روش کنترل دمای اپوکسی (کلید اصلی کیفیت)

کنترل دمای اپوکسی

بهترین دما به هنگام کار کردن با رزین اپوکسی چه دمایی است؟

آیا میدانستید دمای محیط که در آن رزین اپوکسی را ترکیب میکنید روی خشک شدن آن تاثیر میگذارد؟ از مناسب بودن دمای محل کار و رزین اپوکسی به هنگام ترکیب کردن رزین و اپوکسی، اطمینان حاصل کنید تا رزین اپوکسی به خوبی خشک شود، شفاف باشد و حبابی هم درون آن نباشد.

 

چرا دمای محیطی که در آن رزین اپوکسی را ترکیب میکنیم مهم است؟

رزین‌های اپوکسی موجود در بازار (بجز برخی از رزین‌های UVcure) از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده اند. این دو ماده به تنهایی کاربرد زیادی ندارند اما وقتی که با هم ترکیب میشوند یک واکنش شیمیایی عجیب رخ میدهد. برای اینکه این واکنش به درستی پیش برود، رزین اپوکسی و هاردنر و همچنین محیط کار باید به اندازه کافی گرم باشند. اگر به هنگام ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر محیط کار سرد باشد، این ترکیب به سرعت گرمای خود را از دست میدهند و گرمای کافی برای خشک شدن به آنها منتقل نخواهد شد.

 

از کجا متوجه شوم که دمای رزین اپوکسی و هاردنر و محیط کار مناسب است؟

در صورتی که دمای محیط کار شما و یا دمای مواد کمتر از 20 درجه سانتیگراد است، بهتر است ظرف های رزین و هاردنر را پیش گرم کنید. هر دو ظرف را به مدت 5 تا 15 دقیقه درون آب گرم قرار دهید (نه آب جوش – گرمای کافی برای درست کردن چای مناسب این کار است) تا تولید محصولات رزینی به خوبی پیش برود.

 

حتما بخوانید!  چطور سطح رزین اپوکسی را "مات" کنیم؟

نکته:

قبل از قرار دادن ظرف ها در آب گرم، هر دو را درون کیسه های پلاستیکی قرار دهید تا لیبل و دستورالعمل آنها خراب نشود و سلامت محصولات هم حفظ شود. سپس، قبل از ریختن، ظروف را خشک کنید که آب وارد ترکیب رزین اپوکسی نشود. رزین از آب متنفر است و اگر آب به درونش نفوذ کند به خوبی خشک نمیشود.

اگر دمای محیط و یا دمای رزین پایین باشد، گرمای لازم برای انجام واکنش شیمیایی را تولید نخواهد کرد. در نتیجه، ممکن است ترکیب رزین اپوکسی خشک نشده و نرم بماند و یا حالت ابری پیدا کند.

 

حرفه‌ای شوید:

اگر دما پایین است و یا با رزین غلیظ کار میکنید، پیش گرم کردن رزین اپوکسی و هاردنر پیش از ترکیب کردن از ایجاد حباب هم جلوگیری میکند.

اگر به دنبال روش هایی برای خشک کردن سریع رزین اپوکسی میگردید، مقاله چگونه رزین اپوکسی را سریعتر خشک کنم؟ را مطالعه کنید.

 

دمای محیط اپوکسی
دمای اپوکسی برای کیفیت سطح کار

 

اگر گرما دادن به رزین خوب است پس چرا آن را در آب جوش نگذاریم و قبل از استفاده خیلی گرمش نکنیم؟

این دیگر خوبی بیش از حد است! بخشی از پروسه ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر، زمان دادن به هر دو برای ترکیب شدن با یکدیگر است. اگر رزین شما به هنگام ترکیب شدن خیلی داغ باشد، زمان کار کردن با آن پیش از خشک شدن خیلی کوتاه میشود (ژل‌تایم کوتاه میشود). در نتیجه ممکن است رزین قبل از ریختن داخل قالب خشک شود.

 

آیا دمای محیط کارم هم روی نتیجه تاثیر میگذارد؟

بله، تاثیر چشمگیری هم میگذارد. دمای کار با اپوکسی باید بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد باشد. دمای کمتر و یا بیشتر از این دما روی زمان و نحوه خشک شدن رزین شما تاثیر میگذارد.

 

حتما بخوانید!  نکات مهم استفاده از کاردک در تکنیک وودگلس

بهترین دما در چه محدوده‌ای است؟

بهینه ترین دما برای کار با اپوکسی 23 تا 25 درجه است تا بهترین نتیجه با بالاترین کیفیت حاصل شود. دقت کنید این دما تا ژل شدن کامل رزین و ورود به مرحله کیورینگ تایم باید با حداقل نوسان حفظ شود. اگر با این اصطلاحات آشنا نیستید حتما این مقاله را بخوانید: اصطلاحاتی که همۀ اپوکسی‌کاران باید بدانند

 

پس چکار کنیم؟

1- اگر محیط کار شما انقدر بزرگ است که سرد کردن و یا گرم کردن آن کار سختی است، باید چه کنید؟ در ادامه چند راه حل پیشنهاد میکنیم:

2- یک مکان کوچکتر مانند کمد و یا حمام که گرم کردن / سرد کردن آن با بخاری و یا کولر راحت است را انتخاب کنید.

3- برای رزین خود جعبه ی گرم بسازید و آنها را در دمای مناسب نگهداری کنید تا به موقع آماده مصرف باشند.

نکته: باید اطمینان حاصل کنید که دمای محیط کار به هنگام کار با رزین ثابت میماند. در غیر اینصورت، ممکن است رزین خشک نشود و یا دیرتر از زمان مورد انتظار خشک شود و یا درنهایت سطح ناهموار ایجاد شود!

 

اگر دما را کنترل نکنیم چه میشود؟

1- بالا بودن بیش از حد دما باعث خشک شدن سریع، جوشیدن و ترک خوردن رزین اپوکسی خواهد شد. دلایل جوشیدن رزین اپوکسی را بخوانید

2- نوسان دمای محیط باعث ناصاف شدن سطح کار خواهد شد. پس از نوسان دما جلوگیری کنید.

3- کم بودن دما (کمتر از 20 درجه) باعث خشک نشدن رزین خواهد شد.

 

با آرزوی موفقیت 

حامد شاهسوندی – نویسنده کتاب تکه چوب های پولساز

امتیاز شما (سمت چپ بیشترین امتیاز)
[امتیاز: 4.6]

۲ دیدگاه برای “روش کنترل دمای اپوکسی (کلید اصلی کیفیت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *