کنید. یک فر 75 درجه سانتیگراد برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین و کمک به بهبود شرایط بسیار مناسب است.

 

نکته ی مهم – شماره یک:

“به هنگامی که از یک فر برای گرم کردن رزین اپوکسی استفاده کردید، دیگر نباید از آن برای پخت و پز غذا استفاده کنید.”

نکته ی مهم – شماره دو:

“دمای محیط باید برای حداقل 24 ساعت ثابت بماند. اگر دما کاهش پیدا کند، ممکن است در رزین اپوکسی حباب ایجاد شده و روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد.”

 

کارهایی که نباید برای خشک کردن رزین انجام دهید:

• بعضی از همکاران توصیه اشتباه به اضافه کردن هاردنر بیشتر برای خشک کردن رزین دارند. توصیه میکنیم به هیچ عنوان مقدار بیشتری هاردنر از میزان تعیین شده به رزین اپوکسی اضافه نکنید. اینگونه محلول بسیار سریع سفت شده و ممکن است حتی شما نتوانید به طور کامل سطح مورد نظر خود را پوشش دهید.
• از هاردنری به جز همان که همراه با رزین به شما تحویل شده استفاده نکنید. ممکن است هاردنر دیگر با رزین اپوکسی شما همخوانی نداشته باشد و رزین خوب خشک نشود؛ اینگونه تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت.
• دقت کنید نه از رزین و نه از هاردنر بیش از مقدار پیشنهادی کارخانه ی تولید کننده برای خشک کردن رزین در محلول خود نریزید. اینگونه ممکن است که هاردنر و رزین به سرعت گرم شوند و شما حتی فرصت پوشش دهی تمامی سطح را پیدا نکنید.
• هیچ ماده دیگری برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین اضافه نکنید؛ مگر اینکه کارخانه ی سازنده آن را پیشنهاد داده باشد.

 

اگر سوالی در این رابطه داشتید مطرح نمایید

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی و تیم تحریریه اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 100 امتیاز: 4.2]

43 دیدگاه برای “چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

 1. abolfazl گفته:

  سلام خسته نباشید.من در حال ریختن رزین بودم اما به علت حجم زیاد رزین به سرعت داغ شد و بخار کرد و خیلی سریع خشک شد.میخاستم بدونم میشه اون رزین رو ازش ب عنوان زیورآلات برش داد سنباده زد و استفاده کرد یا بدرد نمیخوره؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   شما ژلتایم رزین را کنترل نکرده اید حتماً فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز را با دقت بخوانید روش کار را توضیح داده ام.
   میتونید استفاده کنید به شرطی که پفکی و ترد نشده باشد چون در اینصورت استحکام کافی نخواهد داشت.

   موفق باشید

 2. پری جام جام گفته:

  سلام
  من سه تا سینی کفش رزین ریختم و دوتا سینی من خشک شده اما یک سینی خشک نشده در حالی که مواد رزین یک جا برای هرسه درست کردم ودر هر سه سینی ریختم الان نمیدونم چکار کنم؟تا خشک بشه

 3. الناز ابوالحسنی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من از رزین اپوکسی روی شیشه به صورت قطرات جدا جدا استفاده کردم اما هنوز با گذشت 6 روز کامل خشک نشده و رد رویش میماند. چه کنم که زودتر خشک شود؟

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما

   اگر نسبت اختلاط و همزدن را به صورت اصولی رعایت کرده باشید نباید مشکلی باشد ، برای رفع مشکل میتوانید دمای محیط را بلا ببرید ولی دقت کنی که اگر با این روش هم خشک نشد قطعاً خطا خیلی بیشتر و بزرگتر بوده است.

   با احترام

 4. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشین
  خیلی ممنونم که به سوالم جواب دادین
  فقط یه مشکلی هس
  من اسم خودمو ثبت نکرده بودم شمارم به جای اسمم افتاد
  بعد همون سوالو با اسمم دوباره فرستادم
  متاسفانه شما اونیکه شمارم افتاده رو گذاشتین
  میخاستم که پاکش کنین لطفا ممنون

 5. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشین
  من کار با رزین رو با سایت شما شروع کردم
  خیلی ازتون ممنونم
  میخاستم بدونم شبا تو اتاق با نور لامپ میتونم زیورالات درست کنم؟منظورم اینه نور لامپ رو رزین تاثیر داره یا نه؟

  • کارشناس اپوکسی کار گفته:

   سلام بر شما

   خواهش میکنم دوست عزیز

   بهتر هست تعویض کنید در غیر اینصورت چون ابعاد قطعه خیلی کوچک هست تاثیر خیلی زیادی نخواهد داشت.

   با احترام

 6. لیلا گفته:

  سلام وقتتون بخیر.من رزین خریدم برای اولین باره میخوام استفاده کنم ولی کلی حباب ریز داخلش ایجاد میشه.چیکار کنم که از بین بره؟
  و اینکه شفاف نمیشه چیزی که درست میکنم
  علتشو نمیدونم
  برای جدا سازی رزین از قالب چه کاری باید انجام بدم؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. علوی گفته:

  سلام
  یعنی ما برای خرید لاک خشک کن اقدام نکنیم؟ من هر راهی بفرمایید برای خشک سریع رزین انجام داده ام اما متاسفانه بی فایده بوده
  در ضمن سوالی دیگر هم داشتم، شما چه نوع رزین را پیشنهاد میکنید و از کجا خرید کنیم که هم باکیفیت و هم بصرفه باشد؟
  باتشکر

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام
   به هیچ وجه استفاده نکنید!
   هر رزین ژل تایم خاص خودش را داره اگر شما کیورینگ خیلی سریع مدنظرتون هست باید از چسب های اپوکسی استفاده کنید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت | ورود
سلام.. لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید

اگر عضو سایت نیستید کافیست شماره موبایلتان را وارد کنید.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد