چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

روش خشک کردن سریع اپوکسی

روش‌های خشک کردن رزین اپوکسی در سریعترین زمان!

رزین اپوکسی و هاردنر بسته به فرمولاسیونی که دارد معمولا بیست و چهار ساعته 95 درصد خشک میشود اما برای خشک شدن کامل و سفت شدن تقریبا به هفت روز زمان نیاز دارد.

شما میتوانید در صورت نیاز رزین را پس از 24 ساعت از محل خشک شدنش جدا کرده و در حالتی دیگر قرار دهید تا دوباره روی آن را با رزین پوشش دهید. گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که مجبور میشوید به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی سرعت ببخشید.

 

آیا سرعت خشک شدن(کیورینگ) رزینهای مختلف باهم برابر است؟

سرعت خشک کردن رزین های مختلف با هم متفاوت است. نسبت اختلاط هیچ ارتباطی با سرعت خشک شدن رزین ندارد مثلاً نمیتوان گفت رزین 1 به 2 از رزین 1 به 4 سریعتر است. رزینهایی داریم که با وجود 1 به 8 بودن سرعت بسیار بالایی در کیورینگ دارند پس ملاک فقط مواد به کار رفته در فرمولاسیون آن اپوکسی و هاردنر است.

 

قبل از شروع توجه کنید:

گرم کردن رزین و تغییرات دمایی ممکن است باعث جوشیدن، دود کردن و ترک خوردن رزین اپوکسی بشود و همچنین به بافت و استحکام اپوکسی آسیب خواهد رساند پس اگر در ابتدای راه هستید و نمیتوانید ژل‌تایم رزین را کنترل کنید انجام این کار را اصلاً توصیه نمیکنم.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی باعث جوشیدن میشود

 

در ادامه چند روش در مورد سریعترین راه خشک کردن رزین اپوکسی را خواهید آموخت:

ترکیب کردن رزین اپوکسی و هاردنر

قبل از اینکه به سراغ مطلب مورد بحث برویم، بهتر است کمی با جذابیت های رزین اپوکسی که با آن کار میکنیم بیشتر آشنا شویم. وقتی شما رزین اپوکسی وهاردنر خریداری میکنید پکیجی به شما تحویل داده میشود که شامل یک ظرف رزین اپوکسی و یک ظرف هاردنر است.

این دو ظرف برای استفاده ی با هم طراحی شده اند و در یک پکیج به فروش میرسند. میتوانید آن دو را چیزی شبیه به قفل و کلید در نظر بگیرید.

هنگامی که هاردنر به رزین اپوکسی اضافه شد، یک واکنش شیمیایی بین آنها انجام گرفته و باعث میشود که محلول گرم شده و تبدیل به جسمی جامد شود. بدون تولید گرما، محلول هیچوقت به جامد تبدیل نخواهد شد.

البته اگر محیط اطراف هم به اندازه ی کافی گرم نباشد، محلول سفت نخواهد شد زیرا دمای کافی یکی از ضروریات این واکنش شیمیایی میان رزین اپوکسی و هاردنر است.
پس با تغییر یک یا دو عامل میتوانیم پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی را سرعت ببخشیم: کار کردن روی دمای واکنش و بالا بردن آن و یا گرم کردن دمای محیط قالبگیری.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
5 راه برای دور ریختن رزین اپوکسی

تغییر دمای واکنش و بالا بردن آن (گرم کردن واکنش رزین اپوکسی)

1. بطری های رزین اپوکسی و هاردنر خود را به صورت جداگانه قبل از مخلوط کردن در ظرفی حاوی آب گرم به مدت پنج تا ده دقیقه گرم کنید. با گرم کردن ظرف ها، شما میتوانید به پروسه ی واکنش شیمیایی سرعت ببخشید. اینگونه به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی هم کمک زیادی خواهید کرد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد گرم کردن رزین اپوکسی و این پروسه ی شیمیایی به دست بیاورید، مقاله ی “آیا گرم کردن رزین اپوکسی کار درستی است؟” را مطالعه کنید.

2. هنگامی که رزین را در قالب ریختید، آن را گرما بدهید.گرما میتواند روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد. میتوانید این کار را با سشوار صنعتی (هیت گان) و یا تورچ انجام دهید. اما باید مراقب رزین اپوکسی باشید. ممکن است که زیادی گرما بدهید و با گرما دادن بیش از حد به یک نقطه ممکن است آن را کاملا خشک کنید و پس از مدتی آن ناحیه ترک بخورد و یا درونش حباب ایجاد شود.

 

خشک کردن رزین اپوکسی
خشک کردن رزین اپوکسی با افزایش دمای محیط

افزایش دمای محیط برای خشک کردن رزین

دمای مورد نیاز رزین در پایین ترین حالت 20 درجه ی سانتی گراد است. پس میتوانیم با گرم کردن محیط، رزین را مجبور کنیم تا سریع تر از حالت معمول خشک شود. حالا به نظر شما بهترین روش ها برای بالا بردن دما کدام است؟

1. ساختن یک “جعبه ی گرم (هات باکس)” برای رزین اپوکسی. با بالا بردن دمای محیط اطراف رزین میتوانید به پروسه ی خشک شدن رزین سرعت ببخشید. یک منبع گرما مانند یک لامپ برای گرم کردن رزین تا حد موردنیاز ما، گزینه ی مناسبی است.
2. اگر دمای بیرون از منزل و یا کارگاه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد است، میتوانید رزین اپوکسی را در فضای بیرونی قالبگیری کنید. (مراقب UV خورشید باشید!)
3. میتوانید رزین را در فر گرم هم خشک کنید. یک فر 75 درجه سانتیگراد برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین و کمک به بهبود شرایط بسیار مناسب است.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
رفع مشکلات حباب گیری اپوکسی با شعله (تورچ)

نکته ی مهم – شماره یک:

“به هنگامی که از یک فر برای گرم کردن رزین اپوکسی استفاده کردید، دیگر نباید از آن برای پخت و پز غذا استفاده کنید.”

نکته ی مهم – شماره دو:

“دمای محیط باید برای حداقل 24 ساعت ثابت بماند. اگر دما کاهش پیدا کند، ممکن است در رزین اپوکسی حباب ایجاد شده و روی خشک کردن رزین تاثیر بگذارد.”

 

کارهایی که نباید برای خشک کردن رزین انجام دهید:

• بعضی از همکاران توصیه اشتباه به اضافه کردن هاردنر بیشتر برای خشک کردن رزین دارند. توصیه میکنیم به هیچ عنوان مقدار بیشتری هاردنر از میزان تعیین شده به رزین اپوکسی اضافه نکنید. اینگونه محلول بسیار سریع سفت شده و ممکن است حتی شما نتوانید به طور کامل سطح مورد نظر خود را پوشش دهید.
• از هاردنری به جز همان که همراه با رزین به شما تحویل شده استفاده نکنید. ممکن است هاردنر دیگر با رزین اپوکسی شما همخوانی نداشته باشد و رزین خوب خشک نشود؛ اینگونه تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت.
• دقت کنید نه از رزین و نه از هاردنر بیش از مقدار پیشنهادی کارخانه ی تولید کننده برای خشک کردن رزین در محلول خود نریزید. اینگونه ممکن است که هاردنر و رزین به سرعت گرم شوند و شما حتی فرصت پوشش دهی تمامی سطح را پیدا نکنید.
• هیچ ماده دیگری برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین اضافه نکنید؛ مگر اینکه کارخانه ی سازنده آن را پیشنهاد داده باشد.

 

شدیداً پیشنهاد میشه!
استفاده از سیلر برای پرایمر میز رزینی

اگر سوالی در این رابطه داشتید مطرح نمایید

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی و تیم تحریریه اپوکسی کار

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[آراء: 87 امتیاز: 4.1]

41 دیدگاه برای “چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟

 1. مژگان گفته:

  درود بر شما.
  از اینکه با سایت شما آشنا شدم بسیار خرسندم. آموزشهاتون برای منکه مبتدی هستم عالیه. کتاب تکه چوبهای پولساز هم آموزشهای بسیار خوبی داره.
  استاد گرامی، جناب شاهسوندی از شما و تیمتون صمیمانه سپاسگزارم 🙏

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام دوست عزیز

   تشکر از همراهی شما

   برای شما آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

   با احترام

 2. علیپور گفته:

  با سلام به استاد عزیز آقای حامد شاهسوند
  من در اتریش زندگی میکنم و دسترسی به کتاب با ارزش شما ندارم و علاقه زیادی به این کار دارم البته نه برای درآمدزایی
  من چند سعوال داشتم که اگه برای شما امکانش هست منو راهنماعی کنید
  البته اگر بشه با کمال میل کتاب با ارزش شما رو خریداری میکنم و مبلغ مورد نظرتون رو در هر جای اروپا واریز میکنم و هزینه پست رو هم پرداخت میکنم
  فقط کافیه یه شماره حساب بدین
  با تشکر فراوان

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما جناب علیپور
   از علاقه شما برای یادگیری این هنر بسیار خوشحالم و انرژی زیادی به من دادید.
   پیشنهاد میکنم نسخه الکترونیکی را از Google books و یا اپلیکیشن کتابراه(خرید یورویی) تهیه کنید.
   به زودی نسخه ترجمه شده هم بر روی سایت آمازون منتشر خواهد شد.

   تکه چوبهای پولساز در گوگل بوکز:
   خرید از گوگل

   کتابراه:
   خرید از کتابراه

   از همراهی شما ممنونیم

 3. بهنام گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون میشم اگه ی توضیح درباره ی نحوه پولیش زیورآلات بدید یا روش پولیش زیورآلات مشابه همون پولیش میزاس

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   به زودی آموزش های تکمیلی در این زمینه منتشر خواهد شد.

   با احترام

 4. زهرا گفته:

  سلام، ممنون از سایت خوب شما، میخواستم لطفا بدونم برای پرکردن گلدان شیشه ای استوانه ای با ارتفاع بیست سانت و مقطع 6 سانت بهتره چطور با رزین پر بشه که سرعت کار بالا بره؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   اگر دسترسی به رزین حجمی واقعی دارید میتوانید از رزین حجمی استفاده کنید و در غیر اینصورت باید لایه لایه عمل کنید.

   با احترام

   • نفس گفته:

    سلام ببخشید یه سوال داشتم من همیشه رزین نیمه رقیق استفاده میکردم ولی الان متاسفانه رزین خریدم که مثل آب روانه ، اصلا هم حباب نداره قبل از اینکه با هاردنر مخلوط کنم هم خیلی روان هست ، توی قالب هم که استفاده میکنم اصلا نمیتونم کنترلش کنم و هر تکنیکی هم که میخام کار کنم رو بخاطر روان بودنش خراب میکنه بنظرتون نوع این رزین چی هست ؟ و اینکه من با این رزین چیکار کنم کلی هم پولشو دادم و البته از دیجی کالا خریده بودمش تو رو خدا راهنمایی کنید

   • حامد شاهسوندی گفته:

    سلام بر شما
    برای کارهای دکوراتیو رزین نباید خیلی رقیق و روان باشه بلمه باید نیمه غلیظ باشه تا بتونید بافت ایجاد کنید.
    این رزین رقیق برای ساخت میز مناسب هست البته اگر استحکام کافی را داشته باشد.
    دوستانی که میخواهند خرید رزین از دیجی کالا انجام دهند قبل از هرکار این مطلب را بخوانند:
    https://epoxykar.com/digikala-resin/

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   رزین هایی که با دستگاه uv خشک میشوند فرمولاسیون متفاوتی نسبت به رزین اپوکسی و هاردنر هایی دارند که با واکنش پلیمر شدن خشک میشوند، لذا این بستگی به نوع رزین مصرفی شما دارد.

   با احترام

 5. سیاوش گفته:

  سلام و خسته نباشید به تیم اپوکسی کار
  ببخشید یک سوال داشتم بعد از ریختن اپوکسی تو قالب دمای اپوکسی از چه دمایی نباید بیشتر شود منظورم اینه که خط قرمز گرما برای اپوکسی چند درجه سانتی گراد است؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   پبک دمایی بر اساس فرمولاسیون اپوکسی و هاردنر که فرموله و ساخته شده است در شرایط استاندارد بررسی میشود و در حین کار بستگی به دمای اولیه مواد و دمای محیط کارگاه و حجم اپوکسی و هاردنر مصرفی و نوع رنگ اصافه شده متغییر هست که در آموزش کنترل ژل تایم و در کتاب تکه چوبهای پولساز تدریس شده است.

   با احترام

   • علی گفته:

    سلام با عرض خسته نباشید
    میخواستم این دو محلول آموزشی و هاردنر رو تهیه کنم امکانش هست بگید از کجا باید تهیه کرد ؟؟؟؟
    و یه سوال دیگه این که من اگه محلول رو تک تک بخرم و خودم مخلوط کنم هزینش کمتر از محلول مایع میشه ؟؟؟؟؟؟
    اگه امکانش هست شماره تلفنتون رو هم میخاستم

   • حامد شاهسوندی گفته:

    سلام

    لطفا با دفتر تماس بگیرید تا راهنمایی شوید دوست عزیز

    شماره تماس دفتر: 02126806282

    با احترام

 6. ژئود گفته:

  سلام استاد گرامی ممنون میشم بفرمایید چه عملی باعث میشه رزین سریعتر حالت بگیره؟ از قالب خارجش کردم و حالا میخام حالت دلخواهم رو بگیره

 7. جواد گفته:

  با سلام
  میخواستم بدونم برای خشک شدن سریع رزین میشه از دستگاه uv استفاده کرد؟همون دستگاهی که برای خشک کردن لاک ناخن هست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما

   رزین هایی که با دستگاه uv خشک و کیور میشوند فرمولاسیون متفاوتی از رزین اپوکسی و هاردنر های معمول در بازار دارند و اگر از رزین های اپوکسی و هاردنر های معمول استفاده میکنید اشعه uv تاثیری نخواهد داشت.

   با احترام

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام
   رزین UV Cure با رزینهای معمولی تفاوت دارد و همه رزینها را نمیتوان با UV خشک کرد.

   موفق باشید

   • میترا نیک کار گفته:

    سلام وقت بخیر
    چیکار کنم رزینم که میریزم توقالب های برنجی برای زیورآلات حباب نزنه
    ممنون از ۵

   • حامد شاهسوندی گفته:

    سلام بر شما
    رزین شما غلیط هست از رزینهایی با ویسکوزیته حدود 4000cp استفاده کنید. نکته دوم اصول همزدن را رعایت کنید در فصل دوم کتاب تکه چوبهای پولساز توضیح داده ام.

    موفق باشید

 8. سارا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  سطح داخلی کاسه را چگونه رزین کاری کنیم که تمام رزین ها کف کاسه جمع نشوند؟

  • حامد شاهسوندی گفته:

   سلام بر شما
   باید با تنظیف لایه لایه اجرا کنید امکان ریخت به یکباره نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

34 هزار تومن تخفیف کتاب رسمی آموزش رزین
تهیه کتاب نصف قیمت
close-image
عضویت | ورود
سلام! لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید

اگر عضو نیستید کافیست شماره موبایلتان را وارد کنید.

اگر از اعضاء قدیم هستید شماره موبایل یا ایمیلتان را وارد کنید.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد