12 دلیل اصلی خشک نشدن رزین اپوکسی

12 دلیل خشک نشدن رزین اپوکسی

علت خشک نشدن رزین اپوکسی من چیست؟

این مشکلی است که تازه کارهای رزین و حتی گاهی حرفه ای ها هم درگیرش هستند. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید با ما همراه شوید زیرا در ادامه چندین سوال آماده کرده‌ایم که شما باید در مورد “علل خشک نشدن رزین اپوکسی” از خود بپرسید!

 

1. تاریخ انقضای رزین شما چه زمانی است؟

فقط مقداری رزین بخرید که در نیمی از زمان انقضایش بتوانید تمامش را مصرف کنید. اگر رزین و هاردنر خریداری شده قدیمی باشند روی کیفیت خشک شدن تاثیر خواهد گذاشت. رزینهای اپوکسی در صورت نگهداری صحیح به دور از نوسان دما و نور خورشید و همچنین پلمب بودن بهتر است در کمتر از 6 ماه مصرف شوند. درصورتی که درب ظرف باز شود بهتر است در کمتر از 1 ماه استفاده شوند.

 

2. آیا دمای محیطی که شما رزین اپوکسی را در آن نگهداری میکنید ثابت و تحت کنترل است؟

اگر دما تغییرات زیادی داشته باشد، رطوبت داخل درب بطری‌ها ایجاد میشود. رطوبت جمع شده با رزین اپوکسی سازگار نیست و ممکن است زمان خشک شدنش تغییر کند. بهتر است بازه تغییر دمای محل نگهداری مواد بین 3 تا 5 درجه باشد تا بهترین کیفیت را داشته باشید.

 

3. آیا به درستی رزین را اندازه گیری کرده اید؟

اندازه گیری صحیح یعنی استفاده از ترازوی دیجیتال برای توزین اپوکسی و هاردنر. اپوکسی و هاردنر باید براساس وزن ترکیب شوند و ترکیب بر اساس حجم فقط درصورتی مجاز است که چگالی اپوکسی و هاردنر برابر باشند. توضیحات کاملتر را در این مقاله بخوانید: اپوکسی و هاردنر را حجمی مخلوط کنیم یا وزنی؟

 

حتما بخوانید!  شناخت رنگهای قابل استفاده در رزین اپوکسی

4. آیا رزین اپوکسی و هاردنر را به خوبی ترکیب کرده اید؟

شما باید رزین را به خوبی ترکیب کرده و تمامی گوشه های ظرف را به خوبی هم بزنید در غیر اینصورت خشک شدن رزین اپوکسی با مشکل مواجه میشود. روش همزدن جزء کلیدی‌ترین نکات کار با اپوکسی است. اگر با روش همزدن آشنا نیستید باید این مطلب را ببینید: روش هم‌زدن اصولی اپوکسی و هاردنر چیست؟

 

5. آیا ظروف ترکیب شما خشک بوده اند؟

اگر میخواهید از ظروف قبلی مجدداً استفاده کنید، آیا مواد باقی مانده از کار قبل را به خوبی تمیز کرده‌اید؟ در مقاله ی “تمیز کردن ابزار رزین برای استفاده ی مجدد” میتوانید روش صحیح تمیز کردن را بیابید.

 

6. آیا تمامی وسایلی که با آن کار میکنید خشک هستند؟

برای مثال، پودرهای رنگی که رنگ های جذابی به رزین میدهند میتوانند رطوبت هم جذب کنند. اگر کارهای زیورآلات و دکوراتیو انجام میدهید ممکن است نیاز داشته باشید قطعات تزییناتی داخل رزین اپوکسی قرار دهید. اگر برای فیکس کردن آنها از چسب استفاده میکنید حتماً باید دقت کنید که قبل از قرار گرفتن در رزین کاملاً خشک شده باشند. همچنین این قطعات نباید هیچگونه چربی، رطوبت و غبار داشته باشند.

 

7. دمای اتاق کار با اپوکسی شما چقدر بوده است؟

بهترین دما برای اتاق کار با اپوکسی 23 تا 25 درجه سانتیگراد است. اگر دما کمتر از 20 درجه باشد ممکن است واکنش شروع نشود و اگر بیش از 30 درجه باشد واکنش بسیار سریع پیش خواهد رفت. اگر ابتدای راه هستید و میخواهید اتاق کار حرفه‌ای راه‌اندازی کنید حتماً این آموزش را مطالعه کنید: 0 تا 100 راه‌اندازی اتاق کار با اپوکسی

 

حتما بخوانید!  آیا گرم کردن رزین اپوکسی کار درستی است؟

8. آیا رزین اپوکسی و هاردنر را با اندازه ی درست ترکیب کرده اید؟

همیشه پیش از شروع کار دستورالعمل را به درستی مطالعه کنید. هر رزین دستورالعمل ترکیب مخصوص به خودش را دارد. تصور نکنید که اندازه ی صحیح برای همه ی رزین ها یکسان است. اگر نمیدانید نسبت اختلاط چیست و روش اندازه‌گیری اپوکسی چگونه است حتماً این مقاله را بخوانید: کلید طلایی نسبت اختلاط اپوکسی

 

9. آیا هر دو جز ترکیبی رزین محصول یک شرکت سازنده بوده اند؟

شما نمیتوانید رزین اپوکسی یک برند را با هاردنر برند دیگر ترکیب کنید و انتظار داشته باشید که این ترکیب به خوبی خشک شود. هر کارخانه فرمولاسیون خاص خود را دارد.

 

10. آیا به مقدار کافی اپوکسی و هاردنر ترکیب کرده اید؟

به هنگامی که رزین و هاردنر با هم ترکیب میشوند، یک واکنش شیمیایی رخ میدهد و باعث تولید گرما میشود. این گرما باعث خشک شدن رزین میشود. شما باید مقدار معینی از رزین اپوکسی و هاردنر را با هم ترکیب کنید تا گرمای موردنظر برای خشک شدن رزین تولید شود.

مثلاً اگر مجموعاً 5 گرم اپوکسی و هاردنر را مخلوط کرده‌اید گرمای بسیار کمی ایجاد خواهد شد و زمان خشک شدن و رسیدن به استحکام نهایی افزایش میابد.

 

11. آیا از قالب های لاتکس و یا سیلیکون نامرغوب استفاده میکنید؟

بعضی رزین ها با جنس لاتکس کنار نمی آیند و اینگونه در صورت استفاده از لاتکس، خوب خشک نمیشوند. همچنین اگر قالب سیلیکون استفاده میکنید باید روی کیفیت آن حساس باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اگر نمیدانید کدام قالب سیلیکون مناسب شماست این مقاله را حتماً بخوانید:

 

حتما بخوانید!  3 اشتباه که باعث میشود رزین اپوکسی را کنار بگذارید!

12. آیا قالب شما قبل از ریختن رزین خشک بوده است؟

از خشک بودن تمامی قالب ها قبل از ریختن رزین اپوکسی اطمینان حاصل کنید. ممکن است قالب را شسته باشید و کمی رطوبت در گوشه های قالب مانده باشد. این مورد در قالب های سیلیکون بسیار شایع است و باعث خشک نشدن رزین خواهد شد.

 

با آرزوی موفقیت

تیم اپوکسی کار

امتیاز شما برای این مقاله!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 20

شما هنوز امتیازی به این مقاله نداده‌اید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال "رایگان" سفارشات بیشتر از 200 هزار تومان فعال شد